Beyazlar da Parlar

Bu konu "sanat" olma yolunda ilerliyor.

Çamurdan gidemeyecek bisikletini dahi istemeden/üşenerek yıkayan birisi olarak saygı duyuyorum. Ben de vakitsizlikten dolayı otomobilimizi sık yıkamayan birisiyim fakat yıkadığımda da elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum fakat henüz çok acemiyim.

Çift kova tekniği nedir? Kısaca anlatabilir misiniz? 

Bir de, camlar için Camsil'den başka tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı? 

Teşekkürler.

Maşallah hocam pırıl pırıl. Araba yıkamak ilgilenmek zevklidir. Ben size bişey sormak istiyorum. Koltuklarınızda ki kılıf mı acaba yoksa örtü mü ?
Teşekkürler hocam sağolun. Kesinlikle. Benim kullandıgim kilif 2016 yilindaki ilk aracimdan bu yana kullanıyorum gayet memnunum tavsiye ederim hocam. Bod markası n11 üzerinden almıstım.

20180521_090529.jpg

20180519_202454.jpg

20180519_202134.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu konu "sanat" olma yolunda ilerliyor.

Çamurdan gidemeyecek bisikletini dahi istemeden/üşenerek yıkayan birisi olarak saygı duyuyorum. Ben de vakitsizlikten dolayı otomobilimizi sık yıkamayan birisiyim fakat yıkadığımda da elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum fakat henüz çok acemiyim.

Çift kova tekniği nedir? Kısaca anlatabilir misiniz? 

Bir de, camlar için Camsil'den başka tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı? 

Teşekkürler.
Teşekkürler saolasın hocam, bizimki hala amatör işi ..

Düne kadar bende acemiydim, şimdi ancak çırak olabiliriz..

Çift kova yıkamayı da dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım. Aracı ilk olarak bir ön yıkama şampuanıyla yıkadıktan sonra temaslı yıkamaya geçiyoruz. Çünkü ön yıkama sonrası kirlerin tamamı araç yüzeyinden gitmiyor. Bunun için çift kovayla yıkamamız gerekiyor. Kovaların birisinde araç yıkama şampuanı diğerinde sadece su olur. Araca teması özel uretilen eldiven veya washpad ler ( çizme riskini minimum a indirmek için ekstra yumuşak oluyorlar ) ile yapıyoruz ve bunları her panel sonrası ilk olarak temiz suya sokup temizliyoruz ve sonra tekrar köpüklü kovadan şampuanlı suya sokup diğer paneli silmeye geçiyoruz ki aracımızı eldivendeki bir kum parçacıgı yüzünden çizmemek için. Kovaların içinde dirt trap yada grit guard denilen plastikler oluyor. Bu plastikler eldiven yada washpad lere yapışan yada arasına giren nesnelerin kovanın altında kalmasını ve yüzeye tekrar çıkmamasını sağlıyor (dirt trap bu konuda daha iyidir). Aracın en temiz yerinden başlayip en kirli yerine doğru uygulamayi yapıyoruz. Bunun için en az 3 eldiven gerekmekte birisi kaporta, camlar için, diğeri tampon, etek altı, marşpiyel için, diğeri de jantlar için. Ancak bu kadar kısaltabildim:)

Camlar için en iyisi meguiars perfect clarity glass cleaner dır,  bunun dışında flowey s3 ü önerebilirim. Meguiars şuan n11 de indirimli 57tl civarıydı yanlıs hatirlamiyorsam.

Ben teşekkür ederim hocam ne demek, zevkle..

• Beğen
Tepkiler: SCC
Arkadaşlar merhaba,

Bilt Hamber Double Speed Wax ın araç üzerindeki yaklaşık 100. Günü ve merakla durumunu görmek istiyorum. Acaba yaşam belirtisi varmı . Hani deseler ki aracını 100 günde ancak 3 defa yıkamışsın, mümkün değil o kadar zamanda ben ve 3 yıkama derdim. Ama şartlar ne yazıkki bunu gerektirdi. Yani kısacası zor şartlar altında denendi derler ya bu Wax gerçekten zor şartlar altında denendi

Ha bu arada bu akşam birkez daha gördümki bir arpa boyu yol alamamışız. Tam yıkamayı ve paklanmayı bitirdik bacanakla bir gazoz arası verelim dedik ki benzinliğe araçlar dolmaya başladı. Öğrendik ki sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve benzinliğin marketine akın edilmiş. Dedim hiç girmeyelim markete hemen son dokunuşları yapıp eve kaçalım , artık olduğu kadar. İnsanlarımız ne kadar bilinçsiz, olamaz böyle birşey acayip sinirliyim gerçekten. Bu akşam kim bilir bu hengamede korona virüs kaç kişiye bulaşmıştır. Allah herkese akıl fikir versin. Yazmadan geçemedim kusura bakmayın. Konumuza dönelim..

Buyrun kirlilerimiz,

QSQgxp.jpg

QSQjKx.jpg

QSQOHv.jpg

QSQH3Y.jpg

QSQacq.jpg

QSQJeb.jpg

QSQrks.jpg

Kwazar larla Davlumbazlara CG orange degreaser (1/5 sulandırma oranı) ve janlara da cg wheel cleaner (1/4 sulandırma oranı) ile giriş yaptım.

QSQVJG.jpg

QSQYQP.jpg

Durulama sonrası bir halimizi görelim. Temassız %75-85 arası kirlilik durumuna göre gayet güzel temizliyor.

QSQEMf.jpg

Ön yıkamamızı da ad magifoam ve alta eşliğinde yaptık. 1,6 lt su ve 35ml kadar magi. Yorum yapmaya gerek yok sanırım ikisiylede ilgili. Detayları vp fırça ile yaptım. Jantlarınkini de wheel woolies ile.

QSQncS.jpg

QSQku1.jpg

QSQopI.jpg

Durulamada bazı bölümlerde hayat belirtisi gösterdi bilt. Kova yıkaması sonra birkaç yerden foto aldım, bakacağız 
Kova yıkamamızda bacanak hem yoğunluğunu hem de yaptığı temizliği beğendiği için ad purple velvet ile yapmamızı istedi. Velvet i 10ml kadar kullandık. Çoklu eldiven (gyeon kuzu yünü, klin mikrofiber) ve washpad ler (purestar) ile yıkamamızı yaptık.

QSJdfA.jpg

QSJA1H.jpg

Ve beklediğim boncuklanma durumu, su itişin de bazı bölgelerde var olduğunu gösteriyordu ki hala tavanda ve birkaç yerde ben burdayım diyor kendileri.

QSJfej.jpg

QSJ6Jn.jpg

Kurulamamızı Large ve medium boy purestar duplex ile yaptık. Kapı eşiklerine standart haline gelen Sonax bsd+ ad p32 karışımını kullandım, jantlara da aynı şekilde. Camları purestar bez ve flowey s3 ile geçtik. Purestar dan oldukça memnunum, bacanak kısa sürede olsa bir oto yıkamacıda çalışmış o da fazlasıyla beğendi. Son dokunuşları da lastiklerde nanolex tire ve plastiklerde dr beasley s plastic sealant ile yaptık.

QSJ7aU.jpg

QSJ9X8.jpg

QSJ0ko.jpg

QSJbMh.jpg

Ve mutlu son ak pak golf 7,5 Araçlar dolmaya başlayınca hemen kaçmak için Alel acele final fotoları oldu bağışlayın. Bu arada bir kedimiz sağolasun araba üzerinde değişik fantezilerini denemiş. Kaputtan, tavana ve ordan c sütunundan aşağıya atlamış. C sütununda sağolsun sağlam biz tırnak çiziği nerdeyse 60-70cm bırakmış.

QSJZBM.jpg

QSJ8ax.jpg

QSJWW0.jpg

QSJUXY.jpg

QSJijb.jpg

QSJcFG.jpg

QSJXsf.jpg

QSJjSI.jpg

QSJLvA.jpg

@KaiZeN hocam koltuk kılıflarını nereden aldınız. bej koltuklarla başa çıkılmıyor :(   bende alacağım.

@KaiZeN hocam koltuk kılıflarını nereden aldınız. bej koltuklarla başa çıkılmıyor :(   bende alacağım.
Hocam merhaba,

https://m.n11.com/volkswagen-golf-7-oto-koltuk-koruyucu-kilif-2012-sonrasi-bod-P100650785

Kullandığım koltuk kılıfı bu linktekidir. Daha uygun bir yerde bulabilirseniz tabi ordan alın hocam. Ben 2016 yılından beri kullanıyorum gayet memnunum. İlk aracımdan söküp, şuan ikinci aracımda kullanıyorum. Diğer kılıflar gibi tozu, kiri altına almıyor. 

Arkadaşlar merhaba,

Bir önceki wax uygulamasını bayram öncesi hızlandırılmış tur yapınca paylaşmadım. Bu seferde akşam 10 da gidip sabah 3 gibi işim bitince ve fazla final fotoları olmayınca paylaşmasammı diye düşündüm ama ilk yıkama sonrası çoğaltırız final fotolarını..

Gelelim uygulamamızdan önceki kirli fotolara ama sadece tozluyuz gibi..

ShycnS.jpg

ShyjFG.jpg

ShyOsf.jpg

ShyNSI.jpg

ShyH91.jpg

ShyavA.jpg

Jantlar ve davlumbazlara ön yıkama için flowey r1 1:4 oranında ve ceviz prewash 1:1 kullandım.

ShyYYH.jpg

Duruladıktan sonra %80 gibi temizlik sağlandı.

ShyIdU.jpg

Ön yıkamayı da flowey b33 ilk kez kullandım alta foam ile. 1,5 lt su ve 70ml kadar b33 kullandım wax uygulayacağım için. Autobrite direct Magifoam a göre aracın üzerinde daha az kaldı gibi geldi bana, tabi temizliğine laf yok 

Shyxjj.jpg

ShyCFn.jpg

Jant ve davlumbazın detayını da aynı ürünler ile wheel woolies ve mothers fırça ile yaptım. Mothers davlumbaz fırçası biraz hantal kalıyor ama ben memnun kaldım. Jantlar 18 olsa zorlardı büyük ihtimalle..

Shyysh.jpg

ShyrCM.jpg

Kova yıkamasında ad purple velvet i tercih ettim. Çoklu eldiven, washpad kombinasyonuna devam ettim.

ShyoUv.jpg

ShyVT6.jpg

ShrAtq.jpg

İlk kez carpro nun beyaz en yumuşak (ultra fine) olan kil hamurunu kullandım. Gayet yumuşak ve temizliğini de beğendim. Tavanda özellikle güzel temizlik yaptı. Kil kaydırıcı olarak da velvet i kullandım. Kayganlıgı ve kokusu çok iyi..

ShykO0.jpg

Shr7sP.jpg

Durulayıp purestar duplex ile kuruladım.

ShyPVY.jpg

Kapı eşikleri, bagaj kapağının aralarını autobrite direct p32 + sonax bsd karışımı ve soft99 bez ile kurulayıp parlattım.

Shrf6e.jpg

Shr9vR.jpg

Camları purestar bez ve meguiars glass cleaner ile geçtim.

Shr0CN.jpg

Shr6Tc.jpg

M700 tiner ile son kez aracı geçtim. Silmek için bilt hamber double speed wax ın yanında gelen bezi kullandım.

ShrbAt.jpg

Biraz mola zamanı epey yorulduk soluklanalım 

ShrZUQ.jpg

Ve geldik wax uygulamamıza zymöl creame wax ı kullandım. Yanında gelen pad ile uyguladım. Biraz daha tecrübe edersek el ile uygulamaya da geçeriz inşallah.. Panelleri ikiye böldüm uygularken, 30-60 saniye sonra silmeyi öneriyor çünkü. Silmesi bana kolay geldi, gyeon soft wipe ile. Uygulamadan 30-45dk sonra da son parlatmayı yapın demişler onu da purestar luxury towel ile yaptım.

ShrFRb.jpg

Jantlara da zymöl wheel coat uygulayıp, eve geçtim geç olunca..

ShrMOs.jpg

Ertesi akşamda jantlara zymöl un ikinci katını atıp, lastiklere nanolex tire uyguladım. 

ShBbQf.jpg

ShB0qQ.jpg

Finaller biraz parça parça oldu. Kusura bakmayın arkadaşlar.. Biraz ertesi gün birkaç tane de iki gün sonra. Tabi bu arada köye gidip gelindi tozlandıkta biraz..

Shr8iG.jpg

ShpQL0.jpg

ShpJEY.jpg

Shpkbe.jpg

ShBfob.jpg

ShB80H.jpg

ShB3KU.jpg

ShBMbI.jpg

@KaiZeN Hocam ellerinize, kollarınıza sağlık. Böylesine detaylı bilgiyi bir arada bulabilmek ayrıca büyük şans, "nereyi neyle temizlenmeli" sorularına referans gösterilecek düzeyde.

Fotoların bazıları çıkmamış, acaba mesaj içi veri sınırlaması mı var. 

Elinize sağlık hocam çok güzel olmuş. Fotoğraflara bakarken ben yoruldum. :)  

@tiesay Fazla fotoğraf olunca bazı görselleri uzantı olarak göstermiş sistem, şimdi hallettim hocam. Hepsi gözüküyor.

Meğer bizim gördüğümüz diğer beyaz golfler, beyaz değilmiş. :D

Persil ile Tursil farkı.. 

@KaiZeN çok ciddi emek harika iş eline sağlık Erçin hocam. Ceyizden bir iki parça kestirdim gözüme bende sete ekleyim  :)

Geri
Üst Alt