Arkadaşlar kafama birşey takildi..?

fanajal

Katılımcı Üye

İsim
Musti
Selam arkadaşlar.Oncelikle kafama takilan sey belki size sacma komik gelebilir o yüzden simdiden özür diliyorum.Bursa'da yasiyorum.Bugun heykele cikalim dedik ailecek çocuk dahil 4 kisiyiz.Havada yağmış yerler islak tam Zafer Plazanin ilerisinde lambalar hafif rampa durdum hareket ettim onumdeki aracin yanindan geceyim dedim gaza yuklendim araba aniden hizlandi dan dun diye ses cikti... Eşim dedi arababi a...dagiittin...Baktim göstergelerde kaygan zenmin işareti yanip sonuyor.Asr mi ne acti karisti ortalik.Bende sasirdim bu kadar dan dun ses cikmasi normalmi?Biraz uzun oldu ama kusura bakmayin.Aracim 1.0 dsg.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam gaza birden yüklenince yağmurlu zeminde öyle olur. Birden yüklenmemek lazım.

Bu arada konu başlıklarını ve içeriklerini güzelce Türkçe karakterlerle yazarsanız daha anlaşılır olur. Bu şekilde insan okurken can çekişebiliyor. 

Haklisiniz arkadaşlar.Cevaplariniz için çok teşekkürler.

1.0 ların çekiş kontrol sistemi sorunlu 1.0 tsi manuel aracım vardı . Aracı aldığımızın 2. Günü falan yokuş yukarı dip gaz yaptım çekiş kontrol öyle bir devreye girdi ki birşeyler kırıldı zannettim . Bu kadar kötü çalışan bir sistem görmedim . Çekiş kontrolü kapatmama rağmen kapanmıyordu en son kodlamayla iptal etmiştim . 

Şuan 1.4 tsi kullanıyorum ikiside 7.5 aynı sorun bu araçta yok 1.0 ların çekiş kontrol sistemime güncelleme yapılması şart .

• Beğen
Tepkiler: SCC
Ek olarak esc sport kodlaması yapıldığında 7 lerde çalıştığı gibi çalışmıyor .

ASR (Anti Schlupf Regelung)

sisteminin devreye girdiğini gösteren lamba

zemin ıslak olduğunda yere daha iyi tutunmak için lastiklerin boşa dönmesini engelleyen sistem

dıyduğunuz “dan dan” ise lastiklerin kayma ile tutunmaya çalışması arasında ufak ufak zıplaması kaynaklı ve normal bir durum

fakat sert kalkış herşeyden önce DSG için 😰

@mbonat Evet bende onu anladim araba yüklü rampada zeminde islak manevra yapıp aradan siyrilmak istedim...Bende yeni yeni alişiyorum sanirim bahsettiğiniz duruma geçersek kullanilan sistem her modülde aynidir hocam sadece çevresel faktörlerin etkisiyle siz farkli hissetmiş olabilirsiniz.Hiz zeminin kayganlığı uygulanan fren basinci bu duruma etkendir.(Yanlis anlamayin Fiat ta calisiyorum)

Karlı zeminde döner kavşakta asr esp etkin eğlenmek istedim. Kavşağa sert direksiyon hareketi ile girip gaza bastım çıkan sesi duyduğumda lastik koptu zannetim :)) esp devreye girdiğinde çıkan ses cok daha korkutucu

@mbonat Evet bende onu anladim araba yüklü rampada zeminde islak manevra yapıp aradan siyrilmak istedim...Bende yeni yeni alişiyorum sanirim bahsettiğiniz duruma geçersek kullanilan sistem her modülde aynidir hocam sadece çevresel faktörlerin etkisiyle siz farkli hissetmiş olabilirsiniz.Hiz zeminin kayganlığı uygulanan fren basinci bu duruma etkendir.(Yanlis anlamayin Fiat ta calisiyorum)
Sistem , modüller aynı olabilir ama dediğim gibi kesinlikle yazılımları farklı çalışıyor . Benim başıma bu olay birkez gelmedi sürekli geliyordu bi süreden sonra alışıyorsunuz . Arabaya binen başka biri olunca korkuyor . Çözüm 1. Viteste sert kalkış yaparken ona göre gaz vermek dip gaz yapsanızda gitmiyor zaten . En temizi komple sistemleri devre dışı bırakmak . ( Yanlış anlamayın makina mühendisiyim 😊)

Ek olarak düz yolda asr kapılıyken 2 bin devir gibi dip gaz yaptığınızda benzer tepkiler veriyor.  Virajda olsak anlarım eğimli yol vb desek anlarımda düz yolda asr kapalıyken bile aynı durumu yapıyor . 

Çıkan ses aynı aks üzerinde boşa dönen lastiğin fren yaptırılıp tutunan tarafa güç gönderilmesi yüzünden kaynaklanıyor. Araçlarımızda mekanik diferansiyel kilidi olmadığı için ABS sistemi üzerinden bu işlem taklit ediliyor. Bu işlem sağ sol sağ sol olarak bir kaç kez hızlıca tekrarlandığı için insanı ürkütebiliyor. Ancak gayet olağan ve sistem çalışması gerektiği gibi çalışıyor. Aracımı ilk aldığım zaman bana da tuhaf gelmişti. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt