Dsg şanzımandan ses sorunu (ÇÖZÜLDÜ)

capslock

Yeni Üye
İsim
Sabri
32.000 km deki golf 7 dsg 7 ileri aracımda özellikle yokuş yukarı düşük hızlarda vites geçmeden hemen önce şanzımandan şırıltı sesi geliyor bu ses normal midir bazı forumlarda normal olduğu soyleniyor ama ses beni rahatsız ediyor yardımlarınızı bekliyorum ilgili sesin linkini paylaşıyorum poşet hışırtısi gibi bir ses...

Edit: Aracın turbo sekmanı değişecek

https://youtu.be/P6Mwld85gMc

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sadece 2014 öncesi 1.4 TSI'larda görülen bir durumdur.

Kimi zaman ıslık, kimi zaman cızırtı veya zırıltı tarzında bir ses. Özellikle cam açıkken daha belirgin olarak duyuluyor ve 2100 devir ile 2800 devir arasında her viteste motordan geliyor.

Motordan gelen bu sesin kaynağı Turbo'dur.

Bu sesi gideren parçanın ismi segman pulu veya turbo yay kıskacıdır.  Aslen kendisi bir segman parçasıdır

Bu model araçlarda turbo yay kıskacı problemi yok, sadece turbonun yay veya benzeri bir parçası belli devir aralığında rezonans yapıp ses çıkardığından VW mühendisleri gelen şikayetlere istinaden yay kıskacı diye bir ilave parça üreterek turbonun resonans yapan kısmına takıyorlar. Yani değişen veya arızalı olan bir parça yok, takılan ilave parça var.

1.2 ve 1.6 motorlarda görülmüyor.

Parça fiyatı 70 TL ama tabiki garantiden takılmakta

İşte bu da tamir için kullanılan bir çok ismi olan parçanın kodu: 04E145220

Serviste garanti kapsamında takılır.

1saat takma, 1saat test toplam islem saati 2 saat.

Alıntı: silvershadow

Upvote 0
@capslock dediğiniz sesin aynısı 1.6tdi aracımdan gelmekte 2017dsg. Servis sesi duymuyor metal sürtme-ıslık gibi bişey. Gaza basıp çekince geliyor genelde. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt