Bagaj su alma sorunu

Aton

Yeni Üye
İsim
Ali Tahir
Arkadaşlar merhaba,

2016 yılından beri golf kullanıcısıyım. Aracımdan memnun olduğum için  2015 model Golf 1.6 TDi BlueMotion Comfortline manuel aracımı, haziran ayına özel bir kampanya ile 2019 model Golf 1.6 TDi BlueMotion Comfortline DSG değiştirmek nasip oldu..

Tatil dönüşü sağ arka lastiğine vida girmesi neticesinde yer tasarruflu stepneyi kullandım.

Stepne bölümünü açtığım vakit su dolu olduğunu fark ettim.

aracı temmuz aynın 6.da teslim aldım. seramik kaplama ve boya koruma uygulamaları yapıldığı için uzun yol kullanmadan önce sadece dış yıkama olmak üzere 1 defa yıkattım.

yağmurlarda aracı kullanmadım. 

bulunduğum ildeki yetkili servisten yarın salı günü için randevu aldım.

şimdi sormak istediğim soruya gelirsek ;

sorunun ne olduğunu tespit mi ettirmeliyim yoksa aynı anda tamir işlemini yaptırmalı mıyım?

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler...

2014 model golf 7 1.4tsi aracımı ilk aldığımda stepne bölümü bildiğiniz havuz gibiydi yetkili serviste garanti kapsamında yapıldı sanırım bagajdan su alma sorunu golflerde kronik sorun aynı sorunu yaşayan forumda başka arkadaşlarda vardı. 

Upvote 0
@capslock daha sonra  herhangi bir sorun yaşamadınız değil mi?

kronik olması nedeniyle değişiklik talebim olabilir mi?

ayıplı araç olarak nitelendirilebilir mi?

lastiğin havası inmeye başladığında onarımı yaptırmış olsam stepne kısmına su girdiğini hiç fark etmeyecektim.

Upvote 0
@Aton araç değişimin mümkün olduğunu düşünmüyorum ama onarım için ücret ödemeyin ben onarımdan sonra yaklaşık 3 senedir problem yaşamadım 

aynı zamanda onarım esnasında tamponun içersinden demir parçası çıktı beni sanayiye gitmekle suçladılar oysaki yetkili servis dışında hiç bir işlem yapılmadı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@capslock daha sonra  herhangi bir sorun yaşamadınız değil mi?

kronik olması nedeniyle değişiklik talebim olabilir mi?

ayıplı araç olarak nitelendirilebilir mi?

lastiğin havası inmeye başladığında onarımı yaptırmış olsam stepne kısmına su girdiğini hiç fark etmeyecektim.
Aracınızı sıfır aldığınızı söylemişsiniz., bu sorun “genellikle” arkadan hasar alan araçlarda oluşuyordu., ufak bir hasarda bile aracın iç ortam hava almasını sağlayan kapakların hassas olduğundan küçük bir tampon hasarı gibi bir durumda o bölgelerden su alabiliyordu., önceleri o hava tahliye kapaklarından olduğu anlaşılmıştı., ancak sonrasında 10 araçtan 7-8 tanesinde arka hasarlı olduğu ve o bölgenin hasarlı olması aracın su almasına sebebbiyet veriyor., servis o bölgedeki kapakları silikon ile yapıştırıp sabitliyor., forumda detaylı konusu mevcuttu., aracın kampanya ile aldığınız aklıma gelince ilk aklıma gelen bu oldu., aklınıza kurt düşürmek istemem ama durum bu.. servis öncesi hasar var mı bir yerde kontrol ettirmeniz de yarar var..

Upvote 0
@forzaGilles benimde arka tamponda çöp kovasına çarmıştım çok küçük hasar olmuştu ama büyük bir hasar değildi forzaGilles arkadaşımın önerisini dikkate alın derim

Upvote 0
@forzaGilles forumda yeni olmam, yetkili servisten yarın için randevu almış olmam nedeniyle başlık açtım.

yazan arkadaşlara verdikleri ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim.

mevcut olan kampanyanın 2020 meydana gelecek olan kasa değişikliğine bağlamıştım.

bagajı su içerisinde görmüş olmam beni yeterince tedirgin etti.

siz olsanız ekspertizi sadece tampon kısmına mı yaptırırdınız.

Upvote 0
Yani mümkünse komple yaptır inş hiç bişey çıkmaz kafan rahatlar vereceğin paraya üzülme ben su alma olayının arkadan hasarlı araçlarda olduğunu (10 aracın 7-8 tanesinde) bilmiyordum ama benimde tamponumda hasar var ve bagajımda su alma problemim oldu. 

Upvote 0
Bagaja özelliklede stepnenin oraya bagaj iç hava basınç tahliye kanalından giriyor su.  Fotodaki parçadan yani. Etrafının su sızmazlık özelliği zamanla kayboluyor. Golflerde kronik sorun bu. Çözümü basit, tampon sökülüp, kanalın etrafına silikon sıkarak suyun girmesi engellenir. Forumda bu konu var araştırın.

7805AF55-F918-4D94-8D50-01CF285BC027.jpeg

Upvote 0
@Aton tampondaki hava ızgarasından su alıyor o izgaranın altında iki tane tıpa var onları çıkarırsanız su almaz eğilip eacın altında lastiğin arkasında tampon bölgesinde bulunuyor bu tıpalar sökün o tıpaları daha su almaz araç

Upvote 0
@reko öleyse tamponu söktürmeye gerek yok zannımca.

yetkili servisteki usta tamponu sökeceğinden bahsetmişti.

çok basit bir mantık hatası var gibi.

sağolasınız.

Upvote 0
@Aton yani o hava kapaklarını düzeltseniz yine su alır kronik bir hata tampon sökülüp silikon yaptınız yine su aldı ne olacak peki...hava kapaklarından her golf az çok su alıyor zaten bazıları hiç farketmiyor bazılarında su taşıp bagaja lastik gölmesine geliyor kapaklrın olduğu yere iki tıpa koymuş vw onları sökerseniz daha su almaz ama zamanla toz dolar ben kışın söküp yazın takıyorum banada yetkili servis arkayı komple sökeceğiz demişti apar topar uzaklaşmıştım oradan 😀

Upvote 0
@reko şöyle bir şey tıpaları kışın söküp yazın takmak doğru değil gibi. sonuçta arabaya o kadar su muhtemelen yıkama, yağmurda giderken vs  sonucu girdi.  bakalım servise verilirken ustabaşı ile görüşme şansım olursa daha aydınlatıcı olabilir. sökülmesi taraftarı değilim. çok teşekkürler katkıda bulunan herkese.

Upvote 0

2013 model 1.2 TSİ Comfortline aracımda 2017 yılında bende bu su alma sorunu ile karşılaştım, aracımda kaza veya arka tamponda tıklama vs yoktu, arkadaşlarında belirttiği üzere tahliye kanallarının sızdırmazlık özelliği kaybolunca içeri su giriyor, 

Serviste tamir ettirdim, iki yıldır Rize gibi bir yerde olmama rağmen su girmedi.

Bence servise gidin durumun tespitini yaptırın, tamirini de isteyin ayrıca alt kaplamayı komple değişmelerini isteyin, çok iyi kurutmazsanız koku yapar.

Birde arka koltuğu kaldırıp bakın bagajdaki su oraya da sızmış olabilir.

Upvote 0

Geri
Üst Alt