Golf 1.2 Tsi Ağır bakım Hakkında yardım

ricikli

Üye
İsim
ricikli
Merhaba

Aracım 2014 model MK7 benzin oto. 43 bin km'de. Normal bakımı geldi. Götürdüm bosch servise 550-600 TL yağ ve filtreler bedeli çıktı. Ayrıca buji ve trigerin de değişmesi gerektiğini yılı geldiğini söylediler.

Şimdi soru 1:  Trigere işçilik ve devir daim pompası dahil 1500 TL, bujilere de 400 TL gibi bedel çıkartıyorlar. Lan bu tirger önemli de 1500 TL nasıl oluyor. Parcasını 600 TL ye satıyorlar set olarak pompa dahil. 900 TL işçilik mi çakıyor bu servis bana ?

Soru 2: Bujiyi hemen değiştirmesem de 3 ay sonra değiştirsem günah mı ?

Yardımlarınızı bekliyorum dostlar. hala adam gibi insan bir golf ustası bulamadığım için böyle deli soruları soruyorum ...

Daha bugun yetkili serviste 90bin bakımını yaptırdım ben de 2013 1.2 tsi aracimi. Daha önce de konusu geçmişti bizim arabalarda triger yildan bağımsız olarak 180bin de değişiyor. Servise yine emin olmak için sordum ve ayni cevabı aldım. Ayrica kayış değil zincir olduğunu söyledi servis danışmanı. Diger gergi kayislarini da kontrol ettiklerini sorun olmadigini soyledi. Normalde bujileri de 60bin de degistirdiklerini biliyorum ama sizin yıl nedeniyle degismesi gerekebilir. Ha 3 aydan bisi olur mu bence olmaz ama yine de zamaninda degistirmek daha iyi tabi. Bu arada arabaniz 5. Yasina gelmis kis öncesi antifriz ve hidroliginizi de degistirin degistirmediyseniz. Bunlari servisten temin edin piyasada vw onayli urunleri kolay kolay bulamayabilirsiniz. Fiyatlari gayet makul piyasaya gore. Iscilik ucretleri de fena degil. 

@Erkin Yücel Teşekkürler detay için. 1.2 TSİ'lerde trigerin kayış olduğunu okudum bir çok yerde ."1.4 TSI motorlarda 122, 140, 170 hp zincir kullanılmaktadır." diye de bir yazı var. Konumuzu bu değil tabi.

Sorun olmaz ise 90 binlik bakımda ne yapıldı ve ne ödediniz servise? Şu an bana  Bosh rutin yıllık servis bakım + triger+buji+devirdaim pompası fiyatını 2.500 TL gibi  bir fiyat çıkardı. yetklili Servis ile yarın görüşeceğim. Normal bakımı istanbul acarlar 1300 TL'ye yapıyor. Bosch 550 TL'ye yapıyor. saydıklarımı  yetkili servis 3000'e tamam derse 500 TL için bosch'a gitmem.

@Erkin Yücel hocamın dediği gibi 1.2 tsi için 180 bin km önerilmektedir. 1.2 tsi 105 hp'liklerde zincir vardır. VW'de 3 yaş üzeri araçlara %30'a varan indirim var. Kampanya  31 Ağustos 2019'a kadar geçerliymiş. İlgili sayfa: https://binekarac.vw.com.tr/tr/kampanyalar/Zubizu-Servis-Kampanyasi.html

Servisin bakım dökümanından değişimleri inceleyebilirsiniz: https://binekarac.vw.com.tr/content/dam/vw-ngw/vw_pkw/importers/tr/satis_sonrasi_hizmetler/ssh_pdf/Bakim_Araliklari.pdf/_jcr_content/renditions/original./Bakim_Araliklari.pdf

bugün sordum adana

1.2tsi 110 için zubizu indirim dahil 1000TL dedi

normal bir bakım için

km 88k

fiyat almak için aradım

büyük ihtimal hatay da yaptıracağım

Moderatör tarafında düzenlendi:
@doganersin zubizu indirimli fiyatı sanırım. bosch servis 550 TL . sadeceyağı filtresini değiltirmek için garanti yoksa değmez bence. Ama triger işin içinde olunca bir duruyor insan. kalp neticede.

evet düzenledim mesajı

zubizu indirimi ile 1000TL

aracım DSG ve maksat iyi niyet devam etsin 

ve telefondaki kızın iyi niyet ile ilgili açıklamaları pek tatmin etmedi

yine de servise devam

en azından herşey orijinal

Araç 5 yaşında ve 43bin km”de olduğunu göz önüne alırsak “normal” şartlar altında triger için çok erken., ancak triger kontrol edilir ve defermasyon tespit edilirse değişimi olabilir., triger set halinde bilya rulmanlarıyla birlikte değişir., ve trigerin bosch vs.. müdail parça ile değişmesini önermem., atıyorum fabrikanın taktığı 100.000 km götürüyorsa müdail parçanın ömrü daha kısa olur., Dediğim gibi trigerde rulman/gergi bilyalarında herhangi bir sıkıntı yok ise şuan için triger bakımı için erken., Gittiğiniz Bosch servisin tek doğru söylediği şey evet triger değişmesini gerektiren birşey var ise devirdaim pompası da değiştiriliyor., çünkü vw ‘lerde devirdaim kronik sıkıntılı olduğu için 2.kez masraf çıkmasın diye triger değişimi esnasında devirdaim de değiştiriliyor., ama devirdaim pompasının iki parçası var., sadece tekini değiştirmek bir süre sonra diğer parçanın kronik arızası ortaya çıkarsa bu sefer sizi tekrar 2. kez işçilik ödemek zorunda bırakacaktır., 

Tsi motorlarda bujiler her 60bin km’de bir veya 4 yılda bir değişiyor., fakat sizin aracın kilometresi düşük olduğundan usta bujileri kontrol eder ve eğer idare eder durumda olduğuna kanaat getirirse önümüzdeki seneye değiştirirsiniz.. 

Triger seti çok hayati bir parça olduğundan müdail parça, yan sanayi parça almaktan kaçının., usta veya sanayideki yedek parçacı abi bu orjinal der, orjinalin aynısı der itibar etmeyin., triger seti,  devirdaim gibi hayati parçaları servisten vw logolu orjinal alın tavsiyem bu yönde olur.. 

Devirdaim değişecekse aracın antifirizi de değişmesi gerekeceğinden piyasada her kırmızı antifiriz diye satılan ürünler bizim araçlar için uygun değildir., VW araçlarda G13 tip antifiriz kullanılır., ve %50:50 saf su antifiriz karışımı yapılarak sistem doldurulur.. çeşme suyu içme suyu vs.. kullanılmaz..!! Ortalama 3 litre saf su 3 litre arası G13 antifiriz ihtiyacınız olur.,

Yani aracın trigerinde bizim bilmediğimiz bir sorum yoksa değişim için çok erken ama usta yaptığı inceleme neticesinde der ki; bunda sorun var zamanından önce eskimeye başlamış o ayrı konu... 

5 yaşına gelmiş araçta esas değişmesi gereken şey fren hidroliğidir., bosch car serviste bundan bahsetmediler mi..? O araçta şimdiye kadar 2. kez fren hidroliği değişmesi gerekiyordu..!! Efendim cihaz ile ölçtük sıvının durumu falan itibar etmeyiniz 5 yıllık fren sıvısı miladını doldurmuştur net..!! Yine sanayi de satılan üzerinde dot4 yazar her hidrolik uyumlu değil., VW501.14 onaylı fren hidroliği bizim araçlar için uygun bu sıvıyı servis harici bulmak işkence ama şöyle bir durum var; oldukça ucuz bir sıvıdır aracın en ucuz sıvısıdır ve hidrolik kapasitesi de 1-1,5 litre arası., servis en son litresini 35-40 tl. gibi bir fiyattan faturaya ekliyordu ama yine şöyle bir durum var., bu sıvı eskiden servisler de 500ml. ve 1lt ‘lik şişelerde satılıyorken nedense şimdi sadece 250ml. harici getirmiyorlar., değişimi orda yaptıran araçlara da 60lt. büyük varillerden dolum yapılıyor.. Fren hidroliğini dışarda ustaya değiştir desen değiştirmez ömürlük falan derler inanmayın aracın hiç bit sıvısı ömürlük olamaz mümkün değildir..!! Fren hidroliği, antifiriz vs.. hepsinin bir ömrü vardır.. Gidin servisten kapalı kutu antifiriz alın veya 250ml. ‘lik fren sıvısı alın., üzerinde son kullanım tarihlerini yazılı olduğunu görürsünüz., Elin almanı hiç kullanılmamış bir sıvıya son kullanım tarihi yazıyorsa., bu sıvının yıllarca araçta görevini yerine getirmek için didindiği bür ortamda sivri zekalı 30 senelik usta bile olsa gülüp geçiniz., mümkünse uzaklaşınız.. 

Filtre seti için Bosch fena değildir ama Mann, Mahle, Hengst gibi kaliteli markalar ile aynı rakamlara satıyorlarsa bosch tercih etmenin hüç bir esprisi yok., Netten kendinizde alıp bir tamirci de veya bosch servise sadece işçilik ödeyerek yaptırabilirsiniz.. Bakımı dışarda yaptıracaksanız yağ olarak Liqui Moly öneririm.. Tavsiyem filtreler ve motor yağını kendiniz temin etmeniz genelde pek çok arkadaş bu şekilde yapıyor.. 

VW periyodik bakım çizelgesi; https://binekarac.vw.com.tr/content/dam/vw-ngw/vw_pkw/importers/tr/satis_sonrasi_hizmetler/ssh_pdf/Bakim_Araliklari.pdf/_jcr_content/renditions/original./Bakim_Araliklari.pdf 

Not: bu arada servislerde aracın yaşına göre %15-30 arası değişen yedek parça ve işçilik indirimi mevcut., sizin aracınız 5. yaşında yani %25 yedek parça indirimi + %25 işçilik indirimi yaparlar., servisten fiyat almanızda yarar var., kampanya detayı; https://binekarac.vw.com.tr/tr/kampanyalar/Zubizu-Servis-Kampanyasi.html 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tam etiketleyecekken @forzaGilles hocam yine engin bilgilerini detaylıca aktarmış. :)  

@Mmt0634 Evet zincir hocam. Yetkili servislerden de aynı bilgiyi edinebilirsiniz. 
Estafurullah hocam ne demek, :)  maksat arkadaşlar kimse ekmeği kolay kazanmıyor., bu devirde etrafta dürüst usta bulmak.... 

@forzaGilles hocam nereden alalım güvenilir usta kalmadığı gibi güveniliryer de kalmadı alışveriş yapılacak :(

akaryakit alım gucune göre en pahalı kullanan ülkelerden birisiyiz kaliteli benzin satan istasyon aramakla geçiyor ömrüm resmen bi opet diyeritini tutmuyor yada shell... 

boğaz kelebegim dolu temizleyemedim servise sordum temizleme olmaz değiştiririz ustalara soruyorum gel hallederiz e gidenlere soruyorum sokuyorlar temizliyor lar araba calismiyor sanırım tekrar güncelleme yapılması gerekiyor tam anlamadım aracım 1.2 tsi 105 2014 model şimdilik katkılarla ve kaliteli bi tane benzin istasyonu boldum ki sürekli oradan alıyorum aracım calsiren devir saati oynamıyor şuanda ama başka istasyondan alayım katkı atmayayım hemen istop edecekmis gibi oluyor :(

filtre Man iyi evet orjinal aldım içinden değişk marka çıktı kutu aynı ama içi adı sani duyulmamış bişey int den alışveriş yapılacak güvenilir yer arıyorum 

artık usta aramıyorum yok usta isteyen golfe binen almanyaya gidecek der oldum burada ki ustalar emin olun sizden bizden daha bilgisiz usta yok yada benim karşıma çıkmadı... 

O kadar güzel o kadar açıklayıcı ve sürükleyici bir üslupla yazmışsınız ki hocam değil ustam diyesim geldi...:) 

İnanın orjinal yag orjinal filtre alabileceğimiz bir yer onerebilirseniz gerçekten çok mutlu olucam kendi montajımı kendim yaparım bakımı mi yaparım usta 1 haftadır youtube de bakim videoları izlıyorum...

@AhmetCakmak  hocamdan öğrendim aracımın kayış değilde zincirli olduğunu servis dedi 1 ay önce sizin aracınız da kayış var 180 binde bir değişir die 2014 80 binde aracım bende eski alışkanlık 5 yılda değişir 6. Yıl doluyor değiştireyim dedim sure yok sizde kayış var 6 yıl dendi Adıyaman vimsa servis servise bile güvenemiyorum triger nasıl değişir ona bakicam artık kendi triger imi kendim değiştiririm inanılmaz sinir oldun golf ten anlayan yok anlasalar 1 tane usta olsa bizde de dsg 700 bin km oldu tık yok die arkadaşlar çıkar ama nerde turkiyede 10 binde 35 binde dsg patlıyor bizde dsg hayaliyle manuel kullanıyoruz korkudan her neyse başınızı arıttim orjinal parça alabilecegim güvenli yag filtre vs kapıda ödemeli olursa iyi olur bir int firma arıyorum bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim saygılarımla....

@forzaGilles teşekkürler detay için. Fren hidrolik yağı geçen sene ağustosta yetkili serviste değişti bu arada üstad. trigeri değiştirme işini de bu sabah yapacağım servis görüşmeleri sonrasına bıraktım. rutin bakımı Cmts yapılacak şekilde kendimi ikna ettim :)  gece gece emeğiniz ilginiz için tekrar teşekkürler.

@ricikli hocam günaydın standart yağ filtre bakımı yapıldı, 880 TL gibi bir fiyat ödedim ümraniye avek'e. %25 indirim yapıldı. Ben 60bin bakımını bir kere dışarıda yaptırdım ozaman yağlar ve filtre bu kadar pahalı değildi. İşçilik dahil man filtre seti ve mobil1 yağ ile 350tlye yaptırmıştım ama şimdi 500 600 den aşağı olmuyor. Bir de sanayide özel servise götürüyorsun, usta yapacak diye bırakıyorsun bi bakıyorsun ki orda 15 yaşındaki çıraklar yapıyor. Yağın boşaltıldığı yerdeki tıpa çok sıkıldığı için yuvasını bozdular. 200 tl için arabaya zarar gelmesine hiç gerek yok diye servise gidiyorum yine.

Geri
Üst Alt