Dashcam için sigorta bağlantısı.

Recep_Gul

Paylaşımcı Üye

İsim
Recep
Dün itibari ile aliexpressten ısmarladığım 

1- Fusetap
fusetap.JPG

2- Dişi çakmaklık Soketi

22.JPG
geldikten hemen sonra bağlantılarını yapıp araç kamerasına sürekli elektrik vermeyi ( butür işlerden pek anlamayan biri olarak) başardım. Soru sormak isteyen yada aynı şekilde bağlantı yapmak isteyn olursa yardımcı olurum.

Eksisi Artısı varmı şuanlık belirleyemedim. Belli bir süre kullandıktan sonra Akü ile ilgili sıkıntı  çıkarırsa sökebilirim. Ama şimdilik sıkıntı yok gibi.

Sürekli elektrik bağlantısını Yeşil 30'luk soketten aldım bu soket aynı zamanda alarm'ın soketi.

Kabaca sigorta kutusu resmini çektim.
22222222222222222222222222222.jpg

Maşallah Recep Hocam iyice geliştirdiniz kendinizi. Bilgilendirme içinde ayrıca teşekkürler

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@AhmetCakmak Teşekkür ederim. @Ender Valla ender hocam sitemiz sayesinde desem yeridir. Sizinle tanışmadan önce değil kodlama yapmak, böyle kablo elektrik işleri bana karmaşa gibi gelirdi. Yapmaya başlayınca cesaretleniyor insan, zaten bi  başladın mı sanırsın 40 yıldır yapıyormuş gibi çorap söküğü gibi geliyor hepsi. Şuana kadar ne öğrendiysem sizlerin sayesindedir bu. 

elinize sağlık

güzel olmuş

bu tarz eklentileri çok yapmış biri olarak

fikir açısından şunları demek isterim

montajı yapacak olsam, 12v 5v dönüştüren aparatın içini açar 12v kabloları direk olarak (sizin yaptığınız gibi tabi yine sigorta kullanarak tabi) bağlantı yapardım.

sebebine gelince hem fazladan dişi soket almamış;

hemde sigorta kutusuna tak çıkar şeklinde büyükçe bir aparat yerleştirmemiş olurdum

ve inş kamera kayıtlarına bakmamamız dileğiyle

kazasız sürüşler dilerim

@doganersin sizin söylediğinizde mantıklı fakat, sigorta kutusundan elektrik alabilmem için Fusetap kullanmam şarttı. Direkt elektrik nasıl alacaktım sigorta kutusundan? 

Arkadaşlar, =) Bugün itibari ile sanırım bu bağlantıyı sökmek zorunda kalıcam. Yani Çakmaklık girişinden bağlantıya devam. Çünkü bu şekilde sürekli elektrik aldığında sürekli kayıt yapıyor. Bu mantıkla diyelim ki park halindeyken birisi çarpıp kaçtı, O an kamera bunu normal olarak kayıt ediyor fakat  sürekli kayıt yaptığı için hafıza kartı dolduğunda tekrar başa alarak eski kayıtların üzerine kayıt ediyor. Yani çarpıp giden birinin aldığı kayıt silinmiş oluyor. 

İşte bazen büyük sözü dinlemek gerekiyor. Bundaki kastım sanırım ahmet hocam yada yusuf hocam bu şekildeki bağlantının sağlıklı olmayacağını söylemişti :D  Neyse en azından denemiş görmüş oldum.Belki başka marka dashcam'lar bu bağlantıya uyumludur. Araştırmak lazım. Yine en azından böyle bir bağlantının nasıl yapıldığını formumuz ve bilen arkadaşlarımız sayesinde öğrenmiş oldum. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
neden sadece kontak açıkken elektrik olan bir sigortadan elektrik almadınız?

neden sadece kontak açıkken elektrik olan bir sigortadan elektrik almadınız?
Hocam baştan amacım park anında yada park halindeken çarpma anında kayıt almasaydı. Bunun içinde sürekli elektrik gerekti. Çakmaklığa bağladığımda zaten kontak açıkken kayıt ediyor. Park halinde iken kayıt yapmıyor kameranın içindeki bataryası zayıf olduğu için. 

Bende bunun önüne geçmek için sürekli elektrik alması için bağlantı yaptım,fakat bu seferde sürekli kayıt yaptığı için diğer kayıtlar siliniyor. Yani şöyle söyleyeyim;

Akşam 12 de park edip aracı kilitledikten sonra sabaha kadar gördüğü her hareketlilikte 3 veya 5 er dakikalık kayıtlar yapıyor. Normalde ertesi gün gece kayıtlarını izlemek istediğimde izleyemiyorum çünkü sabaha karşı aldığı kayıtlar akşamki kayıtların üzerine yazılıyor. 

bağlantıyı sökmemize gerek yok

bence olduğu gibi kalsın

kamera üzerindeki usb tak çıkar yaparak kullanabilirsiniz

park halinde de bırakın kalsın

2 gün kayıt yapsa da 5v 1A aküyü bitirmez

@Recep Gül ben aslında ne yapmak istediğinizi anladım. Bundan sonrası için kontak açıkken elektrik olan bir sigortaya bağlayın demek istemiştim.

@Recep Gül 

Arkadaşlar, =) Bugün itibari ile sanırım bu bağlantıyı sökmek zorunda kalıcam. Yani Çakmaklık girişinden bağlantıya devam. Çünkü bu şekilde sürekli elektrik aldığında sürekli kayıt yapıyor. Bu mantıkla diyelim ki park halindeyken birisi çarpıp kaçtı, O an kamera bunu normal olarak kayıt ediyor fakat  sürekli kayıt yaptığı için hafıza kartı dolduğunda tekrar başa alarak eski kayıtların üzerine kayıt ediyor. Yani çarpıp giden birinin aldığı kayıt silinmiş oluyor. 

İşte bazen büyük sözü dinlemek gerekiyor. Bundaki kastım sanırım ahmet hocam yada yusuf hocam bu şekildeki bağlantının sağlıklı olmayacağını söylemişti :D  Neyse en azından denemiş görmüş oldum.Belki başka marka dashcam'lar bu bağlantıya uyumludur. Araştırmak lazım. Yine en azından böyle bir bağlantının nasıl yapıldığını formumuz ve bilen arkadaşlarımız sayesinde öğrenmiş oldum. 
Sevgili hocam park anında kaza olursa ya da seyir halinde farketmez kameranızın darbe sensoru devreye gırecegı için o darbe anını ve sonrasını RO ısımlı klasorde ayrıca saklayacaktır. 

@Recep Gül 

Sevgili hocam park anında kaza olursa ya da seyir halinde farketmez kameranızın darbe sensoru devreye gırecegı için o darbe anını ve sonrasını RO ısımlı klasorde ayrıca saklayacaktır. 
Hocam asıl sıkıntı orda İşte RO klasörü yapıyor yapmasına ama kamera içindeki akü zayıf olduğu için kayda başlayamıyor. Pil zayıf deyip kapatıyor ekranı. 

@Recep Gül Park halindeki kazanın kayıt edilmesi sizin yöntemle pek mümkün olamayabilir. Park halinde önden kaza olma garantisi de yok. Bir işe yaramayabilir.

Ayrıca diğer arkadaşların görüşlerinin aksine akü de zayıflayabilir.

Aynı sizin elemanlarınız ile ben de sigorta kutusundan aldım ancak kontak ile çalışıyor. Hatta Start/Stop da her seferinde kamera yeniden başlıyor. Yine de çok memnunum. Hem kayıt iyi hem de kontak kapalı iken cihazlarda elektrik yok.

Geri
Üst Alt