Golf 7 Composition Media 6.5 Ses Düğmesi

efrem

Yeni Üye
İsim
ersel
Merhabalar..

2016 Model 1.4 TSI Highline aracımdaki Multimedya ses düğmesi düzgün çalışmıyor  sesi açma yönünde çevirmeme rağmen 3 tik sesi yükseltiyor 1 tik sesi kısıyor idi.. Bugün yetkili servise sorun ile ilgili gittiğimde aracın Multimedya sisteminin komple değişmesi gerektiği ve 7000 TL gibi bir masrafı olduğu bana söylendi şok olmuş durumdayım daha önce böyle bir sorun ile karşılaşan ve çözen arkadaş var ise yardımlarını bekliyorum..

Benim aracım 2013 comfortline olduğu için medyası multi değildi, sadece medya idi :)

şaka bir yana aracın açma tuşunun etrafındaki plastik çatlamıştı, yok dizini vurdun, yok o oldu, çocuk kırdı derken 2 ay sonra aradılar gelin kronik sorunmuş değişelim dediler değiştiler. 

Bence durum tespiti için açılan servis formunu alın ve direk tüketici hakem heyetine başvurun garantiniz bitmediyse!

Ne yazık ki garantisi bitmiş durumda...

@efrem  cihaz discovery pro'mu  istenen rakam çok yüksek, sorun ekran kısmında ise çıkması bulunabilir.

Merhabalar..

2016 Model 1.4 TSI Highline aracımdaki Multimedya ses düğmesi düzgün çalışmıyor  sesi açma yönünde çevirmeme rağmen 3 tik sesi yükseltiyor 1 tik sesi kısıyor idi.. Bugün yetkili servise sorun ile ilgili gittiğimde aracın Multimedya sisteminin komple değişmesi gerektiği ve 7000 TL gibi bir masrafı olduğu bana söylendi şok olmuş durumdayım daha önce böyle bir sorun ile karşılaşan ve çözen arkadaş var ise yardımlarını bekliyorum..
Aynı sorun bende de vardı. Sesi oynayacağınız zaman hafif kendinize çekip çevirmeyi deneyin bende işe yarıyordu :)

Geçtiğimiz haftalarda gittiğim servis bakımında durumu servise söyledim bana da aynı cevabı verdiler. Nedense sorun,  araç servisten çıkınca düzeldi. :)

@coskun023 Discovery Pro değil diye biliyorum.. Sorun ekran kısmındaki ses butonunda çıkması bulunabilir ancak kurulumu sorunlu diye  hatırlıyorum ikinci el 1500 tl ye satanlar var ama kurulum sonrası usb ve  bluetooth çalışmıyor sanırım ?

@major24 Sesi bi şekilde ayarlayabiliyorum şuan için ancak ileride ne olacağı belirsiz ve bu durum beni rahatsız ediyor..servis danışmanı yarın bir yazılım yükleyeceklerini ve sorun düzelmez ise değişim gerektiğini söyledi...

Ender elektronik bu sorunu 200 tl karşılığında tamir ediyor bilginiz olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Herkese yardımları için çok teşekkür ediyorum Bugün yazılım atılacak eğer düzelmez ise çıkma bir ekran alıp monte ettirir veya ender elektroniğe tamir ettiririm..

Yeniden teşekkürler..

Düğme yazılım ile düzelmedi lakin şöyle ilginç bir durum var aynı problemi yaşayanlara çözüm olması için iletmek istedim, Aracın düğmesini kendinize doğru belirli bir müddet çekerseniz düğme düzeliyor, aynı işlemi aracımda denediğim günden bugüne kadar 3 gün oldu problem yok düzgün bir şekilde çalışıyor..

Ses açma düğmem bozuk; yani çevirince sesi açabilir de kısabilir de... Daha önce aynı sorunu yaşayanlar mutlaka olmuştur.

Serviste bu sorundan bahsettiğimde: "Şimdilik problem yok; (ki vardı ve garanti de dolmamıştı) ama sizi rahatsız etmeye devam ederse (ki ben: "garanti bittiğinde rahatsız etmeye devam ederse ve ben değişim istersem" dediğimde; "kısa bir video çekin bu problemi yaşadığınız anı yakaladığınızda ilgileniriz" demişlerdi) tekrar getirin bakalım" cevabını almıştım.

Artık ses açma düğmesi neredeyse işe yaramıyor gibi. Duyduğuma göre de sadece düğme değişmiyormuş; olduğu gibi medya sistemi değişiyormuş ve o da bir düğme için çok fazla bir faturaya denk geliyor. Şimdilik direksiyondan idare ediyorum; zaten sürekli de sesi aç kıs yapmıyorum. Direksiyondaki düğme olur da bozulursa ne olacak bilmiyorum.
Bu durumda ne yapabilirim ? Sadece düğmeyi servis dışında değiştirmek mümkün müdür ? Daha önce böyle bir sorunu yaşayıp çözen var mı ?

Büyük ihtimalle ses açma kapama yapan potansiyometre tam temas etmiyor. Tuşu söküp içine kontak temizleyici yağlı sprey sıkılırsa düzelebilir. Olmaz ise sökülerek yenilenecek. Evimdeki Sound receiver aynı problemi yapıyordu tuşu söküp arasından sızacak şekilde sıktım yağlı kontak spreyi 2 senedir sorun yok :)

Büyük ihtimalle ses açma kapama yapan potansiyometre tam temas etmiyor. Tuşu söküp içine kontak temizleyici yağlı sprey sıkılırsa düzelebilir. Olmaz ise sökülerek yenilenecek. Evimdeki Sound receiver aynı problemi yapıyordu tuşu söküp arasından sızacak şekilde sıktım yağlı kontak spreyi 2 senedir sorun yok :)
Peki bi sekilde media yı söktük .
Yağlı spreyle arızayı çözemessek?

Ses volume düğmesinin altndaki potansiyometre bu vw media ya özgü bir potansiyometre mi dir?
Yani herhangi bir elektronikçiden herhangi bir potansiyometre derdimize çare olurmu?

Bir arkadaşın golfüne derman arıyoruz

PotansiyometreIMG_20220109_171110.jpg

Potansiyometreler çok farkli kalitelerde olur, daha önce @HONEY hocam bi yerden almıştı fena değildi, degistirip çözdük sorunu, tuş hissiyati orjinale gore biraz değişti ama problem duzeldi sonuçta. Yanliz tuşun bulunduğu board biraz hassas, degistirirken düzgün bi elektronik Havya'si ile dikkatli sekilde degistirilmesi lazim board'daki yollarin zarar görmemesi için.

@CemK

Hocam benim ekledigim örnek resme göre gri metal kısımı mı değistiricez
Yoksa altında kalan yesil+mavi board dahil tümden mi değistirmeliyiz.?

Geri
Üst Alt