60bin bakımı

Bende önceki aracım için aldığım 4 adet vw logolu kutusunda sıfır buji var.Aracıma kullanmadan araç satıldı şuanki aracımda o kmyi görmesine bi hayli var.İhtiyacı olan varsa servise  göre daha uyguna verebilirim.

1.2 motora uyup uymadığını parça koduyla kontrol edilebilir.

04E905612 kodlu ürün.Muadil değildir orjinal logolu servisten alınma üründür.

Zubuzu %5 %10 falan sadece periyodik bakımlarda geçerli değilmi

Ben şimdi sadece buji değiştirmeye gitsem 370 liradan indirim yaparlarmı?

Yaparlarsa iyi

370 işçilik dahil mi değiştiriyorlar +100 de işçilik alacaklarsa 470 kere çıkar?

Muhalefet partisi değilim!! 

Tdı araç var

Yeter ki biz siz dışında tsı cılar ekonomi yapsın paraları cepte kalsın
+100 işçiliği neden katıyorsunuz., sadece parça alınacak., olay şöyle bakım kapsamında bujiler değişirse aracın yaşına göre %15-30 arası yedek parçada ve bunun işçiliklerinde indirim yapılır., 

Ancak servisin yedek parça bölümünden alış veriş yaptığınızda parçayı belirledikten sonra yedek parçadaki görevliye iskonto isteyiniz., %5-10 arası indirim alırsınız.,

Örnek olarak geçenlerde kardeşimin aracı Polo için silecek alırken., Polo,Golf,Passat orjinal silecekleri SWF üretiyor ama satıcılarda o an Polo için SWF silecek yoktu., SWF istiyorsan 4-5 güne sipariş ile gelir dediler., Ertesi gün uzun yola çıkacağından servise gittim ön silecek takımı alıcam iskonto yaparsanız arkayı da alıcam dedim %10 iskonto yaptılar aldım çıktım.. 

Golf 1.2 TSI Comfortline DSG 2015 model araç arkadaş bujileri serviste değiştirmişti., parça kodu: 04E905601B 

edit: servise gittikten sora aracın periyodik bakıma girip girmemesi kaideyi bozmuyor., gidin servise ben bujileri değiştirmek istiyorum dediğinizde., buji ve buji değişim işçiliğinde aracın yaşına göre %15-30 arası indirim yapılır., indirim sadece periyodik bakımlar için geçerli değil., aynı zamanda elektrik, mekanik ve tüm yedek parçalar için geçerli

Moderatör tarafında düzenlendi:
1.4 tsi dsg aracım için yakında 60.000 bakımım var. Servisler dsg yağını değiştirmeme isteklisi ama ben yağ değişimi isteyeceğim daha önce değiştirenlere ne kadar maliyet çıktığını belirtebilecek var mı?

Bujileri servisten alın , herhangi bir yerdende bujiye göre mafsallı buji lokması alın . 15-30 dk arasında evde rahatlıkla bujileri değiştirebilirsiniz.

1.4 tsi dsg aracım için yakında 60.000 bakımım var. Servisler dsg yağını değiştirmeme isteklisi ama ben yağ değişimi isteyeceğim daha önce değiştirenlere ne kadar maliyet çıktığını belirtebilecek var mı?
Değiştirmek istemezler çünkü onlar için biraz angarya iş., şayet değiştirmeyi düşünüyorsanız dsg şanzıman yağ filtresi ile beraber değiştiriniz., sadece şanzıman yağını değiştirmenizin anlamı olmaz., şanzıman yağ filtresi akünün altında hafif solunda oluyor

@forzaGilles 

1.2 TSI DSG var bende pazartesi 4.yıl /60.000 bakıma götüreceğim araç 47.000 civarı ama günü doluyor.

DSG kuru kavrama değil mi bizim ? yağı değiştiriliyor mu ? öyle ise değiştirmek gerekir mi ? abartı pahalı bişi değilse ve teoride değilde pratikte bu değişim bir işe yarayacaksa sıkıntı değil değiştirelim. 

Servisin standart yaptıkları dışında başka bişi yaptırayım mı ? 

Ekstra fren hidroliği değişimi isteyeceğim (ne olur ne olmaz değişsin)

Antifriz de değiştirmek istiyorum aslında ama mantıklımıdır bilmiyorum. Daha öncelerden not almışım sanıyorum postlardan birinde geçti değiştirilsin diye.

@forzaGilles 

1.2 TSI DSG var bende pazartesi 4.yıl /60.000 bakıma götüreceğim araç 47.000 civarı ama günü doluyor.

DSG kuru kavrama değil mi bizim ? yağı değiştiriliyor mu ? öyle ise değiştirmek gerekir mi ? abartı pahalı bişi değilse ve teoride değilde pratikte bu değişim bir işe yarayacaksa sıkıntı değil değiştirelim. 

Servisin standart yaptıkları dışında başka bişi yaptırayım mı ? 

Ekstra fren hidroliği değişimi isteyeceğim (ne olur ne olmaz değişsin)

Antifriz de değiştirmek istiyorum aslında ama mantıklımıdır bilmiyorum. Daha öncelerden not almışım sanıyorum postlardan birinde geçti değiştirilsin diye.
Volkswagen UK sitesinde girdiğiniz vakit DSG şanzıman yağının 40.000 mil ‘de “şanzıman yağ filtresi” ile beraber değişmesi gerektiğini açıkça yazmakta., 

40.000 mil yaklaşık 64.000km eder., İngiltere ‘de istisnai 1-2 şehir hariç trafik olmadığını göz önüne alırsak., TR için 4 yıl veya 50-60.000km ‘de bir değiştirmek iyidir., Resmi vw uk sitesinde bile değişimin ilerde çıkacak pahalı onarım maliyetlerinin önüne geçilebilmesi adına değiştirin demekte., bizde servisler yok efendim gerek yok şanzıman yağı ömürlük dese de palavradan ibaret., aracın hiç bir sıvısının ömürlük olması söz konusu bilee değildir.., bu ister vw olsun ister mercedes., böyle bir durum ile karşılaşırsanız aşşağıda link’te paylaştığım resmi vw uk sitesindeki yazıyı gözlerine sokun :)  veya gidin bana 1 kutu şanzıman yağı getirin diyin., yağ geldiği vakit kutunun üzerinde yazan son kullanım tarihini gözlerine sokun.. :)  

Aynı şey antifiriz için de geçerli antifiriz için size cihaz ile ölçüm yaptık donma noktası iyi durumda diyebilirler., ancak antifirizin tek başına donma noktasının iyi durumda olması bir kriter değildir., antifiriz sadece motoru donmaya karşı korumaz., aynı zamanda korozyona ve paslanmaya karşı korur., sürekli ısınıp-soğumasından dolayı korozyon koruması özelliğini kaybeder., bu sebebten 4-5 yıl da bir değiştirmek., motorunuzda korozyon oluşmasını engeller., aynı şeyi söyleyip antifirizler ömürlüktür derler ise getir birader bana 1 kutu antifiriz diyerek kutuya basılmış son kullanım tarihini gözlerine sokun :)  

Antifiriz değişiminde püf nokta değişim sonrası sistemdeki hava alınması lazım., bazı servisler de bunu cihaz ile yapıyorlar sıfır hata..!! 

Resmi VW UK sitesi dsg şanzıman yağı değişimi hakkında: https://www.volkswagen.co.uk/owners/servicing/what-we-check-and-why/dsg-transmission-oil-and-filter-change

@forzaGilles 

Pazartesi öğlene kadar çalıştıkları için randevuyu perşembeye aldık o yüzden bakımı yaptıramadım henüz.

ST ile yüzyüze görüştüm ama istediklerim konusunda sıkıntı çıkarmadı hiç sağ olsun, değiştiririz dedi (garantiniz var henüz dese de) 

İlk tepki tabi yine aynı şanzıman yağı ömürlük dendi ama konuşunca anlayışla karşıladı.

Antifriz için de yine dediğiniz gibi ölçüyoruz dedi :)  ama değiştirelim dedim okey dendi.

Bir sıkıntı çıkmaz ise fatura ve ayrıntıları yazarım standart 4. yıl bakımı ve ilave değişimler ile.

Yanlız ! 1.2 2015 DSG de şanzıman fitresi yok dedi ST, sadece yağ değişimi olacak dendi bana ? doğru mudur bilgim yok açıkçası

Sizin verdiğiniz sitede de şanzıman yağ filtresi için (* Sadece geçerli araçlarda) ibaresi var. Sanıyorum filtre yok bizim araçlarda. (pek mantıklı gelmese de) 

Konu hakkında bilgisi olan varsa, dönüş yaparsa memnun olurum, bilgilenmiş oluruz.

@forzaGilles 

Pazartesi öğlene kadar çalıştıkları için randevuyu perşembeye aldık o yüzden bakımı yaptıramadım henüz.

ST ile yüzyüze görüştüm ama istediklerim konusunda sıkıntı çıkarmadı hiç sağ olsun, değiştiririz dedi (garantiniz var henüz dese de) 

İlk tepki tabi yine aynı şanzıman yağı ömürlük dendi ama konuşunca anlayışla karşıladı.

Antifriz için de yine dediğiniz gibi ölçüyoruz dedi :)  ama değiştirelim dedim okey dendi.

Bir sıkıntı çıkmaz ise fatura ve ayrıntıları yazarım standart 4. yıl bakımı ve ilave değişimler ile.

Yanlız ! 1.2 2015 DSG de şanzıman fitresi yok dedi ST, sadece yağ değişimi olacak dendi bana ? doğru mudur bilgim yok açıkçası

Sizin verdiğiniz sitede de şanzıman yağ filtresi için (* Sadece geçerli araçlarda) ibaresi var. Sanıyorum filtre yok bizim araçlarda. (pek mantıklı gelmese de) 

Konu hakkında bilgisi olan varsa, dönüş yaparsa memnun olurum, bilgilenmiş oluruz.
Şanzıman yağ filtresi için özelden şasi no verirseniz bi sordurturum., 

Aracı servise götürmeden önce antifiriz kabının tozunu temiz nemli bir bezle silip resmini çekin..!! İşlemler bitip aracı teslim aldıktan sora resim ile yeni koyulan antifirizin rengini karşılaştırın., Eski kadim bir dostumun güzel bir lafı vardır; kontrol güvene mani değildir..  :)  

7 yaş ve üzerine servis buji fiyatı ortalama ne kadar tutuyor biliyor musunuz?

Servisten sadece parça almak için  direkt servis kısmına gidince veriyorlar mı?

@thelordof 

Fiyat bilmiyorum fakat parça satış kısmına gidip direkt alabiliyorsunuz ne istiyorsanız.

Volkswagen UK sitesinde girdiğiniz vakit DSG şanzıman yağının 40.000 mil ‘de “şanzıman yağ filtresi” ile beraber değişmesi gerektiğini açıkça yazmakta., 

40.000 mil yaklaşık 64.000km eder., İngiltere ‘de istisnai 1-2 şehir hariç trafik olmadığını göz önüne alırsak., TR için 4 yıl veya 50-60.000km ‘de bir değiştirmek iyidir., Resmi vw uk sitesinde bile değişimin ilerde çıkacak pahalı onarım maliyetlerinin önüne geçilebilmesi adına değiştirin demekte., bizde servisler yok efendim gerek yok şanzıman yağı ömürlük dese de palavradan ibaret., aracın hiç bir sıvısının ömürlük olması söz konusu bilee değildir.., bu ister vw olsun ister mercedes., böyle bir durum ile karşılaşırsanız aşşağıda link’te paylaştığım resmi vw uk sitesindeki yazıyı gözlerine sokun :)  veya gidin bana 1 kutu şanzıman yağı getirin diyin., yağ geldiği vakit kutunun üzerinde yazan son kullanım tarihini gözlerine sokun.. :)  

Aynı şey antifiriz için de geçerli antifiriz için size cihaz ile ölçüm yaptık donma noktası iyi durumda diyebilirler., ancak antifirizin tek başına donma noktasının iyi durumda olması bir kriter değildir., antifiriz sadece motoru donmaya karşı korumaz., aynı zamanda korozyona ve paslanmaya karşı korur., sürekli ısınıp-soğumasından dolayı korozyon koruması özelliğini kaybeder., bu sebebten 4-5 yıl da bir değiştirmek., motorunuzda korozyon oluşmasını engeller., aynı şeyi söyleyip antifirizler ömürlüktür derler ise getir birader bana 1 kutu antifiriz diyerek kutuya basılmış son kullanım tarihini gözlerine sokun :)  

Antifiriz değişiminde püf nokta değişim sonrası sistemdeki hava alınması lazım., bazı servisler de bunu cihaz ile yapıyorlar sıfır hata..!! 

Resmi VW UK sitesi dsg şanzıman yağı değişimi hakkında: https://www.volkswagen.co.uk/owners/servicing/what-we-check-and-why/dsg-transmission-oil-and-filter-change
@forzaGilles Merhaba ;

Paylaşımınız 6 ileri DSG için geçerli , yani Viskoz Şanzıman türü için , DQ200'lerde  zaten yağ filtresi mevcut değil , ayrıca DQ200 Şanzımanda bulunan tek yağ VWG004000M2 Kodlu yağ , o da mekatronik içinde bulunan 1LT'lik  hidrolik yağıdır. Bilginize sunarım....

@forzaGilles Merhaba ;

Paylaşımınız 6 ileri DSG için geçerli , yani Viskoz Şanzıman türü için , DQ200'lerde  zaten yağ filtresi mevcut değil , ayrıca DQ200 Şanzımanda bulunan tek yağ VWG004000M2 Kodlu yağ , o da mekatronik içinde bulunan 1LT'lik  hidrolik yağıdır. Bilginize sunarım....
Ayrıca ;

DQ200 7 ileri şanzımanlarınız da ki bu yağın tamamen boşaltılması için DSG şanzımanı bilen birinin müdahale etmesi önemli , genelde hidrolik sistem yağı olduğundan buharlaşma sebebiyle azalma oluşabiliyor , özellikle 50.000 km üstündeki ve şehir için yoğun trafikte araç kullanmak durumunda olan  DSG 'li araç sahibi arkadaşlar bu yağını muhakkak kontrol ettirsin , eksilmiş olması muhtemel çünkü basınç ile çalışan bir ünite , sistemi yağsız bırakmaz iseniz DSG çığırtkanlarına koz vermemiş olursunuz :)   Saygılarımla...

DQ200.JPG

DQ200 PARÇA.JPG

Geri
Üst Alt