2016 Golf7 1,6 TDI 21700km. de 3 ncü periyodik bakım

Zakkum33

Yeni Üye
İsim
metin
Kıymetli forum takipçisi dostlar. Bu form'a yeni katıldım. Amacım diğer dostların tecrübelerinden faydalanmak." Bilgi paylaştıkça değerlidir."

2016 model 21690 km. de olan aracıma (Golf7 1,6 TDI Comft. Dizel Ot. 110 BG 81 Kw.) ilk bakımı 5000 km.de Doğuş otoda yaptırmıştım. daha sonra arkadaşlarımın telkiniyle özel servislere gitmeye başladım. 2 nci bakım 1800o km. de özel serviste ve son olarak da birkaçgün önce 21690 km.de 3 ncü servis bakımını yaptırdım. özel serviste.

Bu bakımda "yakıt filtresini de " değiştirdim. Bosch N 0014 aldım. Ustam değiştirirken yanındaydım. aracımdan "Man marka kısa tip yakıt filtresi çıktı. Benim yeni taktırdığım ise, uzun tip idi.Usta dedi ki, yeni taktığımız daha iyi oldu, bak içinden çıkan filtre kısa olduğu için yakıt filtresinin altında kalan kısım filtreden süzülmüyormuş, artık bundan sonra filtredeki yakıtın tamamı süzülecek dedi. SORU: Lütfen bilgisi olanlar yazarsa sevinirim. Yeni taktırdığım yakıt filtresi benim aracıma uygun  mu?

Yağ olarak da;  CASTROL GTX 5W-30 5L TAM SENTETİK DPF (PARTİKÜLLÜ) DİZEL ARAÇLAR için olan yağ kullandık. SORU: Bu yağı kullanana var mı? Yağın tarihi olarak, 2019 yılı Haziran ayı yazıyordu üzerinde...

Konu ile ilgili bilgisi olan dostların tecrübelerinden faydalanmak isterim. Tüm dostlara selamlar....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hoşgeldiniz. Öncelikle, sizinki gibi DSG şanzımanlı araçlarda yetkili servis bakımı oldukça önemli garanti açısından. DSG'de diğer çoğu şanzıman gibi sorunsuz olmadığı için masraf çıkarttığında biraz maliyetli olabiliyor. Bu yüzden araç yetkili servis bakımlı olursa 7 yıllık DSG şanzıman garantisi de oluyor, iyi niyet garantisi de oluyor.

Konunuza gelecek olursak @forzaGilles hocam uzman görüş ve tecrübelerini paylaşabilir belki. 

İyi forumlar.

Uzun kısa olayını hiç duymadım ne zaman alsam uzun kısa mevzusu hiç olmadı kapağı silme kapatacak yakıt filtresinin contası bende yağda 5w30 ll kodlu olanı kullandım şu ana kadar sorun olmadi 

Kıymetli forum takipçisi dostlar. Bu form'a yeni katıldım. Amacım diğer dostların tecrübelerinden faydalanmak." Bilgi paylaştıkça değerlidir."

2016 model 21690 km. de olan aracıma (Golf7 1,6 TDI Comft. Dizel Ot. 110 BG 81 Kw.) ilk bakımı 5000 km.de Doğuş otoda yaptırmıştım. daha sonra arkadaşlarımın telkiniyle özel servislere gitmeye başladım. 2 nci bakım 1800o km. de özel serviste ve son olarak da birkaçgün önce 21690 km.de 3 ncü servis bakımını yaptırdım. özel serviste.

Bu bakımda "yakıt filtresini de " değiştirdim. Bosch N 0014 aldım. Ustam değiştirirken yanındaydım. aracımdan "Man marka kısa tip yakıt filtresi çıktı. Benim yeni taktırdığım ise, uzun tip idi.Usta dedi ki, yeni taktığımız daha iyi oldu, bak içinden çıkan filtre kısa olduğu için yakıt filtresinin altında kalan kısım filtreden süzülmüyormuş, artık bundan sonra filtredeki yakıtın tamamı süzülecek dedi. SORU: Lütfen bilgisi olanlar yazarsa sevinirim. Yeni taktırdığım yakıt filtresi benim aracıma uygun  mu?

Yağ olarak da;  CASTROL GTX 5W-30 5L TAM SENTETİK DPF (PARTİKÜLLÜ) DİZEL ARAÇLAR için olan yağ kullandık. SORU: Bu yağı kullanana var mı? Yağın tarihi olarak, 2019 yılı Haziran ayı yazıyordu üzerinde...

Konu ile ilgili bilgisi olan dostların tecrübelerinden faydalanmak isterim. Tüm dostlara selamlar....
Mazot filtresi için konuşacak olursam; ben de ilk değişim esnasında araçtan çıkan “fabrikanın taktığı” mazot filtresinin Mann marka (kısa tip) olduğuna şahit olmuştum., 

Şimdi yetkili servise gitseniz takacakları filtre (uzun tip) Ufi markadır., 

Alman araçlarına filtre üreten Mann, Mahle, Hengst gibi önde gelen alman menşei filtre üreticilerinden., Mahle ve Hengst firması bizim araçlar için uzun tip filtre üretiyor., Mann ise kısa tip üretmeyi tercih etmekte., bu 3 firma arasında Mann firması Mahle ile birlikte belki de dünyanın en iyi ve en büyük filtre üreticisi diyebilirim., hemen ardından Hengst gelir.,

Şimdi Mann firması kısa tip üretiyorsa mutlaka bir bildiği vardır., filtre üretiminde dünya devi bir firmadan bahsediyoruz., fabrikada üretim esnasında bu kısa tip filtreyi takıyorsa elbet onunda bir bildiği vardır., 

Ustanın dediği filtrenin altında kalan boşluktan yakıt süzülse ne olur., süzülmese ne o olur., O çok bilmiş ustaya bir sorun; filtrenin altında kalan o mazot tekrardan filtrenin içinden geçmeden motorun yanma odasına girme ihtimali var mı..? Diyee sorun bakalım., ben cevap vereyim mümkünatı yok..!!! 

Ustanın araca koyduğu Castrol GTX denilen yağ yarı-sentetik 2.kalite bir yağdır., Bizim Golf’ler dahil yeni nesil tüm araçlar “tam sentetik” yağ kullanırlar., ayrıca koyduğu o yağın vw normlarına uygun değildir., vw onayı yani tdi motor için gerekli olan VW507.00 onayı da yoktur., Özetle ustanın koyduğu yağ aracınıza uygun olmayan bir yağdır.. 

Size tavsiyem mümkün olan en kısa sürede yağı (yağ filtresi) ile beraber değiştirmezi öneririm., yanlış yapılan bu işlemde sadece yağı değiştirmek yanlış bir yöntem olacaktır., yağ filtresi de değişmesi gerekir..!! 

Bu arada kendine usta diyen o şahıs umarım aracın yağ kapasitesini biliyordur., kaç litre motor yağı koydular biliyormusunuz..?

Castrol’de aracınız için uygun olan yağ; 

Castrol Edge LL 5w-30 

Diğer uygun yağlardan bazıları; 

Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30 

Motul 8100 X-Clean+ 5w-30 

@forzaGilles Çok kıymetli Golf dostum. Bana yazdığınız cevabi yazıyı henüz okuma fırsatını bulabildim. O kadar emek vermişsiniz çok çok teşekkür ederim. Bu form grubuna yeni üye olduğum için kullanılması konusunda da yeni alışmaya çalışıyorum..Tüm emekleriniz için tekrar teşekkürler....

Arac dizel 2016 otomatik bir golf...

Dsg olupta 1. Bakımdan sonra disarda yaptırmak bakımı gerçekten taktir edici bir cesaret ilk defa duyuyorum...

Gerçi dizel araba alıp onca fark verip aracı 3 yılda 21 bin km kullanmak ta ayrı bi düşünce tabi keşke benzinli tercih etseydiniz çok daha faydalı olacakmis sizin için yakıt filtre derdiniz olmazdı...

Benimde dizel aracım vardı şimdi benzinli ye geçtim huzuru buldum filtre konusu şöyle özetleyebiliriz genel olarak 

Tanindik bilindik istasyondan alıyorsanız kısa filtre sıkıntı olmaz fakat ucuz olsun ne olursa olsun dıe yakıt alıyorsanız büyük te taksaniz kaar etmez...

Her 30 bin veya 2 yılda bir degisen filtre için mann marka tercih ederseniz problem yasamazsiz hocam ki sizin aracınız daha 22 bin km de bence degsimine gerek yokmuş tabi bilindik sağlam istasyonlardan alınıyorsa yakıt...

Herşey gönlünuzce olsun bence güzelim dizel golfu sanzuman da bırakmayın yani 

Park edeceğiniz zaman vitesi önce n ye alın aracı balatalara yükleyin daha sonra p konumuna alıp istop edin cok dikkat edin her an dsg problem çıkarabilir değil iyi niyet garantisi bile çoktan bitmiş araç için citti masraflar söz konusu olabilir saygılar...

Geri
Üst Alt