Jant çizikleri-onarım

Rust

Katılımcı Üye

İsim
Erdin
Araç
golf 7
bugün yarın lastik basıncımı kontrol ettirmeyi düşünüyordum. bugün araç mecbur bıraktı. sağ ön lastik basıncı düşük uyarısı aldım . eve vardım , bakınca lastiğin patladığını fark ettim.

hemen en yakın lastikçide onarttım , buraya kadar hikayem standart gitti. ardından arabayı yıkatayım dedim .

ve sürpriz.... lastiği janttan çıkartıp takarken adam sanat eseri yaratmış jantta. 2 tane derin 3-4 cm  bir tane yüzeyel 10 cm lik olmak üzere çizik yaratmış. 30 tl lastik onarım , daha büyük ruhsal sıkıntıyla günü atlattım.

var mı onarım tecrübeniz neler yapılabiliyor ?

@Rust

Aynı sorunla bende karşılaştım hocam birkaç ay önce patlamıştı gittim falan baştan aklıma gelmediği için bu durum tedbir alamadım, sonra aracı yıkadım ve lastikleri parlatırken ne göreyim  s=s20 ama sizinki kadar çok değildi sadece bir yerde lastiği çıkarırken oluşan eziklik gibi birşey vardı. Boynumu büktüm parlatmaya devam ettim artık alıştık birbirimize :D

@Rust

Hocam jant onarımı yapan yerler var. Bir danışın derim en yakınınızdakilere.

@KabileReisi

benim de tecrübesizliğime geldi sanırım , dijonlarla adam cebelleşirken çocugu ameliyata alınan baba gibi görmemek için dışarı çıktım :)

Geçmiş olsun. bu gibi durumlarda dikkat etmek gerekiyor. Jant tamiri ve doğrultması yapan yerler bu konuda çok iyidir bu tarz bir yer bulabilirseniz halledebilirsiniz?

Ender dedi:
Geçmiş olsun. bu gibi durumlarda dikkat etmek gerekiyor. Jant tamiri ve doğrultması yapan yerler bu konuda çok iyidir bu tarz bir yer bulabilirseniz halledebilirsiniz?
hocam tecrübesizlik işte ilk defa tamir ettiriyorum. şimdi araştırdım bayagı zormuş lastiği çıkartmak , el değmeden çıkartan teknolojik aletler varmış.

mecbur acillikten daldım en yakın yere ve başında durmadım. kendimi suçluyorum :)

planlı bir şey olsa araştırıp donanımlı giderdim. sağlık olsun.

zoruma giden nokta ben jantları çizilmesin diye özel süngerle yıkıyorum :)

fazla özendiğimiz için mi çok takıyoruz böyle hasarları . biz mi patolojiğiz , yoksa hiç sallamayanlar mı bilemiyorum.

Orhan Hoca dedi:
zoruma giden nokta ben jantları çizilmesin diye özel süngerle yıkıyorum :)

fazla özendiğimiz için mi çok takıyoruz böyle hasarları . biz mi patolojiğiz , yoksa hiç sallamayanlar mı bilemiyorum.
selçuk hocam. bir zaman sonra salacağız illaki.

benim iki yıl bitecek. ilk altıncı ayımda neredeyse aracın içinde yatacaktım. şu an iyiyiz. kendi haline bıraktım. o da başının çaresine bakıyor.

lastik değiştirirken o kadar ikaz ve takibe rağmen yine de zarar görüyor ufak çaplı da olsa.
haklısınız , biraz relax olmakta fayda var. derhal "beterin beteri var" felsefesini devreye sokuyorum.

@Rust Hocam sıkmayın canınızı öyle yada böyle ülkemiz yollarında seken taşlardan yada çukurlardan dolayı bir şeyler oluyor kesin jantlarımıza. Bu şekilde olması kötü olmuş ama nazarlığı olsun oda napalım. Ama çok canınızı sıkıyor ise jant onarımları yapılıyor. Fakat çok derin bir çizik var ise bunun için metal macunu kullanıyorlar yanlış bilmiyorsam. Bundan sonrada jantın boyanması lazım aksi taktirde tamir çok belli oluyor. Ama o zamanda diğer jantlar ile renk uyuşmazlığı olabilir. Bence canınızı sıkmayın hocam siz bırakın kalsın.

@newspeed

çok profesyonel gerçekten harika iş çıkardı , ek iş olarak araba yıkamacı açıp bu tarz şeylerle uğraşmak istiyorum :)

Arkadaşlar; 
Madrid jantlarımdan birinde, ilk sahibinden kalan hatıralar var. Kaldırıma sürttüm demişti. (bu çizik jantı ilk günden bu yana sağ arka tekerde kullandım) Ekte resmini ekliyorum.

Bugün işletmede duran SIFIR 5. MADRİD JANTI çıkarttım ve bu çizik olan jantı işletmeye taktım, yeni jantı sağ öne ve sağ öndeki eski jantı sağ arkada (çizik jantın yerine) taktırdım. Balans ayarları vs yaptırdım, her ihtimale karşı tüm lastiklerdeki sibopları yenilettim. 

Jantlardaki yer değişikliği özetle;   sağ arka > işletmeye   sağ ön >  sağ arkaya    işletme > sağ öne   (lastikler aynı yerlerinde sadece jantları değiştirdim.)

Sormak istediklerim;

1-) Jantlardaki bu yer değişikliği  ve  Sıfır jantın eski jantlarla kullanılması (özellikle önde)  sorun yaratıyor mu ?  
2-) İşletmeye koyduğum bu jantın çiziklerini mümkünse tamir ettireyim diyorum.   Kendim yapabilir miyim ?  Özellikle Sivas'ta önerebileceğiniz bir yer var mı ?

Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

yazlık 6 - Kopya.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam istanbulda silverjantboya isimli firma işe iletişime geçebilirsiniz, ayrıca İnstagram üzerinden silverjantboya olarak aratabilirsiniz. Daha önce boyamış olduğu jantları inceleyebilirsiniz 

@Ender hocam durban jant için komple sıfırlama onarım, boyama adı altında 1600 tl istediler çok değil mi? Birde nakit olurmuş. Nerdeyse replika fiyatı.

Geri
Üst Alt