CMasteR dedi:
GolfTutkusu ailesi selamlar.

Malum kış geldi çattı 1 aralıkta bize zorunlu olmasada kış lastiği durumu malum.

İstanbulda yaşıyorum ve günlük ortalama 45-50 km yol gidip geliyorum. Sessizlik yakıt tüketimi. ıslak, kuru yol frenleme gibi durumları göz önünde bulundurarak bana hangi lastiği önerirsiniz acaba ? Fiyat/performans tercihlerinizi bekliyorum

Ebatlarım 205/55/R16
Hocam almadan önce bende çok araştırdım. Yapılan testler vesaire detaylı olarak inceledim. Michelin Alpin5 aldım ve fazlasıyla da memnunum. X-ice ile alpin arasında kalmıştım. Alpin daha uygun geldi benim için. Bir bakmanızı tavsiye ederim.

silverknight dedi:
GolfTutkusu ailesi selamlar.

Malum kış geldi çattı 1 aralıkta bize zorunlu olmasada kış lastiği durumu malum.

İstanbulda yaşıyorum ve günlük ortalama 45-50 km yol gidip geliyorum. Sessizlik yakıt tüketimi. ıslak, kuru yol frenleme gibi durumları göz önünde bulundurarak bana hangi lastiği önerirsiniz acaba ? Fiyat/performans tercihlerinizi bekliyorum

Ebatlarım 205/55/R16
Hocam almadan önce bende çok araştırdım. Yapılan testler vesaire detaylı olarak inceledim. Michelin Alpin5 aldım ve fazlasıyla da memnunum. X-ice ile alpin arasında kalmıştım. Alpin daha uygun geldi benim için. Bir bakmanızı tavsiye ederim.
Bende önerilere açığım bakalım. İstanbulda olan arkadaşlar biraz daha ince yorum yapabilir düşüncesindeyim. Aslında pek bir kışımız olmuyor kar buz gibisinden. Zaten genel olarak yolumun tamamı e-5 ve tem otoyolu oluyor. Zaten oralar hemen hemen istisnalar dışında her daim açık.

@CMasteR

Hocam ben istanbul'da yaşayan biri olarak kış lastiğini çok gerekli görmüyorum.

Hava yağışlı olduğu zaman hızıma ve takip mesafeme dikkat ederim.

Kar yağışı olacağı zaman da aracımla çıkmam. Maksimum 5-10 gün olur zaten.

Eğer siz de böyleyseniz bence kış lastiği almaya gerek yok.

Islak zemin performansı falan illa ki iyi olacaktır ama bence gereksiz masraf ve gereksiz uğraş.

yusuf dedi:
@CMasteR

Islak zemin performansı falan illa ki iyi olacaktır ama bence gereksiz masraf ve gereksiz uğraş.
hah işte benim kafamda bir adam  :) ohh be, yıllardır bunu söylerim,

üstadlar gelir birkaç bilimsel laf söylerler utanır susarım,

ben de kar yağdı mı almam arabayı,

çok yağmurda da daha dikkatli daha yavaş sürerim,

istanbulun kışı 10 senede bir olur derim hep  :'(

Önceki aracımda Nokian WRG2 model kış lastiği kullanmıştım. Aynı dönemde, arkadaşlarda lassa snowways, michelin alpine, petlasın kış lastiğini almışlardı. Yaptığımız testlerde yol tutuşu lassadan ve petlastan iyiydi, michelin ile aynıydı. Tabi subjektif yorumlar bunlar ama 3 sene o lastiği kullandım, memnun kalmıştım.

Ben 2 yıldır Goodyear UltraGrip 8 kullanıyorum. Şuana kadar sıkıntı yaşamadım.

yusuf dedi:
@CMasteR

Abi yeminle asıl düşüncemi aklımdakini komple özet geçtin :D

Eski aracım Punto Tjet Sport üstünde Runflat Bridgestone ( 8 senelik lastik ) vardı onunla gidip geliyordum. Karda 1 kere kaydım oda belki bilirsiniz pendik sanayi içinden geçip körüden aşağı e-5 e inerken onun dışında hiç sıkıntı çıkarmadı.

Emin olmamakla birlikte belki almayabilirim. Çalıştığım kurumun kendi araçları var bu senede yenilendi araçlar büyük ihtimal ordan bana bir takım lastik çıkacaktır. Garaj amirinden sözünü aldım gibi. Lastiklerde zaten en fazla 1 veya 2 sezon kullanılmıştır.

Merhaba arkadaşlar,

kış lastiği seçiminde, yük endeksi ne kadar önemlidir? 91 H 396 TL 94 V 482 TL, neye göre karar vermek lazım?

teşekkürler.

iamalegend dedi:
Merhaba arkadaşlar,

kış lastiği seçiminde, yük endeksi ne kadar önemlidir? 91 H 396 TL 94 V 482 TL, neye göre karar vermek lazım?

teşekkürler.
H 210km/sa

V 240 km/sa

Kışın o kadar hız yapacakmısınız bilemem :) fakat h bile fazla bence.

@CMasteR

Merhaba Hocam,

aynı markanın aynı ebatta 2 lastiği var, biri 

Continental 225/45 R17 91H TS 850 Kış Lastiği 396,50 TL

diğeri

Continental 225/45 R17 94V XL TS 850 Kış Lastiği 482,50 TL

bu iki lastik arasında kalmıştım, H bencede mantıklı, 428.50 tl olan da XL diyor, bu tam olarak ne anlama geliyor? 396.50 Tl lik ile arasında ne fark var onu bilemedim, yardımcı olurmusunuz?

*düzeltme, bu lastiklerin stokları yokmuş, onun yerine NOKIAN 205/50 R17 93V XL WR A3 Kış Lastiği (Üretim Tarihi: 46. Hafta 2014) lastik buldum, D3 forumda baya met ediliyordu ama A3 hakkında bilgisi olan varmıdır? yada Bridgestone Blizzak LM32 nasıldır?

saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:
CMasteR dedi:
Merhaba arkadaşlar,

teşekkürler.
H 210km/sa

V 240 km/sa

Kışın o kadar hız yapacakmısınız bilemem :) fakat h bile fazla bence.
Değerli Eren Hocam;

Müsaadenizle ekleme yapayım.

Harf grubundan önceki rakamlar yük grubunu işaret etmektedir...

Bizim araçlarımız için uygun olan 91 yük endeksi kodlu lastiklerdir. (lastik başına 615 kg.'dı yanılmıyorsam.)

94 olan daha ağır araçlar için uygun olur.

XL ifadesi extra load kelimelerinin ilk harflerinden oluşan kısaltmadır ve yanakların çukur, kaldırım vb ani yük binmeleriyle parçalanmasını, yarılmasını engellemek için güçlendirildiği anlamına gelir.

@silvershadow

Bilgi için teşekkür ederim Üstad, 225/45/R17 ebatı için kışlık lastik arayışım var ve çok fazla açılmadan iyi bir lastik seti almak istiyorum, görüşte bulunabilirmisin?

saygılarımla

@iamalegend

Kıymetli Hocam;

Öncelikle 225 tabanlı lastiklerin ve 17" jantların üretici tarafından çok da önerilmediğini hatırlatmalıyım.

Neden derseniz bu önerirye karşın 225 lastik ve 17" jantlarla dağ yolunda mecburi olarak zincir takmak zorunda kalan talihsiz birinin yaşadığı talihsiz deneyim aklıma geldi. Davlumbaz, çamurluk, Fren hidrolik sistemi, diskler ve hatta ön düzen ciddi hasar almış, direksiyon ve fren arıza ışığı yanmış ve yukarıdaki kılavuzda yazan bilgiye aykırı hareket ettiğinden garanti dışı kaldığı kendisine söylendiğinde hissettiklerini hissetmenizi istemem.

1. İlk önerim orijinal jantla birlikte düşük ebatlı lastik kullanmanız yolunda.

Orijinal "Lyon" midline plus jantlı 195/65 /R15 lastikler ile jantlar veya Orijinal comfortline "dover" 205/55/R16 lastikler ile jantları

Orijinal jantta ısrarımı geçenlerde olan bir çukura düşme hadisesinde sürücü ve yolcuları koruma görevini cansiperane yapan dijon jantları burada anmayı bir gönül borcu sayacağımızdan dolayı benzer bir durumda güvenlik için orijinal jantları öneririm.

2. Jant ve lastiklerin tak çıkar esnasında hunhar lastik makinaları ve katil levyelerle yaralanıp berelenmemesi için.

3. lastikleri jantlarla alarak jantları bedavaya getirmek Yukarıda önerdiğim ölçüdeki lastikler alınırsa mümkün. çünkü, 225 tabanlı olanlara göre o kadar ucuz ki jantlar bedavaya geliyor denebilir.

4. Lastiklerden kar edince daha kaliteli olanları almak için de bütçe açmış olursunuz ki TS 850 namı-ı diğer ContiWinterContact TS 850 lastikleri almanız mümkün olur böylece

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kasım sonu teslim edilecek araçların üzerinde gelecek lastiklerin yaz lastiği olma şansı varmı ?

yoksa 4 mevsim mi veriliyor ?

@silvershadow

Ayrıntılı bilgi ve örnek için teşekkür ederim Üstad, açıkçası ben küçük bir jantlı set yapmak istemiyorum, 17" ler ile ilerde ayrı bir set bile yapabilirim. gerektiği durumlar için de zincir yerine spikespider kar paleti kullanırım diye düşünüyordum. kış lastiği için Conti Ts850 gayet güzel bir lastik, yada alpine 5 olabilir?  . peki şehir dışına pek çıkmayan biri için yinede 17" kış lastiği sorun yaratırmı? bazı kişiler İstanbul için kış lastiği bile gereksiz diyor :)

Geri
Üst Alt