SKODA'NIN 7 KOLTUKLU VE COUPE SUV PLANLARI

gdervisoglu

Katılımcı Üye

İsim
Göktuğ D.
Yeni 7 koltuklu model ve daha anaakım Yeti Skoda'nın SUV piyasasındaki büyümesine liderlik edecek.

skodanin-7-koltuklu-ve-coupe-suv-planlari.jpg

Skoda SUV ve crossover sektörleriyle ilgili gelecek planlarını gün ışığına çıkartıyor. Firma önümüzdeki 5 yıl içerisinde SUV araçlarla satışlarını %50 arttırarak 1.5 milyon adete çıkartmayı hedefliyor. Gelecek planları içerisinde dört yeni SUV var: daha anaakım bir Yeti, geniş bir yedi koltuklu model, bir BMW X4 stili beş koltuklu coupe ve Juke'a rakip olacak bir Yeti versiyonu. Tüm yeni modeller Volkswagen Grubu'nun esnek MQB platformu üzerine inşa edilecek. Diğer modeller daha çok Avrupa'yı hedef alırken coupe SUV'nin sadece Çin'de satılması muhtemel.

İlk çıkan yeni model yedi koltuklu olacak. Gelecek yıl tanıtılacak bu model büyük ihtimalle Avrupa'da 2017'de satışa çıkacak. 4.7 metre uzunluğundaki model Skoda'nın geleneksel genişlik ve fiyat orantısını sunacak. Şu aşamada modeldeki üçüncü sıra koltukların opsiyonel olabileceği söyleniyor ancak bir çok pazarda 7 koltuğun standart olarak sunulması bekleniyor.

yeni-skoda-yeti-2017ye-hazirlaniyor.jpg

Aracın arka kapısının uzunluğu iç kabinin genişliği hakkında büyük oranda fikir veriyor, Skoda artık arka kısımda yetişkinler için çok daha fazla alan bulunduğunu belirtiyor. Orta sıra arkaya doğru 18 cm kayabiliyor ve içerideki alanın kullanımı için farklı seçenekler sunuyor. Yeni SUV'nin görünümü yeni Superb'in şık görünüşüne benziyor. Bu araçların tasarımcısı Skoda'dan Jozef Kaban özellikle ufak ayrıntıların dahi iyi kalite sunmasına odaklanmış. İstiridye kabuğu tarzı kaput bir Skoda SUV özelliği haline gelmiş ve keskin bir çizgi ön lambalardan en arka kısma kadar tüm otomobili kuşatıyor. Bir başka çizgi ise kapıların altından kontrast koyu renkler ile geçiyor. Köşeli tekerlek bombeleri de Skoda SUV'lerin bir başka tasarım özelliği.

Güzel bir şekilde detaylandırılmış ince LED farlar yeni Superb'dekilere benzer şekilde Skoda'nın özgün ön panjuru ile birleşiyor. Daha ufak sürüş ışıkları normalde tampon seviyesinin altındayken bu kez ana farların hemen altında dörtlü ışık şeklinde konumlandırılmış. Bu da yeni Skoda'ların ortak tasarım özelliği haline gelecek özelliklerden birisi.

2472252471-2017-skoda-coupe-suv-taslak-resim-galerisi.jpg

Coupe yedi koltuklu model ile aynı aks mesafesini paylaşıyor. Tavan çizgisi ise uzun, eğimli ve sığ arka pencereye doğru akıyor. Her iki otomobil de Yeti'den daha az çizgiye sahip. Coupe egzozlarını bir arka difüzörde sergiliyor ve ön panjurda krom detaylar yer alıyor. Coupe modelde aynı zamanda daha ince arka lambalarda yine Skoda'nın C şeklindeki özgün ışıklandırma imzası görülüyor.

Ön tamponun altında daha derin bir hava girişi bulunurken, ön panjurun altında ve yan kısımda ön tekerlek bombesinin hemen altında birer giriş daha var. Skoda Coupe'nin %80 ihtimalle sadece Çin için üretileceğini ancak Avrupa'da da piyasaya çıkması olasılığı bulunduğunu belirtiyor. Bu durumu aslında yedi koltuklu modele verilecek tepki belirleyecek. Eğer bu model başarılı olursa Coupe de Avrupa yollarına çıkabilir.

Her iki SUV de MQB platformuna sahip ve hibrit teknolojisine müsait. Hibrit versiyonların çıkıp çıkmayacağını ise fiyat belirleyecek. En üst donanım seviyelerinin 50 bin Sterlin civarı fiyata satılması bekleniyor. Bunun üzerine pahalı hibrit teknolojisi de eklendiğinde bu fiyat Skoda'nın müşteri kitlesi için çok fazla olabilir.

Önden çekişli ve dört çekişli versiyonlar sunulacak ancak ekstra off-road donanımı olmayacak. Skoda büyük SUV'nin Yeti'den daha fazla off-road yeteneğine sahip olmaması gerektiğini söylüyor. Bunun yerine SUV'de daha farklı bir görünüme odaklanılacak. Scout versiyonunda ekstra gövde kaplaması ile daha heybetli bir stil, Sportline'da ise daha rafine ve sportif bir görünüm olacak. Motor ve vites seçenekleri ise VW ailesinin geri kalanını takip edecek ve ufak kapasiteli turbo benzinli ve dizel seçeneklerle manuel ve DSG otomatik vitesler sunulacak.

Skoda büyük SUV'si için halen isim arıyor. Snowman isminin kullanılacağı söylentileri yalanlandı.

Skoda'nın SUV serisinin diğer ucunda yine MQB platformuna sahip ve Nissan Juke ile rekabet edecek küçük bir model bulunabilir. Bu modelin de büyük SUV'lerin ve yeni Yeti'nin stilini devam ettirmesi, yan profilde keskin çizgilere sahip olması, farların ise Superb stilinde olması bekleniyor.

Geniş beş koltuklu SUV'nin inşa edilme şansı %80. En küçük Skoda SUV'nin geleceği ise dünya SUV piyasasının büyümeye devam etmesine bağlı.

Haber: http://www.ototeknikveri.com/haber/5630/skodanin-7-koltuklu-ve-coupe-suv-planlari

Arkadaşlar görsellerin hiçbir gerçekçiliği yoktur, tamamen hayali photoshop çalışmadır.

Bence VW-Skoda nın böyle bir hamle yapması, Tiguan'in daha uygun bir fiyatlı bir alternatifini sunması oldukça yerinde bir karar olacaktır diye düşünüyorum.. Zira öncesinde bildiğim kadarıyla sadece Nissan SUV'un kaymağını yiyyordu şimdi Renault, Opel de pazarda ciddi satış rakamları elde ediyorlar..

Neticede VW de Nissan ve Renault gibi ekonomik SUV lara Skoda ile ciddi bir cevap verecektir ve vermelidir..

@gdervisoglu

İLK resim BMW X6 kokuyor buram buram ama zaten belirtmişsiniz hayali photoshop diye. Ben Skoda nın pek bu işe gireceğini sanmıyorum. Neden derseniz abisi olan WV sırf yeni getirecekleri Dizel 1,6 tiguan ın satışları etkilenmesin diye daha yeni makyaj yemiş olan ve hayli beğenilen Yeti yi Türkiye pazarından çekti. ama Wv nin bu satış ve fiyat politikasıyla Qasqai yi zorlaması hayal bence. Ben Yeni 1,6 dizel 9 ileri ve gerçek 4x4 Honda CRV den ümitliydim ama onlar da en full olana 145BİN TL fiyat çekiyor. 1600CC motor, bizim gibi orta sınıf gelir  grubunda satış yapacak bir motor seçeneği ama adamlar qasqai 130, Honda 145bin Tl fiyatıyla resmen bizimle alay ediyorlar.

muratogretmen25 dedi:
@gdervisoglu

İLK resim BMW X6 kokuyor buram buram ama zaten belirtmişsiniz hayali photoshop diye. Ben Skoda nın pek bu işe gireceğini sanmıyorum. Neden derseniz abisi olan WV sırf yeni getirecekleri Dizel 1,6 tiguan ın satışları etkilenmesin diye daha yeni makyaj yemiş olan ve hayli beğenilen Yeti yi Türkiye pazarından çekti. ama Wv nin bu satış ve fiyat politikasıyla Qasqai yi zorlaması hayal bence. Ben Yeni 1,6 dizel 9 ileri ve gerçek 4x4 Honda CRV den ümitliydim ama onlar da en full olana 145BİN TL fiyat çekiyor. 1600CC motor, bizim gibi orta sınıf gelir  grubunda satış yapacak bir motor seçeneği ama adamlar qasqai 130, Honda 145bin Tl fiyatıyla resmen bizimle alay ediyorlar.
Murat Hocam yetinin pazardan çıktığı konusunda emin misiniz? Ben ihtimal vermiyorum öyle bir şeye..

Onun dışında SKODA'nın SUV planları olduğu konuşuluyor.. Hatta yetinin o DOBLOvari yapısından kurtulup, JUKE misali B segmenti bir suva dönüşeceği.. Adı tam kesin olmamakla birlikte 2017 yılında SNOWMAN ismiyle de C segmenti SUV çıkacağağı konuşuluyor.

Hatta SEAT ın da TİGUAN e alternatif bir SUV u geleceği konuşuluyor.. TEST sürüşlerine başlamışlar bile..

seat-suv-2016-aran-yakinda-yollara-cikiyor.jpg

http://www.ototeknikveri.com/haber/6218/seat-suv-2016-aran-yakinda-yollara-cikiyor

Hocam yeti dizel olarak gelmiyor hatta skoda sitesine girin fiyat seçeneğini kaldırmışlar. Benzinli yeti satsa bile kaç tane satacak?bence resmi olmasa bile pratikte yeti satıştan kalktı. Seat konusunda bilgim yok ama Leon gibi mükemmel araca bile değer vermeyen Türk halkı seat ın jeepine sanmam ki itibar etsin

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt