Golf 1.4 tsi vs passat 1.6 tdi

Umit_Akkaya

Katılımcı Üye

İsim
Umut-mk7
Aracım serviste bırakmıştım karter tapasın dan yağ kaçırma sıkıntısı vardı mazotlu :) passat verdiler 2018 model yakıt karsilastirmasi yapma şansım oldu

Passat 1.6 tdi 2018 dsg(38bin km)

Golf 1.4 tsi 2015 122 manuel(55bin km)

Dönüşlerde ise 

Golf 5.7 lt

Passat 5.1 lt

(Aşağı yukarı aynı hız kullanıldı. Kullanılan yol aynı sürücü aynı)

Screenshot_20190815-160023.png

Screenshot_20190815-155956.png

Ben buradan bir Tsi motor övgüsü hissettim sanki :)

Hocam mesela Mecidiyeköy Levent sıkışık İstanbul trafiğinde karşılaştırmanız daha belirleyici olurdu.

@Negatiwe bencede. dizel araç kısa mesafe şehir içinde avantajlı değil deniliyor. Şehir içi sıkışık trafik karşılaştırması daha iyi olurdu. Uzun yolda değerler birbirine yaklaşıyor sanki. 

@Ümit Akkaya paylaştığınız fotoğraf şehirlerarası kullanımla ilgili araç ivmelendikten sonra tüketimler benzin dizel farketmiyor, önemli olan şehir içi ort 20km hız ile alınan verilerin karşılaştırılması ben size söyleyim karşılaştırdım 1.2 tsi ile 1.6 tdi karşılaştırdım sonuç tsi ile 8.9 , dizel ile 6.7 lt kendim bir çok defa test ettim şahit oldum. Fark 2 ila 2.5 lt arası değişiyor. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Negatiwe @bf417 sıkısık sehir trafiğinde kullanmak için fırsatım olmadı sakın bir ilçede yasıyorum.Haklı olabılırsınız sıkısık sehir içi trafınde avantaj fazla olabilir. ama ben burada tdi yerden yere vurup tsı göğe çıkarmadı sadece uzun yol deneyimim oldu onu burada aktardım. arada 2 araç içinde kg farkı var golf tdi de durum biraz daha farklı olabilirdi 

@bf417 üstad ben levent-beşiktaş-zeytinburnu dolaylarında %90 ı trafikte olmak üzere tek depoda 760-770 km nin altında depo bitiremedim 1.4 tsi manuel ile. 8.9 litre çok uçuk bir rakam 

Passati biraz daha hızlı kullanmışiniz golf le 1.02 saat le gidilen yol passatta 58 dk şimdi yokustaki haza basma bile çok fark ediyor aynı kullansaydiniz 1 litre bariz oynama olurdu bende sizinkine benzer bi test yapmıştım 100 km de 1.7 fark vardı süre aynı km aynı ve yolculuk aynıydı dizel de benzinli de basarsaniz çok güzel yakıyor bizim GOLF tutkusu olarak bir olup hibrit ve e golf seçeneklerinin de turkiyede satışının başlaması için çalışma başlatmamiz gerekiyor artık yok trigerdir yok hangi yag iyi hangisi orjinal gibi muhabbetlerden ve can sıkıcı olaylardan kurtulmak için e golf artık gelsin turkiyeye doya doya tutkumuzu yaşayalim diyorum ama olmuyor tabiki :(

@Negatiwe @bf417 sıkısık sehir trafiğinde kullanmak için fırsatım olmadı sakın bir ilçede yasıyorum.Haklı olabılırsınız sıkısık sehir içi trafınde avantaj fazla olabilir. ama ben burada tdi yerden yere vurup tsı göğe çıkarmadı sadece uzun yol deneyimim oldu onu burada aktardım. arada 2 araç içinde kg farkı var golf tdi de durum biraz daha farklı olabilirdi 
Değerli Ümit hocam paylaşımınıza laf yok, hatta teşekkürler.

Tsi motor konusunda birçoğumuz tecrübeliyiz artık . Hele ki atmosferik vutututu yapan eski nesil motorlara göre avantajlıyız.

Ancak ne yaparsak yapalım iş benzin dizel farkı olunca totalde kazanan dizel olacaktır.

Kalabalık il ve ilçelerde dizel iyidir, ama onun dışında dizele gerek görmüyorum ben de. 

kışın soğuk havada şehir içi kısa mesafede (max 5-6km), dizel benzinli aynı yakıyor.

Kim ne derse desin 

TSI (1.2 VE 1.0 ) ile TDI arasında ikili mücadeleler çoğunlukla VAR incelemesine kalır

TDI ın bir full depoda her 350 km de bir 3 kere dfp baş ağrılarına maruz kalması nereden baksanız max menzili zaten 100 km kısaltıyor.

Dizel 1.9 TDI mk4-mk5 yıllarında atmosferik 1.6 golflere göre %40-50-55 kere varan ekonomi sağlıyordu 

1.9 TDI ın fabrika şehiriçi verisi 6,5

O yıllarda tüm atmosferik 1.6 lar fix şehiriçi 10 litre (1.6 hitler benzinli motor dahil,)

Buradan %35 ekonomi var

Pompada da %15 ekonomi olsa (ki bu pompa farkı %30 Lara çıkmış bazı yıllar)

Ekonomi %50 kere rahat varıyor o yıllarda

Bugün pompada %7 fark var?

Varmı TDI ?? Tsı lara göre pompa hariç %35 ekonomik diyen? Yani TSI ın full şehiriçi 7,5 yaktığı yerde 4,7 yakan ? 

Ancak böyle bir durumda %42 ekonomi olur!! Ki maalesef yok öyle bişey

Benim hesaplamalarına göre

TDI anca Max %20 ekonomi sağlıyor..

O yıllarda sıfır efsane mk4 alıp bide 1.9 TDI kullanan adam ne kadar kasılsa yeridir

Geri
Üst Alt