Yeni aracım Golf 1.4 Tsi Highline

@Serkanasn 

@ahmet306 Bu konu çok tartışıldı forumda ama şu bir gerçek ki doğuş 7 yıl servise müşteriyi baglamak için dsg satıyor, alan müşteri matah birşey aldım sanıyor halbuki dediğim gibi 4 bin civarında bir fark vardı hala da 6-7 yi geçmez cam tavan 10 ken dsg 6-7 anca fark bindiriyor ama doğuş için en az 7 yıl 7 bakım demek, dizel de manuel olması zaten filo kiralama şirketleri aldığı için onlar servise gidiyor piyasaya verdiği dizel manuel %20 bile değil yani olay vitesin kendi kendine atması değil tamamen ticari, doğuş oto satış ve servis ayrı şirketler ve servisin yıllık kazancı emin olun satışı katlıyor.

gelelim asıl meseleye bugün distribütör zorbaligindan dolayı bmw mercedes manuel satmıyor yeaaaa deniyor ama görevim gereği gerek e clas mercedesin gerek 5 serisi bmw nin otomatiğinden çok manuelini hemen hemen hergün görüyorum yani manuel üretilip satılıyor ama ülkemize getirmiyorlar bizde manueli yok sanıyoruz.

adam 2013 30.000 km de dsg araba satıyor hep tatillerde kullandım şehiriçi trafiğine girmedim diyor bende ne diye dsg aldın senede 6.000 km araç kullanmak ne kadar zor olabilir diyorum adam ama satması kolay diyor, e o zaman sertifikalı 995 saflıkta külçe altın alsaydın o daha kolay satılıyor diyorum ses yok😂

bu arada dsg nin özelliği vitesi kendi kendine atması değilde sanki atmayıp 20-30 bin masraf açması gibi geliyor bana bunun içindir ki iyiniyet yüzünden hidrolik değiştirip havasını alamayan servise gidiyor dsg sahipleri doğuş oto da haklı olarak dsg satıyor.

bugun 150-160 bin km de 2012-2013 iyi niyet garantisi olmayan dsg li araca manuelinden 100 tl fazla verecek cesareti olan varmı bu sitede merak ettim.
Hocam dsg konsunda kesinlikle haklısınız . Ben yetkili servisi sevmem önceki aracımın garantisi devam etmesine rağmen götürmedim bile . Şimdi bu aracım dsg illaki bozulucak bu bir gerçek inkar etmeye gerek yok . Bunu cebimden yaptırmak istemiyorsam mecbur yetkili servise gideceğim. 

Yetkili servisinde fiyatlandırması belli . 10 liralık işe 100 lira istiyor .

Yurtdışında premium markaların manuel vitesleri var fakat ülkemize getirmiyorlar .

Yüksek km  , eski ve dsg şanzıman muhteşem üçlü 😊

Hızlı satılması ve piyasasının olması bir gerçek . Kullanıcı kitlesi otomatik şanzıman ve cam tavanı arıyor .

@Serkanasn hocam söylediklerin çoğunda haklısın. Ancak manuel araç sahibi olarak garanti bitsede yetkili dışında servise gitmem. Satarken alıcıya daha güven veriyor. Bütün geçmişini inceleyebiliyor.

ben dağa önce reno araçımda km si oynanmış olarak kazık yediğim için ondan sonraki tüm ikinci el araçlarda yetkili servis kayıtlı aldım. Belki bu olay yüzünden takıntım oldu.

@Alpyaman Her yıl servise giderken km düşürüp gidenlerde var, 200 liraya 40.000 den 15.000 çekip servise gir seneye ayni ve her sene ayni araba normalde 5.yilinda 200.000 km de ama servis kayıtları 75.000 tertemiz😂

Dolandiricilar hep bir adım öndedir genelde videosu bile var adam obd soketini takmis cep telefonuna bir program yüklemiş oraya km yazıyor kontak kapa aç yapıyor kadranda ayni km, yani dürüst satıcı bulmak mesele yoksa değil yetkili servis, fabrikada bakıma girse yine farketmiyor vicdansızlık ruhuna işlemiş bunların.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@mbonat Konuya şurdan bakmak lazım golf 5-6 araçlarda dsg arayan var mı? Yada ayni arabanın dsg olanını içi rahat alabilen?

Mesele dsg meselesi değil mesele; eski yüksek km de olursa manuel benzinli yeni ve düşük km olursa tdi dsg/tsi dsg olsun meselesi, yani noterde araç alırken satışı da kolay olsun bari deyip araba almakta, eski olursa benzinli manuel olsun ki garantisi bitsede tamirhanede üzmesin alan adam da masraf çıkarırsa da problem olmaz desin, yeni olursa dsg olsun ki müşterisi çok olsun, 50.000 e araba bakarken sahibinden de otomatik/yarı otomatik seçeneğini işaretleyen olduğunu hiç sanmıyorum.

@Alpyaman Her yıl servise giderken km düşürüp gidenlerde var, 200 liraya 40.000 den 15.000 çekip servise gir seneye ayni ve her sene ayni araba normalde 5.yilinda 200.000 km de ama servis kayıtları 75.000 tertemiz😂

Dolandiricilar hep bir adım öndedir genelde videosu bile var adam obd soketini takmis cep telefonuna bir program yüklemiş oraya km yazıyor kontak kapa aç yapıyor kadranda ayni km, yani dürüst satıcı bulmak mesele yoksa değil yetkili servis, fabrikada bakıma girse yine farketmiyor vicdansızlık ruhuna işlemiş bunların.
Bir nebzede olsa daha rahat oluyor kafan servis kayıtlı olması. 

Ama dediğiniz gibi hırsızı dolandırıcısı vicdansızı haysiyetsizi hep bir adım önde

@Serkanasn Sifir arabalarda DSG manuel farki hicbirzaman 15 binden az olmadi, bu konuda yaniliyorsunuz. Cam tavan konusu farkli, stoktaki arabalarin giris fiyatiyla baglantili, örnegin 2018 yilinda cam tavan icin 13bin lira fark istediler, en son 2019 mayista 8 bin lira ödedim. Ama DSG farki hicbir zaman 4-5 bin olmadi, olamazda.

@krym 2018 modellerin nerdeyse tamamamı bu civarda bir farkla satıldı, ötv oranı %50 sınırında kalsın diye mecburen fiyatlarda indirim oldu eğer dsg den 14-15 fark alınsa aracın vergisiz fiyatı arttığı için ötv bir üst dilim olan %60 a çıkıyordu bunda manuel dsg farkı için yaklaşık 35.000 fark demek oluyordu, forumda biraz araştırma yapın, 2018 tsi Highline manuel cam tavanlı 137-136 tsi Highline dsg cam tavanlı 141-142 şehrine bayisine göre bu fiyatlara gitti, 142 den 138 çıkınca 4 kalmıyor mu? Matematik kuralları mı değişti?

Ayrica çoğu marka problemsiz şanzımanlarina rağmen otomatik farkı almazken doğuş ve vw nin böyle bir fark alması sorunlu dsg için ayrı bir sorun ama neyse konumuz o değil.

@mbonat Hocam beyaz araca piano black ayna cam tavan kombini ile beraber çok yakışıyor şahşi fikrim. piano black kaplama yaptırdım ben tavsiye ederim sıkılırsan söker atarsın tarzında. Araç fotosunu çekmeyi pek sevmem şansa buldum bir foto  :)

Ekli dosyayı görüntüle 17850

@mbonat Konuya şurdan bakmak lazım golf 5-6 araçlarda dsg arayan var mı? Yada ayni arabanın dsg olanını içi rahat alabilen?

Mesele dsg meselesi değil mesele; eski yüksek km de olursa manuel benzinli yeni ve düşük km olursa tdi dsg/tsi dsg olsun meselesi, yani noterde araç alırken satışı da kolay olsun bari deyip araba almakta, eski olursa benzinli manuel olsun ki garantisi bitsede tamirhanede üzmesin alan adam da masraf çıkarırsa da problem olmaz desin, yeni olursa dsg olsun ki müşterisi çok olsun, 50.000 e araba bakarken sahibinden de otomatik/yarı otomatik seçeneğini işaretleyen olduğunu hiç sanmıyorum.
Eski bir araba alıcaksam japondan şaşmam hocam .

@mbonat Hocam beyaz araca piano black ayna cam tavan kombini ile beraber çok yakışıyor şahşi fikrim. piano black kaplama yaptırdım ben tavsiye ederim sıkılırsan söker atarsın tarzında. Araç fotosunu çekmeyi pek sevmem şansa buldum bir foto  :)

Ekli dosyayı görüntüle 17850
Önceki aracımın aynaları kaplamıştık fakat bu aynada çizik olduğu için folyo kaplama olmaz . Onun için piano black ayna siparişi geçeceğim dediğiniz gibi çok yakışmış . 

A59BE68C-571A-4EDA-A59B-57212FFB267A.jpeg

Perşembe günceli , motor çok kötü durumdaydı sanırım benden önce kimse yıkamamış.

İlk önce su tuttum apc ile fırçalıkdıktan sonra foam lance sıkıp tekrar fırçalayıp duruladım .

Motoru çalıştırıp bezle kurulurken motorun ısınması ile sular buharlaştı .

Kaput keçesini söküp tornadorla üstünden geçip süpürdüm , sampuanla sıkıp fırçaladıktan sonra ıslak kuru makinayla su sıkıp duruladım .

Motor kuruyunca plastik aksamları koruyucu ile koruma altına alacağım.

EB27A08B-BD1E-489B-9239-257389C5CC91.jpeg

25BDCF16-A091-42C9-86C9-6FADEE859667.jpeg

Perşembe günceli , motor çok kötü durumdaydı sanırım benden önce kimse yıkamamış.

İlk önce su tuttum apc ile fırçalıkdıktan sonra foam lance sıkıp tekrar fırçalayıp duruladım .

Motoru çalıştırıp bezle kurulurken motorun ısınması ile sular buharlaştı .

Kaput keçesini söküp tornadorla üstünden geçip süpürdüm , sampuanla sıkıp fırçaladıktan sonra ıslak kuru makinayla su sıkıp duruladım .

Motor kuruyunca plastik aksamları koruyucu ile koruma altına alacağım.

Ekli dosyayı görüntüle 22229

Ekli dosyayı görüntüle 22230
bu ne kadar güzel bişey olmuş böyle :)  buluşalım en yakın zamanda bende isterim :)

@mbonat  hocam sıktığınız su ve kullandığınız kimyasallar motora ve beyne zarar vermiyor mu?  motor koruma vb. işlemleri her zaman soru işareti olmuştur aklımda. Nedense motora su kaçacak, beyne sıvı girecek diye hep uzak durdum. nemli bezle silip geçiyorum. 

@mbonat  hocam sıktığınız su ve kullandığınız kimyasallar motora ve beyne zarar vermiyor mu?  motor koruma vb. işlemleri her zaman soru işareti olmuştur aklımda. Nedense motora su kaçacak, beyne sıvı girecek diye hep uzak durdum. nemli bezle silip geçiyorum. 
Hocam öncellikle motor çok kirliydi o motoru susuz kimyasalsız temizlemek nerdeyse imkansızdı . Buharla vb temizlenebilir fakat motorun heryeri toz toprak içersindeydi . Yıkamaya başlamadan önce soketleri kontrol ettim . Oturmayan çıkmış soket var mı vb diye . Nerdeyse tüm arabalarda soketler contalı olur buda su kaçmasını önler . Ben yinede önlem olması amacıyla beyni ve sigorta kutusunu kapattım yukardaki fotoğrafta gözüküyor. En önemli kısımda yıkama bittikten sonra motoru çalıştırarak kurumasını sağlamak tabiki o arada bezle fazla suyuda alıyoruz imkan varsa kompresörle fazlada suda alınabilir. 

İşlem bittikten sonra koruma altına alacağım için bundan sonra her yıkama sonrası nemli bir bezle silsem bile  bu görüntüyü koruyacak . Kurallara göre yıkadığınız sürece  hiçbir sıkıntı olmaz . İstediğiniz kadar yıkayabilirsiniz .

Geri
Üst Alt