Motor Epc ve MOTOR arıza ışığı sönmüyor

Deja-vu

Üye
İsim
koray
Herkese merhaba.

Aracımı büfeden birşey almak için park ettim 5 dk sonra döndüm araç çalışıyor fakat EPC ve motor ikaz ışığı sönmüyor hemen stop ettim biraz sarsıntılı stop etti çekici ile servise kadar bıraktın kımıldatdan sizce ne olmuş olabilir. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Konsolda start stop hatası yazıyor multimedya ekranında hç hata görünmüyor fakat araç olmadı gerektiği gibi gaz alıp hareket etmiyor.

1.0 TSI 2017 20 k kilometre manuel

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam öncelikle geçmiş olsun;

Epc benzinli motorların beynidir, yani araç moturu ile ilgili tüm set değerleri ve kriterler burada saklanır. Epc ışığıyla birlikte araç motor ikaz ışığınıda bu yüzden yakar, yani motor ikaz ışığının yanması sizin durumunuzda normal karşılanmalı.

Epc konusuna gelince, umarım aldığınız yakıttan dolayı epc ışığını yakmıştır araç zira genelde yakıtın kalitesiliğinden dolayı yanar epc ışığı. Ancak sebep bu değil ise başınız biraz ağrıya bilir ki 10.000 tl nin üzerinde diye tahmin ediyorum epc ünitesinin. Servis araca bağlanıp aracın neden epc ışığını yaktığının geniş açıklamasını yapacaktır size.

Tekrar geçmiş olsun....

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0
@niccoli_42 Epc yaklaşık 50 ayrı arızadan dolayı ışık yakabilir bunlarin bir çoğu çok basit işlemler gerektirir umarım sizin aracınızın da ışığı çok basit bir sebeple yanmıştır, epc ışığındaki asıl sorun neden yandığını bulamayınca oluyor, 4-5 ayrı parçayı ariza olmadığı halde değiştirip problemi çözemeyen servisler var, mümkünse bir parça degismesi istenirse önce test aracı yada bayideki araçlardan birinden(kullanılan bayiye tahsisli)o parçayı denemek sureti ile yapsınlar bu işlemi, sizde yok yere parça değiştirip durmazsınız.

Upvote 0
Hocam öncelikle geçmiş olsun;

Epc benzinli motorların beynidir, yani araç moturu ile ilgili tüm set değerleri ve kriterler burada saklanır. Epc ışığıyla birlikte araç motor ikaz ışığınıda bu yüzden yakar, yani motor ikaz ışığının yanması sizin durumunuzda normal karşılanmalı.

Epc konusuna gelince, umarım aldığınız yakıttan dolayı epc ışığını yakmıştır araç zira genelde yakıtın kalitesiliğinden dolayı yanar epc ışığı. Ancak sebep bu değil ise başınız biraz ağrıya bilir ki 10.000 tl nin üzerinde diye tahmin ediyorum epc ünitesinin. Servis araca bağlanıp aracın neden epc ışığını yaktığının geniş açıklamasını yapacaktır size.

Tekrar geçmiş olsun....

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@niccoli_42 Epc yaklaşık 50 ayrı arızadan dolayı ışık yakabilir bunlarin bir çoğu çok basit işlemler gerektirir umarım sizin aracınızın da ışığı çok basit bir sebeple yanmıştır, epc ışığındaki asıl sorun neden yandığını bulamayınca oluyor, 4-5 ayrı parçayı ariza olmadığı halde değiştirip problemi çözemeyen servisler var, mümkünse bir parça degismesi istenirse önce test aracı yada bayideki araçlardan birinden(kullanılan bayiye tahsisli)o parçayı denemek sureti ile yapsınlar bu işlemi, sizde yok yere parça değiştirip durmazsınız.
Cevaplarınız için tşk ederim. Umarım ciddi bir sıkıntı yoktur. Yarın sabah servisten öğreneceğim net durumu. İlk defa her zaman aldığım yer dışından bir yerden yakıt aldım kötü yakıt sebebi belki olabilir. Fakat bu hata lambası yanında ekranda start stop hatası yazması garip sanki akü problemi gibi öyle olsa gaz da yemiyor araç bilemedim... Baya bir canımı sıktı bu iş.

Upvote 0
Hocam geçmiş olsun. 

Bende de epc ışığı ve motor ışığı yanmıştı. Ilk olarak turboda ki bir kelebek arızası dediler onu değiştirdiler. 4 - 5 ay sonra tekrar yandi. Bu sefer turboyu komple değiştirdiler. Bende ki fark çekişte bir sıkıntı yoktu. 

Sizde inşallah küçük bir sensör arızası falan çıkar.

Upvote 0
Problem şimdilik gaz kelebeğinden olduğu söylendi garanti birimi parçanın garanti kapsamında olup olmadığını araştıracakmış sonrasında parça siparişi yapılacak...

Bu parçanın kapsam dışı olma ihtimali nedir anlamış değilim.

Upvote 0
@Deja-vu merhaba. 3-4 yıl önce golf5 yakmıştı epc yi. Gaza bassam da 1500-2000 devirin üzerine çıkmıyodu. Biz de hem benzinden hem de aracın beynine su kaçmış olabileceğinden şüphelenmiştik. Sorun kelebek çıkmıştı. Inş garantiden yaptırabilirsiniz. Kolay gelsin.

Upvote 0

Geri
Üst Alt