180 ile ani frenleme

bf417

Katılımcı Üye

İsim
sedat küçük
Akşam bursa yolu boştu 180 e  kadar çıktım yolun da boşluğunu fırsat yeni taktığım balataları denemek istedim abs devreye girmeyecek şekilde frene sert bastım ama arabayı zor toparladım şeridi değiştirecek şekilde sağa çekti allahtan en sol şeritteydim. Bir kez daha denedim aynı sağa çekiyor neden olabilir başına böyle bişey gelen oldu mu tamam her gün 180 yapmıyoruz ama yarın 100 ile giderken acil fren lazım olsa tehlikeli yaratır mı ?

@bf417 Dostum yeni balatalarin fren diskine alismasi lazim iz yapmasi lazim 300 km falan gezin babuclar kaliperlere bir alissin ondan sonra sikinti olacağını sanmıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Valla bir sorun olabilir servise falan bir danisiniz.

Fren hidrolik sıvısını kontrol etmekte fayda var. ayrıca hortum içinde sızıntı veya basınç farklılığı gibi durumlarda da bakılmalı. Son olarak aracın Rot balans ayarı ve lastik hava basınçlarıda önemli olabilir. 

• Beğen
Tepkiler: SCC
@Ender hidroliği geçen hafta yeni değiştirdim serviste bize servis yolu yine gözüktü anlaşılan sağ ön daha fazla frenliyor büyük ihtimal  sağa çekiyor balatalar orj değil ondan değildir inşallah.

@Ender hidroliği geçen hafta yeni değiştirdim serviste bize servis yolu yine gözüktü anlaşılan sağ ön daha fazla frenliyor büyük ihtimal  sağa çekiyor balatalar orj değil ondan değildir inşallah.
En sağlıklı yol servisin görmesi.Sonuçta orda yapılan işçiliğinde garantili olması şartı var. gerekirse test yaptırın hocam frenleriniz için.

Eski arkalar kampanalı sistem olsa fren ayarında bi taraf sıkı olduğunda çekme yapar ama disk frende böle bi fren ayarı yok.Diskleriniz yeni mi takıldı herhangi bir iz veya pürüz var mıydı acaba?Disklerde eğrilik olsa frenleme de direksiyona vurur titreme şeklinde.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@driver_can diskler yeni değil sadece ön arka balata ve hidrolik değişti herhangi bir titreme vs yok normal frenlemede sağa sola çekme de yok yüksek hızlarda resmen frene biraz ciddi dokununca sağa çekiyor az dokunsam hiçbir sorun yok abs falan devreye girmeden yapılan frenlemede oluyor. absyi denemedim çünkü sağa çekince frenden ayağımı çekmek zorunda kaldım yoksa yoldan atacak.

@bf417 Merhaba ;

Sorununuz fren sistemi evet , ama sağ çok tutuyor da olabilir, sol az tutuyor da olabilir. Bu hususların temelinde hidrolik değişimi sonrası sistemdeki Havanın iyi alınmaması başı çekiyor.

öncelikle bir aracın sağa sola çekmesini test etmek için 180km çok aşırı bir hız
(bunu yıllardır SS motor kullanmış

ve uzun süreler de 250-320 hızlarda gitmiş biri olarak söylüyorum inanılmaz yehlikeli olmuş)
yanlış anlaşılmasın)

Verilmiş sadakanız varmış desem yeridir..

denemek için 50 ila 60 km hız yeterli
bu hızlarda direksiyonu bırakıp setçe frene basıp test edebiliriz

sağa sola çekme nedenleri ise

--lastik havaları

--lastik diş derinliği arası fark (olmaz ama ihtimal dahilinde)

--rot ayarları (yanlış hatırlamıyorsam Caster ayarı olmalı adı)

--ve herkesinde dediği üzere fren balata ve disklerin alışma süreci

@doganersin evet haklısınız gerçekten kontrolü zor sağladım ama böyle bir tepki vereceğini düşünmüyordum en sol şeritte olmam kurtardı çünkü resmen sağ şeritte zor toparladım. Bugün servise gittim teste çıktık 100 e kadar falan  frenleme normal gbi ama 120 140  ve üzerinde aynı frenleme yapıldığında araç sağa çekiyor eskişehir yetkili serviste bugün fren testine sokulsun dedim koca serviste fren testi yok denildi cihaz varmış ama yazılımı eski olduğu için sizin aracınızı sokamıyoruz dediler yarın getirin kontrol edelim böyle bir şeyle karşılaşmadık falan gevelediler sizce ne yapmam gerekiyor servia pek güven vermedi fren testi olmayan servis mi olur ya @DoğanARABACI @driver_can @Ender @fanajal @doganersin 

@bf417 Valla Bursa kemercesmede seri oto fren var ama Eskisehirdesiniz.Normal bir oto fren test tamir vs.bakilabilir.Direksiyonda titreme varsa rot balans dicem yada disklerde atiklik falan olabilir.Gecmis olsun cok ben sirf bu fren yuzunden ilk arabam g.puntoyu satmistim.yok kampanalar yok frenler yok kampana öter yok süspansiyonu patlar en sonunda sattim jetta dedik ondada sikinti yasadim simdi Golfle devam.saygilar😉

@doganersin evet haklısınız gerçekten kontrolü zor sağladım ama böyle bir tepki vereceğini düşünmüyordum en sol şeritte olmam kurtardı çünkü resmen sağ şeritte zor toparladım. Bugün servise gittim teste çıktık 100 e kadar falan  frenleme normal gbi ama 120 140  ve üzerinde aynı frenleme yapıldığında araç sağa çekiyor eskişehir yetkili serviste bugün fren testine sokulsun dedim koca serviste fren testi yok denildi cihaz varmış ama yazılımı eski olduğu için sizin aracınızı sokamıyoruz dediler yarın getirin kontrol edelim böyle bir şeyle karşılaşmadık falan gevelediler sizce ne yapmam gerekiyor servia pek güven vermedi fren testi olmayan servis mi olur ya @DoğanARABACI @driver_can @Ender @fanajal @doganersin 
servis kaydı açtırın Hocam. Böyle bir durum karşısında mağduriyetiniz kayıtlarınızda kalsın. Ayrıca kendileri Değişmişti sanırım balatalarınızı işçiliğin ve parçanın garantisi var sonuçta. Bırakın onlar uğraşsınlar. 

Geri
Üst Alt