MK7 1.6 Tdi Uzun Yol Tüketim

@krym dizel gibi 130 140 lara cikarak kullansaydiniz 7.5 yakardiniz. Sakin kullanimda aradaki fark azaliyor ama bne beygirlerin tümüne binmek istiyorim diyince arada ciddi fark oluyor.

@Sinyal 1.6 dizelden daha ekonomik olmasi mümkun degil. Surus sartlarini ayni yaparsaniz 1.2 tsi 8 lt yakar 130 140 larla giderken. Ben 1.2 tsi dan 1.6 tdi a gectim. Hep ayni yolda ay i tarzda %30 farkediyor.

@chemdemir 130-140 lar ile gittigimde 6lt civari yakiyordu, uzun yolda 7.5lt hic yakmadim, cok agresif kullandigimda bile o rakkamlari görmedim(Sehirlerarasi), bu motorun tek sikintisi sehirici, orada dizel farkini ortaya koyuyor ama benzinli olmasina ve cok iyi performansina göre tüketimi cok makul

Edit:  'Bir kisi dolu bagaj

Edit 2: Sakin kullanimda tabiki tdi 5lt altina inmeli, dizel benzinliden az yakar, böyle bir kiyaslama yapmiyorum, yanlis anlasilmasin

Moderatör tarafında düzenlendi:
5lt bence gayet iyi benim aracım 2019 1.6 uzun yol 5.6 5.8 aştına düşemedim pompanın attığı yere kadar dolu depo ile 800 km yol yaptı 

@Mmt0634 kardeşim araç comfortline arabada yük vardı biraz(iki kişi+arka koltuklar eşya dolu+bagaj full), jantlar 16 inch 34 önler 38 arkalar hava basmıştım bakım yeni yapıldı serviste 1-2 ay oldu hava filtresinde bi sorun olcağını düşünmüyorum ama

Tsi ile uzun yolda o değerlerin altına çok rahat inilebilir fakat gazlaya gazlaya gittiğinizde tsi ın yakıt tüketimi tdi dan çok daha fazla olucaktır . 

Tsi 130-140 gittin mi uzun yolda 7yi gecmiyor ama tdi gibi de 5litre yakmasi imkansiz. Benzinli araclar agresif kullanimda fazla yakmaya basliyor.

Konuyu biraz okudum da neredeyse TSI kullanan arkadaşlarım biz daha az yakıyoruz noktasında anlamsız bir yarışa girme derdindeler.
TSI la kasa kasa giderseniz belki 5 lt değerlerin altını görebilirsiniz bu doğru ama bir TDI kullanıcısı kasmayı bırakın normal koşullarda biraz trafiğe dikkat edilirse sonuç aşağıdaki gibi oluyor. Konuyu açan arkadaşımın agresif kullanımında 5 lt yakıtı son derece normal 

IMG_1065.JPG

Golf Yakıt.jpg

@Adv_Dbl 3.6 lari görmek ne güzel 1.2 tsi aldım dizelde aynı diyorlardi hatta benzinli araba daha masrafsiz mis suymuş buymuş aldık gaza basmaya korkuyorum büssuru de sorun yaşadım servisten gelmedi bi aralar dizel e hiç mezra yapmamıştım bakımdan bakıma çok lastigimda 2.8 bile görmüştüm ankara konya arası 5 saatte ama vaktim vardı vakit geçirmem gerekiyordu resmi var pc de paylaşırım 280 km 2.8 basarsam da tabi 120 civarı aşırı değil  4.4 civarı yakardı tsi yanına bile yaklaşmiyor acayip kas 3.9 daha sini görmedim tabi lastiğim 225.40.18 onunda etkisi var ama gaza dokun 6 7 litreler çok rahat normal kullanım 5.5 zaten biraz yol alayım doe dokunsam içiyor zaten :) size sonuna kadar katiliyorum tdi hele 1.6 candır basarsan yakar ama en fazla 5civarı dır 6 gören uzun yolda sanmıyorum çok zor 

1.0 1.2 ve 1.4 Tsi araçlarım oldu şuan 1.6tdi kullanıcısıyım benzinli araç kullanırken aynı bu şekilde tdi a ne gerek var zaten benzinli araçta sakin kullanırsa 5-6  lt arası yakıyor hatta 4 lt lere kadar iniyor diye inatlaşıyordum forumlarda. Ama ne zaman Bi yere daha hızlı gitmek istesem yakıt inanılmaz bir şekilde artıyordu 120 km üzerinde. Sonra dizele geçince bişey farkettim yüksek hızlarda araç benzinli ye göre inanılmaz derecede az yakıyor. Bi gün forumda tsi kullanıcılarının rekor az yakma resimlerini gördüm sonra bende denemek istedim ve Ankara Çankırı arasını 2.8 lt ile tamamladım resimlerini forumda paylaşmıştım. Sonra arkadaşlar yokuş aşağı inmişsin tabi olur dedi bende dönüş ortalamasını paylaştım 3.5 lt oda yokuş yukarı o zaman dedim 🙂. Yani bu yakıt tartışmayla bitmez gerçek şu dizel az yakar çok kaçar torku alınca yüzün gülümser yokuşta sizi üzmez ama seslidir masrafıda benzine göre biraz farkeder, benzinli araç sessizdir bazen motor çalışmıyorum diye müziğin sesini kısarsınız masrafı dizele göre azdır kışın enjektör sesi olmaz 🙂

Istanbul mersin arasi 950 km yol yaptim. 4.5 lt tüketim yapti.(18 inc durban jant, klima acikti,ortalama hizim 107)

2015 golf 1.6 tdi highline manuel

Yazının başında hemen belirteyim benim aracım yazılımlı ve şehir içi ve dışı ortalama 4.2 L yakıyor ve uzun yolda 100kmh sürüşte ortala 3.5 L kadar yakıyor. Yazılımsız iken şehir içi dışı ortalama 5.2 L yakıyor idi. Aracımın hem gücü %30 kadar arttı hem de yakıtım 1 Litre kadar düşmüş oldu. Yazılımı yaptıralı 20.000km oldu ve şükür şu ana kadar bi problem yaşamadım. 

Geri
Üst Alt