Tam bir karmaşa 1.2, 1.4, 1.6

Golfmk7

Üye
İsim
Erdem
Herkese iyi günler kazasız belasız sürüşler dilerim. 2015 1.2 110 manüel aracımız var. 2017 nin 11. Ayında aldık 20 bin kmde. Şuan araba 56 binde. Babam otomatik istediği için otomatik düşünüyoruz karmaşa tam da burada başlıyor. Şimdi 1.2 dsg olarak düşünmüyoruz o tamam. Babam dizel taraftarı çok km yaptığımız için, iyi güzel bulmak zor hadi buldun fiyat tsi den biraz daha yukarıda. Ben 1.4 tsi taraftariyim. 1.2 Manüel den sonra 1.4 dsg yakıt olarak ne fark edecek ? İkinci bi husus, geçen gün 1.4 dsg 122 lik bir arabaya baktık kafamıza yattı temizlik olarak lakin, 125, 140 nadir de olsa 150 lik var 7 kasada. Bildiğim kadarıyla 122 en eskisi. Siz ne tavsiye edersiniz ? 122 lik bu saatten sonra alınmaz mi? Uzun oldu biraz herkese teşekkür ederim 

Neden alınmasın hocam? Motor aynı yazılım ile arttırılmış ayrıca 122-125 fark hissetmezsiniz.  Yakıt olarak şehir içi ağırlıklı kullanacaksanız 1.2 fazla üzmez ama şehirler arası kullanacaksanız 1.4 tavsiye ederim. 1.2 ile uzun yolda aynı yakacaktır.  

benzinlide tassaruf istiyorsaniz, özellikle sehir ici 1.0 tsi tavsiye ederim, performans olarakta 1.4 ile arasinda fiyata degecek bir fark yok

1.4 TSI 125 aldiniz mi tamam bu is. Bence benzinlideki en ideal motor bu. Rolanti devri de dusuk 122' ye gore. Ordan anlarsiniz zaten sadece.. Yazilimlari da yeni :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Golfmk7 çok km den kastınız ne senede 20 bin ve üzeri yapacaksanız 1.6 tdi alın 1.4 tsi sizi performans konusunda mutlu yakıt konusunda şehir içinde üzebilir

benzinlide tassaruf istiyorsaniz, özellikle sehir ici 1.0 tsi tavsiye ederim, performans olarakta 1.4 ile arasinda fiyata degecek bir fark yok
Teşekkürler hocam. 1.0 tsi bencede iyi bir motor ama makyajlı ve yeni olması sebebiyle bizi biraz aşıyor fiyat olarak 

Neden alınmasın hocam? Motor aynı yazılım ile arttırılmış ayrıca 122-125 fark hissetmezsiniz.  Yakıt olarak şehir içi ağırlıklı kullanacaksanız 1.2 fazla üzmez ama şehirler arası kullanacaksanız 1.4 tavsiye ederim. 1.2 ile uzun yolda aynı yakacaktır.  
Teşekkürler hocam.Genelde uzun yol ama şehir içi de var tabi. Kararsizim ama bakalım. Bi yanım tdi bul devam et, bi yanım tsi den devam et daha iyi performansla diyor 

1.4 TSI 125 aldiniz mi tamam bu is. Bence benzinlideki en ideal motor bu. Rolanti devri de dusuk 122' ye gore. Ordan anlarsiniz zaten sadece.. Yazilimlari da yeni :)
Saolun hocam. Güzel açıklamışsınız. 125 likler 2014 ve sonrası mi oluyor ?

@Golfmk7 çok km den kastınız ne senede 20 bin ve üzeri yapacaksanız 1.6 tdi alın 1.4 tsi sizi performans konusunda mutlu yakıt konusunda şehir içinde üzebilir
Teşekkür ederim. Evet hocam dediğiniz gibi 20 bin ve üzeri. Sizinle aynı düşüncedeyim. Bakıyorum 1.2 tsi ile yuvarlıyorum 20 bin yaptım. 1.4 tsi cidden hatrı sayılır fark edecek mi ? Sonuçta dsg de olsa otomatik azda olsa hacim büyük 

Saolun hocam. Güzel açıklamışsınız. 125 likler 2014 ve sonrası mi oluyor ?
2015 yili 22. hafta uretim ve sonrasi 7 ler 125 lik sanirim... Benim ilk aracim 2013 122 lik, ikincisi 2016 125 lik..

2013 122 lik rolantide titremezdi; 2016 125 lik rolanti de hafiften titriyo.. :D  

Bu titreme de Euro 5 ile Euro 6'nin farkiymis.. Euor 6 iyi bir sey heralde :D

Su da var ki Euro 6 benzinlilerde yakit tuketimi cok az da olsa artmis; dizeller de ise dusmus.. Tabi bu farki anlasilir mi bilmiyorum..

@Golfmk7 1.4 şehiriçi 1.2 tsi nin 1ila 2 lt arası fazla yakar. 1 olur 1.5 olur kullanımınıza bağlı ama 20 bin km üzeri yapıyorsanız dizel alın dizel hem pompa fiyatında hem de lt bazında her şeye rağmen size daha uygun.

20bin km ise kesinlikle dizel derim. 

Bu saatten sonra benzinli arabaya binilmez, bugüne kadar bir iki arabam hariç hep benzinli araç aldım ama bu saatten sonra benzinli golf 8 alacağıma dizel clio 4 alırım, yakıyor yada yakmıyor tartışması boşuna benim 1.4 tsi 125 ile 700 liraya gittiğim mesafeyi clio 4 alan arkadaşım 400 liraya gidiyor, senede 5000 km yapılıyorsa bile benzinli araca binilmez artık.

Bu saatten sonra benzinli arabaya binilmez, bugüne kadar bir iki arabam hariç hep benzinli araç aldım ama bu saatten sonra benzinli golf 8 alacağıma dizel clio 4 alırım, yakıyor yada yakmıyor tartışması boşuna benim 1.4 tsi 125 ile 700 liraya gittiğim mesafeyi clio 4 alan arkadaşım 400 liraya gidiyor, senede 5000 km yapılıyorsa bile benzinli araca binilmez artık.
elma ile armut karşılaştırması olmuş.

O zaman clio 4 yerine bi tane motor alın aynı yolu 100liraya gidersiniz.

TDI ile TSI kiyas yapacaksak; TSI ile 700 liraya gidilen yolu TDI taş çatlasın 500tl'ye kadar düşürebilir. hatta şehir içinde kışın bu fark daha da azalır birbirine yakın yakacaktır. tecrübe ile sabit.

not : son akaryakıt fiyatlarından sonra en ekonomik araç; atmosferik motor + lpg seçeneği olur.

Geri
Üst Alt