Park Asistanı “Park Assist”

Negatiwe

Efsane Üye

İsim
Serdar K
Park asistanı "Park Assist", aracınızı otomatik şekilde yola paralel ya da dik olarak park etmenize yardımcı olur. 

Ayrıca paralel olarak park ettiğiniz yerden bu sistem sayesinde otomatik olarak çıkabilirsiniz. Sistem sürücüye, uygun park alanına ideal çizgide park edebilmek için kendi kendine optimum direksiyon hareketlerini gerçekleştirerek destek sunar. Bu esnada park boşluğun ölçümü, start pozisyonunun belirlenmesini ve direksiyon hareketlerinin kumandasını otomatik olarak "Park Assist" kontrol eder. Sürücüye ise sadece gaz vermek ve fren yapmak görevleri kalır. Bu esnada sürücü her zaman araç hâkimiyetine sahiptir ve istediği an sistemi devreden çıkartabilir.

Sürücü park asistanını, orta konsolda bulunan "Park Assist" butonu üzerinden etkinleştirmeli ve sonra azami 40 km/h hızla ve 0,5 ile 1,5 m arasında kalan bir mesafeyle yol kenarında ilerlemelidir. Park asistanı"Park Assist", geçiş esnasında (örneğin tek yönlü bir yolda) hem sağ hem sol yol kenarıda kalan mevcut park yerleri konusunda tarama yapar. Sürücü, park etmek istediği yöne doğru sinyal vererek yolun hangi tarafına park etmek istediğini sisteme bildirebilir. Park asistanı, araçtan en az 1,1 m daha uzun olan bir park boşluğu algıladığında, çok fonksiyonlu göstergede "Park yeri algılandı" mesajını gösterir. Ardından sürücü doğru başlangıç konumuna yönlendirilir ve sürücüden geri vitese geçmesi talep edilir. Bu adımdan sonra geri vitese geçildiği an, park asistanı devreye girer ve otomatik olarak direksiyon manevralarını gerçekleştirir. Bu esnada çok fonksiyonlu göstergede sistemin devrede olduğuna ve otomatik park esnasında ters yönden gelen araç ya da cisimlere dikkat edilmesi gerektiği hususunda  bir metin belirir.  

Sistem hassas bir şekilde aracın hızını ayarlayarak aracı park yerine yönlendirilir ve park etme işlemi bittiğinde görsel park desteği sistemini aktifleştirerek radyo ve radyo navigasyon sistemi üzerinde aracın ön ve arkaya olan uzaklıkları gösterilir. Otomatik park esnasında yapılan manevraların adedi, park boşluğun uzunluğuna bağlıdır. Park boşluğu ne kadar kısa ise, o kadar çok park manevrası gerekli olur. Paralel park için aktivasyon butonuna bir kere, dikine park için iki kere basılması gerekmektedir.

Park asistanı "Park Assist 3.0" özelliğine sahip modeller, normal park asistanının özelliklerine ilave olarak sürücünün aracı ileri doğru ön kısımdan yola dik olarak boylamasına park etme işlemi gerçekleştirilemediğinde otomatik olarak park edilmesine yardımcı olur. Sistemin çalışması için boylamasına park işleminin önce sürücü tarafından denenmesi gerekmektedir. Park işlemi gerçekleştirilemediğinde sürücü park asistanını, orta konsolda bulunan "Park Assist" butonu üzerinden etkinleştirmelidir. Sistem boylamasına park işlemi için araç uzunluğundan 80 cm daha fazla boş alana ihtiyaç duymaktadır.

86zLX1.jpg

mXoNR4.jpg

Gerçekten mükemmel bir opsiyon. Ben kendim video çektim ama fazlaca amatör oldu. Daha iyi bir video çekip ekleyeceğim yakın zamanda.

Bu opsiyon olmazsa olmaz Bi opsiyon değil bence. Tabi kişi araba parketmekte zorlanır ona yardımcı olup parketmesini kolaylaştırıyor ise amenna. Arkadaşımda bu opsiyon var geçen dur demiş şununla Bi iki araç arasına paralel parkedeyim, boşluğu geçince bii araç daha geçiyor sonra geri geliyor dedi. Ben Bi aracı geçinceye kadar adam geldi boş yere girdi mal gibi baka kaldım dedi. 

Bu opsiyon olmazsa olmaz Bi opsiyon değil bence. Tabi kişi araba parketmekte zorlanır ona yardımcı olup parketmesini kolaylaştırıyor ise amenna. Arkadaşımda bu opsiyon var geçen dur demiş şununla Bi iki araç arasına paralel parkedeyim, boşluğu geçince bii araç daha geçiyor sonra geri geliyor dedi. Ben Bi aracı geçinceye kadar adam geldi boş yere girdi mal gibi baka kaldım dedi. 
😀

Pratikte çok işe yarayan bir opsiyon değil bence de. Kendi aracımda olsun istemez miyim isterim tabi fakat o da yan park sensörleri için.

pratikte en işe yarayan opsiyon "keyless" tir arkadaş onu bunu bilmem. Doğuş'un bu opsiyonu highlineda bile hala standart sunmamasına ayrıca uyuz olurum  <_<

Opsiyon hocam zaten, olmazsa olmaz elbette değil, öncelik bayanlar olsa gerek. İki araç arasına dikey parkta eşit mesafede park etmesi, bizim ülke insanımıza ders niteliğinde.

Geri görüş kamerası olmasına rağmen tedbiri elden bırakmamak için arkamı dönüp bakan biriyim bende :)

Bu opsiyon kullanmayı öğrenince gayet iyi bir özelliktir benin gibi yanaşırken zorlananlarda.Sağ aynanın bile yere bakması çok iyi oluyor.İstanbuldaki elektronikçiler bunu yapiyor galiba.Güzel özellikler.Uzaktan çalıştırma klimayı açma ne güzel olurdu.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gerçekten güzel opsiyon. Golf 8'de, Audi A3'te olduğu gibi TR'ye gelen araçlarda anahtarsız çalıştırma vs. standart olsa iyi olacak.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kurala göre boş bir park yerine ilk kim vardı ve bu kişi artık park manevrası yapıyorsa park yeri onundur. Arkadan gelen direkt hatalıdır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bugün İstanbul’da bir firma ile görüştüm 2014 model golf 7 comforline 3. Nesli 2000 TL takabileceğini söyledi yanlız en çok istediğim ön manevra özelliği bu takılırsa takılmayacağını sadece manevra fren sistemi olacağını söyledi en kısa zamanda taktıracağım olmaz olmaz değil ama iyi bir fark yaratır diye düşünüyorum 

yeni peugeot 508 ile gelen otomatik park gibi olmadığı sürece ölü yatırımdır kendileri .. 

Bugün İstanbul’da bir firma ile görüştüm 2014 model golf 7 comforline 3. Nesli 2000 TL takabileceğini söyledi yanlız en çok istediğim ön manevra özelliği bu takılırsa takılmayacağını sadece manevra fren sistemi olacağını söyledi en kısa zamanda taktıracağım olmaz olmaz değil ama iyi bir fark yaratır diye düşünüyorum 
@xvet PLA 2.0 mı hocam?

PLA 2.0 kitleri Aliexpress'de 1000 lira bandına satılıyor (8 sensörden 12 sensöre upgrade kiti), hiç park sensörü yoksa arabada 1700 liraya satılıyor. 

https://www.aliexpress.com/item/32868830324.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.74652361brIGb2&algo_pvid=f0469375-455d-4d75-8964-1da7164058ab&algo_expid=f0469375-455d-4d75-8964-1da7164058ab-1&btsid=2b327f2b-1f17-4e1d-bf54-c4c5cc264f29&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_53

Kodlaması zor değil ama kablolaması biraz profesyonellik gerektiriyor. PLA 3.0 İçin ABS beyinlerinin upgrade'i gerekiyor yazıyor yabancı forumlarda ama PLA 2.0 için bu kit yeterli.

Geri
Üst Alt