Lastik değişim zamanı -- foto içerir --

Hız endeksi ?

Yük endeksi?

Bunlar sizin bizim zorlayacağımız değerler değil

GolfR  si olup mekkeden Medine'ye nonstop 300 basan için hız endeksi evet Y olmalı (tr de golfR si olan zaten bu güzergahı bulamaz)

Yük endeksı içinde ?

Bagaja kurbanda bir dana + ön arkayada 7 ortağı doldurursanız o zaman önemli!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Savatage aynen :D  fakat 94 daha sağlamdır yanaklar da xl güçlendirilmiş diye düşündüm kaldırıma falan çıkarken lazım olur  :D  haksız mıyım ? memleketin yolları malum...

XL konforu az da olsa düşürür.

17 ebatta fabrikasyon lastiklerin hicbiri xl gelmez. Xl bi nevi balon riskini biraz azaltmak icin ulkemizde tercih ediliyor ama konfordan taviz verir.

Ben 17 icin gerek duymazdim ama 18 icin gerekli olur ince yanak yapisindan dolayi. Benim 18 jantlarimda assymetric 5 var. Assymetric 3 leri aratiyor bilginiz olsun. Efsane assymetric 3 le bitmis sanirim.  

lastik seçiminde sona geldim gibi  :D  iki seçeneğe indim

seçenekler

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 225/45R17 94Y XL

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 225/45R17 91Y

ikisinden sizce hangisini almalıyım ?

@CaptainJava @Mobydick

@Savatage @aaron @forzaGilles @Ender 
Çok yeni bir lastik ve henüz kendini kanıtlamadı., daha her ebatta bile üretime girmiyen bir lastik., 

XL özelliği konfor kaybettirir ancak yük endeksinin artması daha fazla konfor kaybettirir.! 

Benim tavsiyemi soracak olursanız (ki zaten sormuşsunuz..); ben daha henüz kendini kanıtlayacak testlere tabii tutulmamış çok yeni bir lastik olan Asymmetric 5 seçmezdim., 

İllaa ki goodyear olacak ise; bulunabiliyorsa en azından kendini kanıtlamış olan Asymmetric 3 alırdım.. 

Benim tercihim ne olurdu diyee soracak olursanız; ben size Conti Premium Contact 6 öneririm.. Şuan paranın alabileceği en iyi lastik (bence) conti pc6.,

Polemik konusu olmasın tekrarlıyorum en iyi der iken bu tamamen benim kendi kriterlerime göre yaptığım bir yorum ve tercihtir..

lastik seçiminde sona geldim gibi [emoji3] iki seçeneğe indim
seçenekler
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 225/45R17 94Y XL
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 225/45R17 91Y
ikisinden sizce hangisini almalıyım ?
[mention=10819]CaptainJava[/mention] [mention=4063]Mobydick[/mention]
[mention=4612]Savatage[/mention] [mention=1405]aaron[/mention] [mention=520]forzaGilles[/mention] [mention=208]Ender[/mention] 

Yakıta ne kadar etkisi olur bilmiyorum fakat madem 2 seçenek arasında kaldınız 94y nin yakıt değerleri daha iyi.

31cc482a8984adddcd21866ec94764f4.jpg
78c2fc330f0ba0a3b84aea756f22e1ee.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@bf417 xl  lastiklerde  yanal alan (yanak) güçlendirilmiş kabul... ama buda aracın max. yük ile  yüklendiği durumlarda  lastiğin en az mukavamete sahip lastik yanaklarına etkiyen basınca karşı güçlendirme. 

yani siz  araca ticari tarzda   ultra yükleme yapmıyorsanız , lastikler için zaten hava hoş.  yanaklara  fazladan yük binmiyorsa  boşa böyle bir lastik almış olursunuz. 

@Balistique test değerleri daha iyi gözüküyor ama bu testlere hiç güvenesim gelmiyor kullanıcı yorumları çok daha önemli, asym 5 yeni bir lastik siz ne kadar zamandır kullanıyorsunuz ve ne konuda 3 ü aratıyor bilmiyorum ama bir kaç sitede 3 daha pahalıydı dikkatimi çekti anlam verememiştim, belki de 3 daha çok tercih ediliyor.

@forzaGilles yorumlarınız için teşekkür ederim ama continental i yaptıkları beyinsizlikten dolayı eledim. Belki hatırlıyosunızdur sitelerinde türkiye yi silip harita paylaşmışlardı, o günden bu yana continentale acayip hasta oldum. Bendeki boykot olayı falan değil tamamen markaya karşı antipati gelişti kafamda eledim arabaya binerken görmeyim yeter, belki aracın başka parçalarını da üretiyor büyük bir firma ama en azından alternatif varken benim için nazi kafalı türk düşmanlarından mal almamış olurum.

IMG_20190801_102100.jpg

@bf417  Kötü lastik değil tabiki.  Artı olarak : Direksiyon hissi, frenleme ve stabilitesi muazzam.  Eksi olarak assy 3 e göre yol sesi ve konfor anlamında daha iyi değil. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. 

Yakıta ne kadar etkisi olur bilmiyorum fakat madem 2 seçenek arasında kaldınız 94y nin yakıt değerleri daha iyi.

31cc482a8984adddcd21866ec94764f4.jpg
78c2fc330f0ba0a3b84aea756f22e1ee.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
C sınıfı araçlar için 94 Y gereksiz. Özellikle golf - leon - a3 gibi hafif araçlarda 91w-91y fazlasıyla yeterli. Yük endeksindeki fazlalık konfora olumsuz etki eder.

@Balistique yol sesi ve konforu bir nebze tolere ederim run flata bile razıyım, önemli olan yolu tutsun 15 binde dağılmasın. Yorumunuz için teşekkür ederim.

@bf417 her türlü bridgestone gibi olmayacak 😂 dişler sağlam lastik sertliğinden çatlamış

Screenshot_2019-08-01-13-20-12.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Balistique yol sesi ve konforu bir nebze tolere ederim run flata bile razıyım, önemli olan yolu tutsun 15 binde dağılmasın. Yorumunuz için teşekkür ederim.
Ozaman assy 5 alabilirsin. Testlerde zaten ıslak kuru yol tutuş ve dayanıklılık konusunda farkını ortaya koymuş. Bende o konularda eleştiremem.

Geri
Üst Alt