225/50 R17 Ebat Lastik

İsim
bekir
Merhaba Arkadaslar, golf 7 TDI comfortline aracim var. Gorselligi ve yol tutusunu arttirmak icin 17" janta gecmek istiyorum fakat konforu da azaltmak istemiyorum. 225/50 R17 kullanma konusunda biraz arastirma yaptim ama tam emin olamadim. Yabanci forumda sorun olmayacagi sadece hiz gostergesinde biraz yanilma olacagindan bahsetmisler. 

e0123a11974cd443f14bb572180254f6.jpg

0e6cd56e476c7a4ddbce8515c4a96293.jpg

Lastigin boyle kalin olmasini cok begendim. Bu ebatta lastik kullananlar varsa yorumlarini aktarabilirler mi? 5 kisi araca binildiginde surtme yapma ihtimali var mi?

Simdiden tesekkur ederim.

Merhaba Arkadaslar, golf 7 TDI comfortline aracim var. Gorselligi ve yol tutusunu arttirmak icin 17" janta gecmek istiyorum fakat konforu da azaltmak istemiyorum. 225/50 R17 kullanma konusunda biraz arastirma yaptim ama tam emin olamadim. Yabanci forumda sorun olmayacagi sadece hiz gostergesinde biraz yanilma olacagindan bahsetmisler. 

Lastigin boyle kalin olmasini cok begendim. Bu ebatta lastik kullananlar varsa yorumlarini aktarabilirler mi? 5 kisi araca binildiginde surtme yapma ihtimali var mi?

Simdiden tesekkur ederim.
Orijinal ebat 225-45-17'e oranlandığında aradaki fark fazla çıkıyor.

Screenshot_20190528-113443.jpg

@bekirtaskin merhaba. Benim kışlık lastikler 225/50 r17. 3000 km yol yapmışımdır bu lastiklerle. Araçta 5 kişi varken de bir sorun yaşamadım. Trafikteki hız limitlerinin 3-5 km/sa altında kullanmaya dikkat edin sadece. Göstergeye aldanmayın.

Mesele sadece hız göstergesi değil, siz aracı olması gerekenden daha yüksek bir konuma çıkarıyorsunuz ve altından geçen rüzgar katsayısı artıyor böyle olunca, jant ebadı büyüdükçe yanak oranının küçülmesi gerekiyor, aksi durumda paraşüt etkisiyle aracınızın yol tutuşu etkilenebilir.

Görselliği ve yol tutuşu artırmak için yanağı inceltmek gerek , 225 50 17 de yine 205 55 16 gibi lastik yanağı yüksek olacak ve jant ön plana çıkmayacaktır araç virajlarda lastik yanağına yatacaktır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

17 Janta geçmek istoyorsanız yanak seviyesi 45 olmalıdır ki hem yol tutuş hemde görsellik olsun.konfor kaybı yaşamak istemiyorsanız.yumuşak lastik tercih edebilirsiniz. 50 yanakla araç hem iyi yol tutup hemde görsel olarak güzel durmaz. birinden birini tercih edeceksiniz..

@bekirtaskin hocam hiç o işe girme boşver. Bu araçlar tasarlanırken milyonlarca euro para sırf aerodynamic için harcanıyor. Optimum yüksekliği bulmak için türlü denemeler ve hesaplar yapılıyor ve sonuçta mevcut yapı ortaya çıkıyor. Aracı ezbere yükseltirsen, üzerinde etki eden kaldırma kuvveti artar ve aracın yol tutuşunda ciddi düşüş gözlemlenir. Keza yere çok yakın olduğunda da yol tutuş artar, lakin kaldırma kuvveti düştüğü için de sürtünme katsayısı artar ve yakıt sarfiyatı paralelinde artar + aracın konforundan eser kalmaz. Diyeceğim odur ki almanlar mühendislikte çok disiplinlidir, birşey yapmışlar ise riayet edip o şekliyle kullanmanızı öneririm :)

Bu arada sanırım 5-6 ay önce gelen güncellemeyle orijinal fabrika lastik değerlerinden farklı değerlerde lastik kullanmak vizede de sıkıntı oluyormuş. Birçok kişi burada da bahsetmişti.

17 olacaksa 225 45 17 olması gerekir vize için.

Geri
Üst Alt