ULAŞTIĞINIZ EN DÜŞÜK ORTALAMA TÜKETİM

@mbonat teşekkür ederi hocam az yakit tan ziyade bu sıralar karbon salınimi da takmış durumdayım yani gerçekten 9 litreler civarında gezme te mümkün 5 litreler hatta 4 litreler tmm sabır isteyen bir durum söz konusu oluyor fakat zaten ülkemizin şartları ortada yakıtın fiyati yedek parçaların durumu orjinalini bulmak şans hale geldi neredeyse agresif kullanımda yakıttan yağa kadar motorun ömrüne kadar herşey olumsuz etkileniyor ki en önemlisi gelecek nesillere bırakacağız bu yeri havayı toprağı gereğinden fazla kirletmemek için karınca kararınca önlem alınması gerektiğini düşünüyorum.... cezai yaptirimlardan söz dahi etmiyorum zaten radar radar değil resmen devletimizin dış borcunu kapatma yolu oldu yollar her neyse...:) 

Gelelim konuya tavsiye edebileceğiniz hafif orjinal jant lastik varmidir saygılarımla hocam 
Hocam öncelikle bizden sonraki nesileri düşünmeniz sevindirici . Yağı 0w30 kullanırsanız daha da az yaktırsınız . Yazılımdada bir nebze yakıt düşer .  Kaç inç istiyorsunuz ona göre öneride bulunayım . Unutmadan lastiğin tüketim sınıfıda yakıt tüketimi konusunda etkili.  Basınçları söylemiyorum bile zaten biliyorsunuzdur 😁

@major24 Hocam salinim modu nasil kullaniliyor gerçekten bilmiyorum.Dsg gazdan ayağımizi çektiğimizde mi devreye giriyor otomatik?
Sürüş modu var ise aracınızda Eco Mod'da iken ayağınızı gazdan çektiğinizde araç vitesi boşa atar. Kısa mesafede bir anlamı yok ama bazen öyle eğimli yollar oluyor ki gerçekten de tüketime katkısı büyük oluyor.

@mbonat teşekkürler hocam ilginizden dolayı şu anda 225.40.18 var durban üstünde konfor kaybım çok yakıt sarfiyatım yüksek açıkçası 205 55 16 orjinaline döneyim istedim 195 e düşsek bu sefer hiç yol tutmaz die kotkuyurum çok uzun yol yapıyorum ister istemez yol tutuşu da önem li ailem le yapıyorum konfor önemli e haliyle de yakıt...:) 

Konu dişina çıkmak değil amacım fakat 5 30 ile 0 30 arasındaki yakıt ilişkisini anlam veremedim bilmiyorum yani açıklama imkanınız olur mu ? Servis 5 30 koyuyor güvenlik nedeni ile servise gidiyorum adiyaman da ikamet ediyorum şu anda orjinal ürün bulmak oldukça zor çünkü ne yazık ki :(

ayrıca durumumu naçizane anlatmaya çalıştım bana önerebileceğiniz lastik ebat varsa değerlendirmek isterim bilginizi saygılarımla hocam 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@mbonat teşekkürler hocam ilginizden dolayı şu anda 225.40.18 var durban üstünde konfor kaybım çok yakıt sarfiyatım yüksek açıkçası 205 55 16 orjinaline döneyim istedim 195 e düşsek bu sefer hiç yol tutmaz die kotkuyurum çok uzun yol yapıyorum ister istemez yol tutuşu da önem li ailem le yapıyorum konfor önemli e haliyle de yakıt...:) 

Konu dişina çıkmak değil amacım fakat 5 30 ile 0 30 arasındaki yakıt ilişkisini anlam veremedim bilmiyorum yani açıklama imkanınız olur mu ? Servis 5 30 koyuyor güvenlik nedeni ile servise gidiyorum adiyaman da ikamet ediyorum şu anda orjinal ürün bulmak oldukça zor çünkü ne yazık ki :(

ayrıca durumumu naçizane anlatmaya çalıştım bana önerebileceğiniz lastik ebat varsa değerlendirmek isterim bilginizi saygılarımla hocam 
Elbette taban alanını düşürünce yol tutuş azalır . Ama sakin kullanıp 120-140 sabit gidiyorsanız çok ta birşey farketmezsiniz . Leon a3 golf 15-16 jantlarından birine düşebilirsiniz . Hangisi daha ucuza geliyorsa onu seçerdim . ikisindede yanak büyüklüğü artacağı için konforunuz artar . . Lastik değiştirmeye kalktığınızdada masrafınız azalır.  Çok para vermek istemiyorsanız 15 saç jantlar çok ucuza bulunabiliyor onlarda takılabilir . Ben kışın kış lastiklerini takmak için 15 saç jant almayı planlıyorum . 

0w30 ile 5w30 un farkı yağın soğuk motordaki viskotizesi . Soğuk motordaki viskotize ne kadar az olursa o kadar iyi. En basitinden şöyle düşünün elinizi terayağ dolu bir kavanozda mı hareket ettirmek kolaydır sıvı yağ dolu bir kavanozda mı . Motor ısınana kadar ki viskotize az olduğu için araba daha rahat çalışır buda direk olarak yakıt tüketimini düşürür.  Servisten 0w30 shell yağ koymasını isteyebilirsiniz bazı yetkili servisler 0w30 kullanıyor .

195/65 /R15

205/55/R16 

225/45 R17 

ölçülerini öneririm 

image.png

2018 Golf TDİ Comfortline Manuel Kayseri - Ankara gidiş - geliş (yaklaşık 60 km'si şehir içi)

1.6 TDİ yaklaşık 500 km. klima yolun yarısında açık 4.9 lt

Araçta genelde 3-4 kişi oluyoruz.  Klima hemen hemen her zaman açık.  Yol güzergahım inişli çıkışlı. Aşırı sakin kullanan biri DEĞİLİM. 
Karma ortalamam resimdeki gibi...

IMG_20190908_053337.jpg

scirocco 1.4 tsi 122 manuel 
gece e5 kullanımı oldukça sakin  :)

tuketim.jpg

golf 1.0 tsı manuel aracım ile bursa muğla arasını 110-120 km hız ile 5.0 lt yakıt ortalaması ile geldim.

Jant boyutunun yakita etkisini iki hafta sonra deneyimleyecegim unutmaz isem buradan yazarim hocam , ankaradan nevsehire yazlik 17 inc ile gidip kislik 16 inc ile donecegim tuketim degerlerini paylasirim, ama 17 ile git gelde 5.0 yakmisti en son

@ZITIPAŞA Tam olarak doğru sonucu alamayabilirsiniz. Çünkü yazlık lastikten kışlık lastiğe geçiyorsunuz. Kıyaslama için aynı mevsim lastik olsa daha iyi olur.

2014 - 1.6 Dizell - DSG - Muğla dan İstanbul Bagaj Dolu 3 Kişi Klima Düşük seviyede hiç kapatmadım Ortalama Tüketim 3,8 lt

Tekirdağ - İstanbul 3,7 lt.

Geri
Üst Alt