Start / Stop Tepkime Süresi

HONEY

Uzman Üye

İsim
BÜLENT
Merhaba Ustadlar,

2014 1.2 comfortline aracımda start/stop mevcut

Daha önce hiç başka start/stop araç kullanmamıştım.

Haftasonu 2017 model nizzan kaşkai ( nasıl yazılıyor :)  bilmiyorum  ) arkadaşımın aracındaki start/stop çok daha hızlı tepkime süresi var gibi geldi çok hızlı start edip yoluna devam ediyorsun

Markalar arası bu tepkime süresi normal mi  ? 

"nissan qashqai" öğrendim :)

Yılbaşında Golf 7’den 2018 Qashqai’ye geçtim hocam. Bana Golf’ünki daha hızlı gelmişti. Golf aracım dizeldi, Qashqai’de dizel. Ama yinede bir deneyeyim özellikle dikkat ederek.

Merhaba Ustadlar,

2014 1.2 comfortline aracımda start/stop mevcut

Daha önce hiç başka start/stop araç kullanmamıştım.

Haftasonu 2017 model nizzan kaşkai ( nasıl yazılıyor :)  bilmiyorum  ) arkadaşımın aracındaki start/stop çok daha hızlı tepkime süresi var gibi geldi çok hızlı start edip yoluna devam ediyorsun

Markalar arası bu tepkime süresi normal mi  ? 

"nissan qashqai" öğrendim :)
evet hocam yeni kasa da daha da iyi yapıyorlar. Misal b8 passatın start stopu   b7 passata göre daha iyi diyorlar.

Yılbaşında Golf 7’den 2018 Qashqai’ye geçtim hocam. Bana Golf’ünki daha hızlı gelmişti. Golf aracım dizeldi, Qashqai’de dizel. Ama yinede bir deneyeyim özellikle dikkat ederek.
Hayırlısı olsun :)

Benim startstop devreye girmiyor neden bilen var mı?

Benim startstop devreye girmiyor neden bilen var mı?
Start stop devreye girmeme koşulları....

*Aracın elektrik veya güç tüketimi yüksekse ve güç ihtiyacı varsa 

*Motor yeteri sıcaklığa ulaşmadiysa

*havalandırma ortam sıcaklığına göre yüksek yada düşükse ve açıksa

*araç aşırı eğimli bir pozisyondaysa

*vites konunun yanındaki butondan kapatıldığında

*manuel araçlarda debriyaj pedalına basılıyorsa 

* araç çok yavaş da olsa kayıyorsa yani tamamen durmadıysa

* araçta buğu çözme açıksa

* emniyet kemeri takılı değilse

* kaput veya sürücü kapısı açıksa (2016 modellerde sürücü kapısının açılması start stopun iptali için geçerli değildir. )

*DSG  şanzımanlı araçlarda: Ön tekerlekler çok fazla çevrilmiş olmamalıdır.

*DSG  şanzımanlı araçlarda, Auto Hold aktive edilmemiş veya aktive edilmişse de devrede olmadığında (Frene ilk kademede basınca)

*Park yardım sistemi (Park Assist) devrede olmamalıdır.

*ACC varsa ve aktifse sistemin kontrolü ACC tarafından devralınacağı belirtilmektedir.

* Römork takılı olmamalıdır

http://www.golftutkusu.com/topic/362-start-stop-nedir-çalışma-ilkeleri-nelerdir/

Moderatör tarafında düzenlendi:
@AhmetCakmak peki hocam far sensörünün bir ayarı var mı? Hava aydınlıkken yanıyor

Ben zaten kullanmayı sevmiyorum. Aracı çalıştırdığımda ilk iş butondan devre dışı bırakmaktır...  Mantığını halen anlamış değilim ve tepki süresi bana göre de GEÇ...
Akünün ömrünü sömürmesi de cabası.  Keşke araç ilk çalıştığında varsayılan "kapalı" olacak şekilde bir düzenleme yaptırabilsem...

Ben zaten kullanmayı sevmiyorum. Aracı çalıştırdığımda ilk iş butondan devre dışı bırakmaktır...  Mantığını halen anlamış değilim ve tepki süresi bana göre de GEÇ...
Akünün ömrünü sömürmesi de cabası.  Keşke araç ilk çalıştığında varsayılan "kapalı" olacak şekilde bir düzenleme yaptırabilsem...
Kesinlikle katılıyorum  varsayılan KAPALI olsa iyi olurdu 

aracı gereksiz yere yorduğunu düşündüğüm için bende biner binmez ilk iş kapatıyorum.

Kesinlikle katılıyorum  varsayılan KAPALI olsa iyi olurdu 
Yapılıyor kodlamayla aslında. Daha doğrusu varsayılan kapalı olarak ayarlamıyorsun da çalışma koşulunu imkansız bir değer giriyorsun, hiçbir zaman çalışmıyor.

Geç devreye girme olayı bazen şı durumda olabiliyor. Start stop yeni devreye girmişse o anda hemen debriyaja basınca 1 sn gibi bir gecikme oluyor, özellikle sıkışık trafikte hissediyorum. Bunun dışında gecikme hissetmiyorum. Debriyaja basıp daha vitese atamadan geçmiş oluyor. 

Açıkcası yakıt tasarrufu açısından çok işe yaradığını düşünüyorum. Bir ay öncesi aküm zayıf olduğu için devre dışı idi. 5 lt olan ortalama tüketimim 5.5 lt lere yükselmişti. Yüzde 10 tasarruf yılda 10.000 km binen birisi için 400 liraya geliyor. Orjinal aküm 6 sene dayandı varta 3 sene dayansa 1200 lira tasarrufa değer, isterse 2 yılda bir akü bitsin yine değer. Akü 500 tl sonuçta.

Artı o sessiz bekleyiş keyfi çok hoş. 

Geri
Üst Alt