Bp -Shell yakıt tüketimindeki efsane fark

mbonat

Katılımcı Üye

İsim
Bahadır
Normalde hep shellden benzin alırım 1.4 aldıktan sonra dedim Bpnin etanol oranı daha yüksek ordan alayım . Neyse depoyu bpde fulledim  aracı yeni almışım alışma aşamaları vb gazlıyoruz ediyoruz falan . Yakıt tüketimine bi baktım  9 küsür lt dedim  jant büyüdü alışma süreci falan normaldir . Geçen bi kocaeli yapıp geldim yakıt yine düşmedi dedim acaba hava filtresinde mi bişi var söküp temizledim yakıt yine düşmedi . 1.4 ün 1.0 göre çok yaktığını kabullenmiştim . Bpde doldurduğum  depo bitince gidip shellden benzin aldım yakıt tüketimi nerdeyse 3 lt düştü . Bi dahaki ay opet ve totali deneyeceğim ...

no pics or didn't happen !!!

Bp den aldıktan sonra :

5BA09913-01D6-4DED-9CC7-E8EF2911E166.jpeg

Okuldan dönüş :

981EB221-3901-45D2-8946-E140BCC67B98.jpeg

Shell+Bp karışık shell ortalaması 9 küsürdü 

D07487D8-0399-4D83-B1F5-ED266BBC3B3D.jpeg

1 ve 3 ün fotoğraflarda ortalama hız aynıyken arada ki yakıt ortalaması farkı şaşırtıcı 

Not : Lastik basınçlarını her hafta kontrol ederim .

Moderatör tarafında düzenlendi:
1.4 6r ım varken bende bp den aldım bir kere son alışımdı gaza basıyorum basıyorum araba gitmiyordu shellin gözünü seveyim demiştim 😊

Çok uzun yıllar opet kullandım. Sonra anlamadığım şekilde fazla yakmaya başladım hem buradaki tavsiyeler hem de iş yerindeki tavsiyelerle shell’e geçtim. Sessizlik, performans ve yakıt tüketimi gayet güzel.

@mbonat Hocam bu yakıt tüketimi konusunda birşeyen tam emin olamıyorum.  Hani resimde gerçek yakıt tüketimini öğrenebiliyoruz 

@mbonat Hocam bu yakıt tüketimi konusunda birşeyen tam emin olamıyorum.  Hani resimde gerçek yakıt tüketimini öğrenebiliyoruz 
Hocam hepsi gerçek yakıt tüketimini gösteriyor .  Yakıt aldıktan sonra dediği benzin aldığınızdan sonraki veri uzun süreli dediği uzun süreli başlangıçtan itibaren dediğide hareket ettikten sonraki veriler . 

@mbonat Onu anladım hocam, şöyle örnek vereyim. Diyelim ki aracımı satın  almak  isteyen birisi özelliklerini sordu soruşturdu en sonunda dediki "Bu araç kaç litre benzin yakıyor" buna verilecek cevabı soruyorum aslında :)

@mbonat1 ve 3 ün fotoğraflarda ortalama hız aynıyken arada ki yakıt ortalaması farkı şaşırtıcı 
Farkın nedeni siz yakit almaya gittiğinizde aracınızın motoru ısınmış yada ısınmaya başlamıştır.

Ancak uzun dönemin hesaplanmasında soğuk motor verileri de eklenmiştir.

Bunun yanında gece sürüşü olmuş olabilir ya da hava derecesi farklılık göstermiş olabilir. Klima açılmış olabilir.

Sonuç olarak farklılık göstermesi normal.

@Recep Gül bu araç kaç yakıyor sorusunun cevabı neden merak edilir bilmem. Tamam belli bir ortalama var aracın yaktığı litre olarak. O da ortalama katalog verisidir. O verileri tutturmak neredeyse imkansızdır. Kimsenin sürüşü kimseninkine benzemez. Bulunduğu coğrafya ve trafik kosulları yakit tüketimine etkisi oldukça fazla. 

Siz yinede sorana uzun dönem versini söyleyebilirsiniz. Ve ya bugün şöyle kullandım, gelene kadar şöyle olmuş demek için başlangıç verisini.. Ya da telefonunuza bi program indirin, ben total in programını kullanıyorum. Aldığım yakıt verilerini oraya girince ortalama lt/km  TL/km olarak görebiliyorum.  Ancak bu veriler benim kullanım tarzımı benim sürdüğüm coğrafi koşulların sonucunu yansıtır.

Farkın nedeni siz yakit almaya gittiğinizde aracınızın motoru ısınmış yada ısınmaya başlamıştır.

Ancak uzun dönemin hesaplanmasında soğuk motor verileri de eklenmiştir.

Bunun yanında gece sürüşü olmuş olabilir ya da hava derecesi farklılık göstermiş olabilir. Klima açılmış olabilir.

Sonuç olarak farklılık göstermesi normal.

@Recep Gül bu araç kaç yakıyor sorusunun cevabı neden merak edilir bilmem. Tamam belli bir ortalama var aracın yaktığı litre olarak. O da ortalama katalog verisidir. O verileri tutturmak neredeyse imkansızdır. Kimsenin sürüşü kimseninkine benzemez. Bulunduğu coğrafya ve trafik kosulları yakit tüketimine etkisi oldukça fazla. 

Siz yinede sorana uzun dönem versini söyleyebilirsiniz. Ve ya bugün şöyle kullandım, gelene kadar şöyle olmuş demek için başlangıç verisini.. Ya da telefonunuza bi program indirin, ben total in programını kullanıyorum. Aldığım yakıt verilerini oraya girince ortalama lt/km  TL/km olarak görebiliyorum.  Ancak bu veriler benim kullanım tarzımı benim sürdüğüm coğrafi koşulların sonucunu yansıtır.
Güncelleme yapalım , aracı genelde şehir içinde kullanıyorum günlük fix 20 km rotam var ve genelde aynı saatlar arasında gidip geliyorum . Yakıt  ortalamam şuan 6.4 l/100km . Değişkenler sadece benzin kullanan yine benim araç aynı rota aynı dış ortam aynı lastik basınçları aynı .

@mbonat 1 ve 3 resim arasındaki farkın mantığına açıklık getirdim sadece. Anlayanlar beğendi zaten.

Farklılık elbette olabilir benzinde. İçtiğimız su bile aynı değil. 

Kendimden örnek vereyim.

Bana ayda 1 depo yetiyor. Aracım dizel. 100 bin km'de.neredeyse %99 kendim kullandım ve halen yakıt aldığımda  ister istemez dikkatli kullanıyorum az yakması konusunda. Ben de şehiriçi kullanıyorum. Yakıt aldığımda 3.6 lt de gördüğüm oldu. Ancak ne hikmetse yakIt seviyesi çeyrek seviyesine düştüğünde ortalamam 5.3 litrelerde.

Tekrar belirteyim

1. Resimde okulunuz ile evinizin arasında  biyerden az bi yakıt almışsınız. 

3. resimde uzun dönem yani yaklaşık 1 depo benzin ve yaklaşık 1 aylık kullanım  ortalaması. Ancak bunun içinde her gün soğuk motorun yansıması var. Benim anlatmak istediğim bu. Yani 1. ve 3. Kıyaslama yapılıpta aynı olması imkansız.

Daha da açıklık getireyim.

2019 Nisan sonu  çektiğim fotoğrafları paylaşıyorum.

Kasım-Mart ayı dahil Total kullanıyorum.

Nisan-Ekim ayı dahil Shell kullanıyorum.

Yakıt alımından sonra :

Ekli dosyayı görüntüle 22916

Nisan ayı boyunca kullanımım yani yakıt shell ve 1 aylık ortalamam gözükmektedir.

Uzun dönem :

Ekli dosyayı görüntüle 22917

Şubat-Mart-Nisan ortalamam yani 2 ay Total, 1 ay Shell gözükmektedir.

Neredeyse saat gibi aynı. Şaşılacak uçurum yok.

Ha araç yeni alışma süreci vb. etmenlerden (ki ben bu devirde pek inanmıyorum.) bahsediyorsanız tamam.

• Beğen
Tepkiler: MR

Çok uzun yıllar opet kullandım. Sonra anlamadığım şekilde fazla yakmaya başladım hem buradaki tavsiyeler hem de iş yerindeki tavsiyelerle shell’e geçtim. Sessizlik, performans ve yakıt tüketimi gayet güzel.
Fazla yakma olayından önce bakıma veya servise gittiniz mi?

Geri
Üst Alt