rölantide anlik yakit tüketimi normal mi ?

TailOfCat

Yeni Üye
İsim
Fatih
Arkadaslar merhaba 2012 golf 1.6 tdi manuel 130 bin km de aracim var. 1,5 ay önce egr si degisti. o günden beri isindiktan sonra 0.2 h/l tüketimi vardi. bu günlerde 0.1 h/l düştü. egr degismeden gaz kelebegi temizlenmeden once 0.4 h/l nin altina dismezdi hic. bu degerler teyip farlar klima kapali iken cikan degerlerdir. bu normal mi ustalara soruyorum normal diyorlar. ama internette bakiyorum hic bu degerleri gorenler yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba. Aracın normal tüketim değerli nasıl acaba? Benim de bildiğim kadarıyla olsa olsa en düşük 0.2 civarı oluyor genelde. 

Upvote 0
@bf417 Evet normalde o aralıklarda oluyor ama hani en düşük olsa olsa 0.2 olur diye duydum o yüzden. Yoksa 0.2'de pek normal sayılmaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
yetkili servisteki usta normal olduğunu söyledi. özel servisteki usta iyi işte az yakiyor dedi. bilgisayara bağladi hem özel servis hem yetkili servis bir hata ariza yok dediler. normalde 0,4 falan yaziyor diğer mk6 tdi kullanicilari. sifir araçta bile bu değerler yokken benin araçta 0.2 ve 0.1 gibi anlik tuketim olmasi kafayi takmayacak gibi degil.

Upvote 0
simdi mersinde özel serviste bir usta ile gorustum. enjektorlerde aşınma vardir ondan yapar diyor. enjekor aşınsa aksine daha fazla yakmasi gerekmez mi ?

Upvote 0
@TailOfCat zamanla tekrar değişebilir ben aynı yaktığını sensör ya da kalibrasyon hatası olabileceğini düşünüyorum titreme, devir saatinde ani inip çıkmalar, çekişte değişiklik yoksa elletmeyin derim sıkıntı çıkarsa yaptırırsınız no panic 👍

Upvote 0
yetkili servisteki usta normal olduğunu söyledi. özel servisteki usta iyi işte az yakiyor dedi. bilgisayara bağladi hem özel servis hem yetkili servis bir hata ariza yok dediler. normalde 0,4 falan yaziyor diğer mk6 tdi kullanicilari. sifir araçta bile bu değerler yokken benin araçta 0.2 ve 0.1 gibi anlik tuketim olmasi kafayi takmayacak gibi degil.
Az yakıyor diye mi serzenişte bulunuyorsunuz. Anlamadım.

Upvote 0
@Culture33 hayir normalde 0,3-0,4 olmasi gerekiyir. normal olmayan bir degerde yakit tuketimi var. bu sadece benim basima gelen bir olay mi bunu merak ediyorum birde.

Upvote 0
@bf417 daha ben o rakami gormedim inan en soguk kar kis zamani motor isininca 0.5 falan oluyordu. seninde isin zor.

Upvote 0
@Culture33 hayir normalde 0,3-0,4 olmasi gerekiyir. normal olmayan bir degerde yakit tuketimi var. bu sadece benim basima gelen bir olay mi bunu merak ediyorum birde.
sizde, haklı olarak benim araçta bir anormallik mi  var deyip merak ettiniz.  benim araçta bakım sonrasında çok yakmaya başladı, depoyu fulleyip geçen cuma serviste gittim yanma odası, ateşleme hava emiş vs testleri için 7 saat kadar çalışır durumda bekledi ama sizinki gibi öyle 0,4-0,6 arası falan değil bildiğin 41-42 seviyelerindeydi testler bitti 330 km kadar şehir içi arayol ve gibi yol yaptım. tekrar fulledim, km/lt hesabını yaptığımda 5,829 yakmıştı. (yakıtı, pompa tabancası 1, seviyesinde alırım, yavaş yavaş doldursun) hani rölantide 0.1-0.2 gösteriyor olması olması bana normal geliyor, diğer araçlarda (0,9 yazan resimdeki) çalıştığı ve gitmediği için fazla gösteriyor gibime geliyor, gerçeği göstermiyor sanki.

Upvote 0
Bizim Golf 1.6 TDI DSG ortalama tüketimi 0.6 litre rölantide. Daha azını gördüğümü pek hatırlamıyorum. Belki 0.5 görmüştür. Klima açıkken daha fazla tabi.

Upvote 0

Geri
Üst Alt