@Olcay

Lastiklerin kullanım ömürleri elbette kullanım koşulları ve km.sine bağlı olmakla birlikte maksimum 5 yıl kullanım ömrüne sahiplerdir.

Diş derinlikleri de 4mm'nin altında olmamalı.

Bu sınırları aşmamanızı öneririm.

Lastiklerin en önemli özelliği olan yolla temas, sertleşen kauçuk nedeniyle azaldığı için yol tutuş ve fren kabiliyeti ciddi biçimde düşer.Güvenlik önlemlerinin de hepsi işe yaramaz hale gelir bu durumda...

@silvershadow hocam sizin de görüşleriniz doğrultusunda sanırım bugün hankook i-cept rs olarak kış lastiği macerama giriyorum. içimde wr d4 kalacak gibi ama nokian ankara'da nerede bulurum bilemiyorum. aradığım bayi kasım sonu gelecek dedi. o kadar da beklemek istemiyorum fiyatların ne olacağı belli olmaz bi de sabahları işe giderken hava artık 3-4 derece olmaya başladı.

burdan ankara'daki arkadaşlardan da nokian markasını nereden bulurum fikir rica etsem?

maniax dedi:
@silvershadow hocam sizin de görüşleriniz doğrultusunda sanırım bugün hankook i-cept rs olarak kış lastiği macerama giriyorum. içimde wr d4 kalacak gibi ama nokian ankara'da nerede bulurum bilemiyorum. aradığım bayi kasım sonu gelecek dedi. o kadar da beklemek istemiyorum fiyatların ne olacağı belli olmaz bi de sabahları işe giderken hava artık 3-4 derece olmaya başladı.

burdan ankara'daki arkadaşlardan da nokian markasını nereden bulurum fikir rica etsem?
Aynı ikileme ben de  düştüm. Hankook a karar verdikten sonra 2 kere WRD 3 için bayiye gittim. Sonuç olarak gerek olmadığına Hankook un da çok yeterli ve kaliteli lastik olduğuna ikna oldum. Hem de Sivas şartlarında  :'(

Ptesi yada salı lastikleri taktıracağım. Yorumlarımı yazarım.

alper32 dedi:

Aynı ikileme ben de  düştüm. Hankook a karar verdikten sonra 2 kere WRD 3 için bayiye gittim. Sonuç olarak gerek olmadığına Hankook un da çok yeterli ve kaliteli lastik olduğuna ikna oldum. Hem de Sivas şartlarında  :'(

Ptesi yada salı lastikleri taktıracağım. Yorumlarımı yazarım.
Biraz önce iskitleri dolaştım, nokianin oluru yok. Ay sonu hatta aralık ortası diyo. Hankook 300, alpin 5 385. Babam diyo 3-5₺ icin hesap yapma michelin taktir. 4 lastikte 340₺ fark var. Sanırım hankooka gidiyorum ben de

205-55-16 hankook için 195

nokian wrd3  için 260 tl fiyat verdiler.

jant boyutu fiyatları fırlatıyor

@silvershadow Benimde lastik ömrü konusunda bazı çekincelerim var. Ancak aklımda aracı değiştirmek fikri de olduğu için yeni alacağım lastiklerin yeni araca uymama ihtimali de var. Bir de Trabzon'da kış lastiği çokta gerekli mi tartışılır. Yılda 3 gün kar ya tutar ya tutmaz. Ancak  kar olmasa da kışlık lastiklerin yazlığa göre  illaki yol tutuş ve frenleme olarak avantajı olacaktır. Ben en iyisi bu kışı da bunlarla geçireyim, seneye yeni bir takım alırız. Bunlarda lastiklerin durumu.

1629_639e847d4e90daba240c5d1b607e18395777728c.jpg

1631_3725e2f2ef31cdc3c28934304fac616e6e21ec15.jpg

1633_e9862113795011538aafdf92e3a3a2d435ac2084.jpg

Evet arkadaşlar, bugün hayırlısıyla kış lastiklerimi taktırdım sonunda. sagolsunlar aramızdaki yılların hukuku ve kendi titizlikleri ile beraber gayet stressiz bi lastik değişimi oldu. 225/45/17 Hankook i-cept rs2 30.hafta üretim lastikler. tanesi 300₺. sökme takma otel bi de iç dış yıkama hediye :D

deseni alpin 5 i fazlasıyla andiriyor. 30 km kadar gezdim bugün. havaları 31 psi yine. İlk dikkatimi çeken şeyler;

desibel değeri dunloptan yüksek olmasına rağmen daha sessiz bi lastik gibi geldi bana

kesinlikle daha yumuşak çukur geçişleri var

yakıt tüketimi böyle olacaksa isimiz var. ciddi artırdı. gaza hiç basilmiyo valla direk tırmanıyor yukarılara doğru. yarın ise giderken daha net anlarım. normalde 5-5.2 gibi gidiyorum.

ortalama

basınçlar konusunda öneriniz olur mu böyle mi kalsın?

son olarak Ankara'da yaşayan arkadaşlar için konutkent istasyon oto, yıllardır aracımı teslim ettiğim yer, meguiars şampuan ve bez eşliğinde araçları yıkıyorlar. dürüst ve titiz insanlar. lastik satışları ve otel hizmetleri var. kefil olurum gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

@maniax

Murat HOcam hayırlı olsun.

Yakıt artışı kafadan 1-1.5 litredir kaçınılmaz olarak.

Basınç derseniz yaz lastikleriyle aynı olmalı kanaatimce eğer Ölçü ve yük endeksi aynı ise

silvershadow dedi:
@maniax

Murat HOcam hayırlı olsun.

Yakıt artışı kafadan 1-1.5 litredir kaçınılmaz olarak.

Basınç derseniz yaz lastikleriyle aynı olmalı kanaatimce eğer Ölçü ve yük endeksi aynı ise
hocam teşekkür ederim. dunloplar 94 ama yük endeksi neydi unuttum. Bu 91H

@maniax hayırlı olsun.

Aynı lastiğin 16 jantını hafta içi ben de satın alacağım.

alper32 dedi:
@maniax hayırlı olsun.

Aynı lastiğin 16 jantını hafta içi ben de satın alacağım.
teşekkürler. şimdi icap nedeniyle hastaneye gittim geldim. 5.5 civarı yaktı 90 sabitle. ama gerçekten sessiz bi lastik hayretler içindeyim. :)

Selamlar herkese,

Kış lastiği için ayrı jant almalı mı? Almalı ise sac jant iş görür mü? İş görür ise nasıl temin edeceğiz kapağıyla?

Herkese iyi günler.

Tamamen tercih meselesi bir durum. Teneke jant ve kapak işimi görür diyorsanız teneke alın. Yok aracıma yakıştıramam derseniz eğer 5*112 bijon aralığında 15-16'' bir jant (lastik ebatına göre) işinizi görecektir.

Ayrıca mevcut jantlarınız hangisi bilmiyorum sökme takma esnasında illaki hafifdende olsa çizilecektir. Önemsemiyorsanız mevcut jantlarınızada taktırabilirsiniz kış lastiklerini.

Ama imkan varsa başka jant çok daha verimli olacaktır.  :'(

@burak

Ciddi kar ve kış olan güzergahta seyahat ediyorsanız sac jantlar zararlı.

Çünkü disklerin üzerine biriken buz üzerinde kaliplasir ve frenleri etkiler. Eğer sert iklimde bulunuyorsaniz

Kollu jant mutlaka almalı...

Orijinal 15" Lyon yani midline Plus jantları en uygunu .

Hem lastik ebatlarının fiyatları uygun hem de üretici firma 16 ve 15" kış lastiği tavsiye ediyor

Geri
Üst Alt