Merhabalar, aracım 18''Durbanlı spor süspansiyonlu 1.4 Act. 15 sayfayıda okudum, belki bazı yerlerde sıkılıp üstün körü geçmiş olabilirim ama her bir fikri görmek istedim. Bende İstanbul tayfasındanım. En azından 6 senedir.. Havalar 7 derecenin altına max 1 hafta düşüyor. Max 2 gün adam akıllı kar yağıyor o kar 2 gün kalıyor. Onun dışında yağmur var en temizinden. Almakla almamak arasında çok kararsız kaldım, alsamda jant değiştirme konusunda çok kararsız kaldım, jant değiştirsemde inch konusunda kararsız kaldım. Öncelikle alırsam Continental WinterContact TS850 alacağımı belirtmek isterim fakat Durbanlarımdan vazgeçmeyeceğim. Hiçbir surette zincir takmayacağımıda temin edeyim. Zincirsiz çıkılmaz uyarısı olursada çıkmam. Jantlar değil 16, 10 inch bile olsa zincirli kullanmak istemiyorum aracımı. Şimdi beni endişelendiren konu ''lastik sök tak esnasında zarar gören jantlar'' uyarısı oldu. Ne gibi bir zarar gördüklerini tam anlayamadım ? Belirtirseniz çok müteşekkür olurum. Bir diğer husus ise diyelim Durbanlara taktım contits850 yi, büyük çaplı olduğu için etkisi azalır mı yoksa etkisi tamamen kayıp mı olur ? (boşuna takmış mı olurum ?)Şimdiden teşekkürler yanıtlarınız için.

@diablo Merhaba arkadasım,

Eger karlı donemlerde dısarı cıkmam dersen olablir fakat kıs lastigi sadece kar için değil don-buz düşük sıcaklık durumlarında yol tutuşta önemlidir, frenlemede önemlidir ve yaz lastikleri ile aynı performans olması mumkun değildir.

Ben sahsen durbanlardaki lastikleri söktürmem cunku lastikciler makinaya takıp lastigi sokerken zarar verme ihtimali yüksek. kıs döneminde durban kullanmak yerine farklı ikinci el ya da sıfır bir jant alıp daha düşük boyutta (15"-16") kullanmak hem daha ekonomik olur hem de kıs lastigi kullanacagın için daha güvenli.

Güzel begendiğin bir jant al ve kıs lastigi kullan derim sahsi fikrim. Boyut konusuna gelirsek özellikle karlı zeminde taban mumkun oldugunca dar tutulur bunun da sebebi en dusuk alanda en yüksek agırlık baskısı yapmaktır tabiki taban küçüldüğünde kalkıs performansı artsa da viraj performansı düşecektir. Kendi kullanımına göre degerlendirirsin.

Ben 205/55/16 kullanıyorum yazlıkta da kıslıkta da. 195/55/16 alsaydım daha iyi olurdu da dedim. Kayınpederim 185/55/16 almış onu kullanıyor  o da memnun.

Bol şans, umarım faydalı olmustur.

@diablo lastikleri jantlarınızdan söküp takmanızı @mstyuksel gibi kesinlikle ben de tavsiye etmem. Hem lastiğe ham janta zarar verme, çizme ihtimalleri çok fazla.

- Orijinal 15" sac (çelik) jant alıp (ben yetkili servisten yedek lastiğimin sac jantından 4 adet 800 tl civarı aldım, isterseniz Caddy Sac Jantları da (çok az bir ofset farkı ile uyar) 200 TL gibi alabilir üzerine 195 ebadında bir lastik takmalısınız. Normalde kış lastiği sac jant ile kullanılır. İstediğiniz çukura düşün eğilsiz büzülsün sac jant bu, gider yenisini yine alırsınız.

- Yok ille de sac (çelik) jant istemem, alüminyum alaşım istiyorum der iseniz yine gidip Midline Plus jantlarını uygun fiyata alıp uygun bir lastikle kullanabilirsiniz.

Kış lastiklerinin yaz lastikleri gibi geniş tabanlı "olmaması" gerekiyor. Dar tabanlı olmalılar. Böylece teknik olarak çok daha iyi bir seçim yapmış ve paranızı boşa harcamamış olursunuz.

@mstyuksel @calik Çok teşekkür ederim vakit ayırıp yanıtladığınız için. Tavsiyeler üzerine ayrı bir jant almaya karar verdim. VW kendi sitesine baktım jant için, daha önce kimsede ne gördüm ne duydum. Böyle bir jant seçeneği vardı 16''  https://binekarac.vw.com.tr/hizmetler.aspx#yetkili-satici-ve-servis-hizmetleri  Hiç kullanan gördünüz mü nedir ne değildir tavsiyelere açığım ? Açıkçası hoşuma gitti. 15 ve 16 olmak üzere iki adet farklı '' seçeneği var. 16 olanından  almayı düşünüyorum. Üzerinede COntiWinterContact 850 T alırım herhalde. 195/45 ve 205/45 arasında kaldım. 

@diablo cok para vermeye gerek yok güzel bir jant garantili CMS alın hem farklı olur hem daha uygun olur. 16" jant aldıgınızda yanagı 55 den asagı dusurmeyin gerek yok bir avantajı olmayacak artıtabanı dusuruyoruz zaten bari konfor azalmasın

@diablo verdiğiniz link ten jantlar gözükmüyor. 15" janta el kitabınızda yazan veya bir lastik imalatacısının web sayfasından bakarak uygun ebatta (Ben 2013 1.6 TDI Midline Plus için 195/65/R15 kullanıyorum) lastik seçiniz. Lastik seçerken mümkün olan en dar taban 195 ve orijinal lastik çapınıza eşdeğer olacak şekilde yanak yüksekliği (bende 65) seçmelisiniz. 45 Yanak yüksekliği uygun olmaz kanaatindeyim.

Mutlaka alüminyum ve VW marka alacak iseniz VW Aksesuar kataloglarındak kış jantı alüminyum için 15" ASPEN leri (5G0071495 8Z8) öneriyor diye hatırlıyorum.

Ancak Türkiye çukur tümseklerinde alüminyum jant yazık bence, orijinal sac jant veya @mstyuksel in önerisi öncelikli tercih olmalı. Karar sizin.

5G0071495  8Z8.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@calik orjinal lastik çapından kastınız aracın üzerinde takılı gelen lastiklerin ebatları ayarında mı ? Aracın üstünde Bridgestone Turanza T001 225/40/R18 lastik var ama ? 

15'' çok ufak be. 16 ya bile razı değilimde. Maalesef Türkiye şartlarından başka seçeneğimiz yok :(  aynı tümsek çukur yazında var, Aspenlere yazık olurda Durbanlara olmaz mı :D  

Merhabalar

1 aydır 2. el sitelerinden jant arıyorum , cazip gelen ya satılmış ya da çok uzak mesafede çıkıyor, ya da istenen fiyatlar pazarlık marjı yüksek fiyatlar oluyor ki pazarlık etmeyi de çok sevmiyorum direk çiziyordum.

En sonunda Cuma gün gözümü karartıp lastikçiye gittim. Artık kızımla eşimin şansına diyeceğim, benim işim böyle rast gitmez pek :)  2 set hemen hemen sıfır araçtan sökülmüş A3 sedan jantı vardı. Aralarından seçmece 4 adet ayırıp, nokian wr d4 91 h 205/55/r16 lastiklerle set yaptık. Uzun süredir, nereden nasıl alsam, nerede saklasam diye karın ağrılarım vardı. Kendi depolarında ücretsiz öuhafaza da edecekler, toplam 1800 tl ye anlaştık. İzmit teyseniz bir set daha vardı, ihtiyacı olan olursa firma bilgisi paylaşabilirim.

selamlar.

@Bahattin Akay hocam fayda olur ama taban geniş olduğu için kar ve buzda yeterli verim alınamıyor. Zincir takmaya da müsait olmuyor. Ayrıca janta lastik sök tak işlemi sırasında güzelim jantlarınız ve lastikleriniz çizilecek zarar görecek. 18 lastik parasının az daha fazlasına 16 jant + lastik alabilirsiniz ;)

Geri
Üst Alt