Cam suyu önerisi

Beşiktaş1903

Katılımcı Üye

İsim
Mustafa Kemal
Basit bir şey ama uzun yolda baş belası oluyor, lekeyi silecek temizlemiyor, çok çeşit marka kullandım ama sonuç yok, ekonomik olarak önerdiğiniz işe yarayan bir sıvı öneriniz varmı? 

Würth cam şampuanı kullanıyordum şirket aracı kullandığım dönemlerde. Tabi ki tamamını temizlemiyor ama %70-80 işe yarıyor. Tavsiye ederim. Şimdiden iyi yolculuklar.

O değilde geçenlerde cam suyum bitmişti. 1lt şişe içerisine 1/4 kadar jant temizleyici koyup geri kalanına su doldurdum. Epey iyi temizlemeye başladı. :D  (evde denemeyiniz  :lol: )

2010 dan beri araç kullanıyorum bir çok cam suyu denedim hepsi hemen hemen aynı sonuç (würth sonax bp shell yaz kış cam suları) şimdi orjinal vw cam suyu kullanıyorum 17 -18tl bana 3-4 ay yetiyor her cam suyu fullmeme yaklaşık 1 bardak ekliyorum bana uzun süre yetiyor ayrıca araçta su ile seyreltilmiş izopropil alkol de var en temizini bu yapıyor camsil vs kullanmıyorum ipa ve vw  ürünü yetiyor tavsiye ederim ipa 500ml 7-8 tl su ile 2 lt yapıp kullanıyorum hem araç içi hassas yerleride ekran vb siliyorum hem de camları vw cam suyu sanırım 18tl toplamda 25 tl ye 6 aylık cam tezmişiğimi halldiyorım

ipa bildiginiz endüstriyel alkol ve lcd ekran temziliğinde aldığınız temzileyiciler bunlardan oluşuyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Basit bir şey ama uzun yolda baş belası oluyor, lekeyi silecek temizlemiyor, çok çeşit marka kullandım ama sonuç yok, ekonomik olarak önerdiğiniz işe yarayan bir sıvı öneriniz varmı? 
Sinek-böcek vs. adam akıllı temizleyecek kaliteli bişey arıyorsanız., sonax antifirizli cam suyu öneririm., Uzun süredir kullanıyorum piyasadaki en iyi cam suyu diyebilirim., ürün konsantre olduğundan yaz-kış durumuna göre sulandırılıyor.,

Şöyle ki; araç halojen farlı ise silecek suyu deposu 3 litre, bi-xenon ise 5 litre oluyor.,

Bu ürünü yazın 1:3 (1 birim ürün / 3 birim su)  ile 1:5 arası sulandırmala (1 birim ürün / 5 birim su)..,

kışın ise yaşadığınız şehrin kış şartlarına göre 2:1 (2 birim ürün / 1 birim su) ile 1:2 (1 birim ürün / 2 birim su) arası sulandıra biliyorsunuz..,

Pek çok cam suyunda metanol bulunur bu ürün metanol içermez., gliserin içerikli olduğundan silecek lastiklerinin sertleşmesini önlüyor (halaa aracı ilk aldığım 3,5 yıllık silecekler ilk günkü gibi siliyor sıfır ses)., ucuz cam suları aracın boyasına zarar verebiliyor, bu ürün pH7 yani nötr olduğundan aracın boyasına zarar vermeyi geçtim, aracın mevcut cilaya bile zarar vermiyor.. En önemlisi de mercedes, bmw gibi araçlara far üreten ünlü far markası Hella tarafından onay almış bir cam suyudur.., ilk başta fiyat olarak biraz pahalı gelebilir ama ürünün konsantre yapıda olması, yaptığı işi, boyaya zarar vermemesi ve sileceklerin ömrünü ciddi anlamda uzatması göz önüne alırsak, bence hakkını veriyor.,

https://www.bauhaus.com.tr/oto-kislik-urunler/sonax-sonax-antifrizli-konsantre-cam-suyu-1lt-12510430

bir de würth 'ün ürünü var o da güzel ürün fiyatta biraz daha uygun;

https://www.hepsiburada.com/wurth-konsantre-cam-suyu-plus-1000-ml-made-in-germany-02332840-pm-otev02332840

5 litre olanı: https://urun.n11.com/cam-temizleyici-ve-koruyucu/wurth-konsantre-4-mevsim-cam-suyu-ultra-plus-5000-ml-5-lt-P368054050

sonax_cam_suyu.jpg

O değilde geçenlerde cam suyum bitmişti. 1lt şişe içerisine 1/4 kadar jant temizleyici koyup geri kalanına su doldurdum. Epey iyi temizlemeye başladı. :D  (evde denemeyiniz  :lol: )
Hocam söylediğiniz eğer şaka değilse; jant temizleyiciler asidik olduğundan silecek deposunu zamanla eritir., aynı şekilde hortumlara da kalıcı zarar verir

Hocam söylediğiniz eğer şaka değilse; jant temizleyiciler asidik olduğundan silecek deposunu zamanla eritir., aynı şekilde hortumlara da kalıcı zarar verir
Hocam asit oranı az olduğundan öyle denedim, belki genel iç trim temizleyici de olabilir tam hatırlayamadım hangisini koyduğumu. Cam suyunu fazla kullandığım için 4-5 günde bitti, şuan normal cam suyu var. :D   

Jant temizleyicilerin de plastik ambalajda olduğunu düşünürsek bi zarar vereceğini sanmam.

Jant temizleyicilerin de plastik ambalajda olduğunu düşünürsek bi zarar vereceğini sanmam.
Bu mantıkla düşünürsek çamaşır suyu, sülfürik asit gibi ürünlerde plastik ambalajda dır., boyaya ve krom yüzeylere zarar veren yıkamacı köpükleri de plastik ambalajda hatta bidon ile gelir, bu ve benzeri her ürünün kimyasal agresifliğine göre plastik ambalaj çeşitleri imal edilir., örneğin kaliteli markalarda jant temizleyiciler PTFE tip kimyasala dayanıklı plastik bidonlar ile gelir., bazıları asidik tip ürünlere karşı dayanıklı üretilir., bazıları solvent içeren ürünlere karşı dayanıklı üretilir., 

Jant temizleyicisi denilen ürünlerden birinden temin edip., sprey tip plastik şişelere koyup 1-2hafta bekletin., bakın bakalım neler oluyor bizzat kendiniz gözlemleyin., sonrasında yine bu mantık ile düşünebilecek misiniz., lütfen bize edindiğiniz tecrübeyi paylaşmanızı rica ederim..  (y)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu mantıkla düşünürsek çamaşır suyu, sülfürik asit gibi ürünlerde plastik ambalajda dır., boyaya ve krom yüzeylere zarar veren yıkamacı köpükleri de plastik ambalajda hatta bidon ile gelir, bu ve benzeri her ürünün kimyasal agresifliğine göre plastik ambalaj çeşitleri imal edilir., örneğin kaliteli markalarda jant temizleyiciler PTFE tip kimyasala dayanıklı plastik bidonlar ile gelir., bazıları asidik tip ürünlere karşı dayanıklı üretilir., bazıları solvent içeren ürünlere karşı dayanıklı üretilir., 

Jant temizleyicisi denilen ürünlerden birinden temin edip., sprey tip plastik şişelere koyup 1-2hafta bekletin., bakın bakalım neler oluyor bizzat kendiniz gözlemleyin., sonrasında yine bu mantık ile düşünebilecek misiniz., lütfen bize edindiğiniz tecrübeyi paylaşmanızı rica ederim..  (y)
Jant temizleyici aldığımda dener tecrübemi söylerim. veya tuz ruhu..... onu normal bir su bidonuna koyup deneyeyim. 

Ben araçlarımda sonax cam suyu ürünleri kullanıyorum,çok memnunum. Silecekleri yıpratmıyor. Tek memnun olmadığım yanı fiyatı çok pahalılandı. Würth ürünleri fiyat olarak daha uygun. Würth'e geçmeyi düşünüyorum.

Geri
Üst Alt