Fikir ve tavsiyelere ihtiyacım var.

Muhammed

Üye
İsim
Muhammed
Öncelikle herkese merhaba, aracımdan çeşitli nedenlerle kaputta taş izleri oluştu. Bu taş izlerine karşı almam gereken önlemler nelerdir? Üzerine kaput koruma filmi yaptırsam kötü durur mu? Cevaplar için şimdiden teşekkürler. Fotoyu ekledim

IMG_20190830_180513.jpg

Kotu durmaz bundan sonraki darbeleri önlemiş olursunuz hiç degilse

Kaput filmi yapılmadan önce oralara rutuş yapılır güzelce pasta zımpara yapıldıktan sonra film yapılır. 

Öncelikle taş izlerini yok etmelisin. Bende bugün servisten bir miktar boya aldım. Servisten almamın sebebi serviste su bazlı ve açık boyanın olması. Boyacılar açık su bazlı vermezler çünkü onlar kapalı kutu ile satılıyor. Su bazlı boyada en iyi boyadır. Usta da nasıl uygulayacağımı anlattı bir kaç gün sonra Loew Cornell Fine Line Pen ile hergün birer kat olarak uygulayacağım. 

85F24A97-5846-4FEE-A43B-04EB05B95948.jpeg

55946EC8-B779-404E-B67C-55B64C377697.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hazır konusu açılmışken;

* Kaput filmi ne kadar zaman sonra YENİLEME GEREKTİRİR ?
* Yenileme gecikirse veya Yenileme esnasında BOYAYA ZARAR VERME olasılığı var mı ?
* (burası çokomelli) Atıyorum, Yenileme yapmak yerine 1-2 yıl sonrasında film çıkartıldığında kaput ile diğer bölgeler arasında RENK FARKLI oluşur mu ?

@niclayt 

Hazır konusu açılmışken;

* Yenileme gecikirse veya Yenileme esnasında BOYAYA ZARAR VERME olasılığı var mı ?
* (burası çokomelli) Atıyorum, Yenileme yapmak yerine 1-2 yıl sonrasında film çıkartıldığında kaput ile diğer bölgeler arasında RENK FARKLI oluşur mu ?
Bildiğim ve araştırdığım kadarıyla ilk önce kaput filmi uygulamadan önce yüzeyin pastası cilası ve bir koruma yapılması en sağlıklı yol. Koruma seramik olursa daha iyi. Çünkü film ile boya arasında ekstra bir katman oluyor. Bu da sökerken boyaya zarar vermiyor. Veya kolay sökülüyor. Filme gelince mutlaka kaliteli film kullanılması gerekiyor sökerken pişman etmemesi için. Zamanla ton farkı yapar mı kısmına da ustalar elbette biraz yapar diyor. Bazılarıda pasta cila ile giderilir diyor. 

Hazır konusu açılmışken;

1. Kaliteli bir film yaptırsanız llumar ppf gibi 10 yıl solmazlık garantisi olur 10 yıl yeniletmeniz gerekmez . Kalitesiz bir film yaptırsanız yılda 1 değiştirmeniz yararlı olur .

2.  Aracınız boyasızsa genelde birşey olmaz . 

3. Renk farkı olabilir , diğer bölgeler açıkta kalacağı boya illaki aşınacak harelerde parlamayı azaltıcak . Pastadan sonra renk farkı kalmaz .

Ek olarak geçen sene , x markada komple seffaf kaplanmış  audi a3 ün korumasına söktük . İçler acısıydı öyle bir film yapmışlarki arabanın boyasına zımpara yapsanız ancak o kadar mat dururdu . Sökmesi de çile oldu yüzeydeki yapışkan bir türlü çıkmadı günlerce uğraşıldı . Kaliteli bir yerde yaptırsanız dediğim gibi hem matlık olmaz hem sökerken rahat olur . Kendini yenileyen filmler var onlardan yaptırsanız kafanız rahat olur .

kaput koruma filmi hicbir ise yaramiyor, bosuna paranizi harcamayin, filmi söktükten sonra tas izlerini gördügünüzde hayal kirikligina ugrarsiniz, belki biraz boyayi korur kücük taslardan, onun yerine ben sahsen tampon korumayi öneririm, bu yaz ormanlik alanda calilar dallar tamponu tirnaga gelmiyecek sekilde cizdi, tampon filmi olsa ise yarardi ama tastan film korumaz, internette bir arastirin derim kaput filmini

@mbonat  @Golftdi  açıkcası ben filme cesaret edememiştim. Şahsi fikrim film ne kadar kaliteli olursa olsun en geç yılda 1 sökülüp yenilenmeli ve yenileme yapılmadan bir süre araç filmsiz olarak yaz aylarında kullanılmalı ki ton farkı yaratmasın. Onun haricinde mutlaka boyada fark yaratacağı düşünüyorum..

Bizim bi araçta film vardı aldığımızda hatta boyada komple seramikde var. Çok az olmak şartıyla kaputta boya ton farkı belirgindi. Üzerinde film söküldüğünü bilen kişi ton farkını anlıyordu, sıradan bir göz kolay kolay anlamıyordu...

Ekspertiz vb. işlemlerde de filmi sökmeden doğru ölçüm yapılmıyor diye biliyorum.

Öncelikle herkese merhaba, aracımdan çeşitli nedenlerle kaputta taş izleri oluştu. Bu taş izlerine karşı almam gereken önlemler nelerdir? Üzerine kaput koruma filmi yaptırsam kötü durur mu? Cevaplar için şimdiden teşekkürler. Fotoyu ekledim

Ekli dosyayı görüntüle 23398
Rötuş boyası yaptıktan sonra kaput koruyucu folyo yaptırırsınız mis gibi olur. 

Hazır konusu açılmışken;

Folyo kalitesine göre yenileme süresi değişir hocam. 2013 model aracımı 2016 yılında aldığımda ön tampon, kaput, ön aynalar, ön çamurluk ve ön aynalar şeffaf folyo kaplıydı, araç sıfırken bayide yapılmış. 2018 yılında dolu izlerini yaptırmak için söktürmüştüm, o zamana kadar ton farkı çok hafif vardı. Araç beyaz olduğu için aşırı farkedilmiyordu ama dikkatli bakınca belli oluyordu. Sökünce boyaya hiç zarar vermedi. Söktükten sonra sıfır gibi ortaya çıktı aracın boyası. 

Rötuş boyası işi kurtarır mı onun üzerine film yapıldığı zaman boyayı kaldırmasın tekrar? 

O kadar taş izi olur. Kaput filmi filan gereksiz. Sonuçta onda da iz illa olacak. Öyle kullanın gitsin

Ben de 2015’te yapılan folyoyu 4 yıl sonra söktürdüm. Bayide yapılmıştı folyo. Sökülürken hiç sıkıntı olmadı. Tertemiz boyası duruyordu sanki sıfır gibi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt