Lastik değişiminde lastik basınç uyarısı

bilalsd

Yeni Üye
İsim
bilal
Arkadaşlar merhaba

Golf 7 hıghlıne 2016 aracım var. Dün lastik değişimi yaptım ve değişimide yaparken subapları da değiştirip çelik subap taktırdım. Öğrenmek istediğim lastiğin havaları inince tekrardan ekranda uyarı verir mi? 

Merhaba aracınızda TMPS - Lastik Basınç okuma sistemi (sibop üzerinden basınç okuma sistemi) yok ise lastikler arasında basınç farkı oluşunca yine hata alırsınız lastikler arasında tur farkı oluşunca abs sensörü bunu lastik basınç hatası olarak algılar ve bize basınç hatası olarak bilgi gelir.

Arkadaşlar 

kış lastiklerini geçen hafta sonu değiştirmiştim. Değiştirdikten sonra basınç set uyarısı vermedi hiç. Bugün Silivri git gel yaptım dönüş yolunda basınç uyarsı verdi. Setleme yaptım sönmedi. Lastikleri ayağım ile kontrol ettim birşey yok gözüküyor. Sebep ne olabilir? @forzaGilles

Arkadaşlar 

kış lastiklerini geçen hafta sonu değiştirmiştim. Değiştirdikten sonra basınç set uyarısı vermedi hiç. Bugün Silivri git gel yaptım dönüş yolunda basınç uyarsı verdi. Setleme yaptım sönmedi. Lastikleri ayağım ile kontrol ettim birşey yok gözüküyor. Sebep ne olabilir? @forzaGilles
Kışlıklara geçince set yapmadınız ise hafızasında eski lastiklerin değerleri kayıtlı olmasından uyarı vermiş olabilir.. set ayarını motor çalışmıyorken kontak açık konumdayken yapınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles hocam geçenlerde 16 doverli michelen lastikli arabamın lastiklerini benzinlikte kontrol ettim ve hepsi 27 çıktı.Daha sonra 32'ye tamamladım.
Yalnız ben bu set ayarını araba çalışırken yapıyorum.Kontak açıkken yada araba çalışırken yapmak farklımı oluyor acaba.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@forzaGilles hocam geçenlerde 16 doverli michelen lastikli arabamın lastiklerini benzinlikte kontrol ettim ve hepsi 27 çıktı.Daha sonra 32'ye tamamladım.
Yalnız ben bu set ayarını araba çalışırken yapıyorum.Kontak açıkken yada araba çalışırken yapmak farklımı oluyor acaba.

Kullanım klavuzunda motor çalışmıyorken kontağı açıp ayarları set etmenizi söylüyor.!

Kışlıklara geçince set yapmadınız ise hafızasında eski lastiklerin değerleri kayıtlı olmasından uyarı vermiş olabilir.. set ayarını motor çalışmıyorken kontak açık konumdayken yapınız.
Üstat lastik değişim sırasında 34 hava bastılar.yazlıklardaki hava değerine göre Yukarı doğru bir artış olduğunu düşünürsek set yapmasam aşağı değer düşüşü olmadan uyarı verir mi?

sabahı benzinciye hava basmaya giderken kontak açtığımda tekrar uyarı verdi. Belli bir süre sonra kullanım sırasında setledim uyarı gitti. benzincide 3 lastik 33 1 lastik 32 değerinden başladı 

Araç çalışıyorken yaptığınız setleme işleminin sonunda setlemenin başarısız olduğu uyarısını verecektir. @forzaGilles hocamın dediği gibi motor stop konumunda kontak açıkken yapmanız önerilir.

bende de uyarı verdi kışlıklara geçince üç lastik 34 biri 35 geldi kapıda yazan 30 a indirdim kapıda yazanın haricinde kış lastikleri için tavsiyesi olan var mı? birde aracın orjinal yazlıkları 225/45/17 kışlılkar 205/55/16 yani kapıda yazan değerler aracın üzerinde gelen lastiklere göre mi 16'' için farklı bir hava değeri mi basmam gerekiyor

Üstat lastik değişim sırasında 34 hava bastılar.yazlıklardaki hava değerine göre Yukarı doğru bir artış olduğunu düşünürsek set yapmasam aşağı değer düşüşü olmadan uyarı verir mi?

sabahı benzinciye hava basmaya giderken kontak açtığımda tekrar uyarı verdi. Belli bir süre sonra kullanım sırasında setledim uyarı gitti. benzincide 3 lastik 33 1 lastik 32 değerinden başladı 
Benzincideki makinalar genelde hatalı ayar yapıyor., lastikçilerde yaptırmanızı öneririm., ayrıca yol gittiğiniz için lastik ısınmış olduğundan aracın etiket değerlerinden 1-2psi yüksek hava basmanız gerekmektedir.. 120-130km gibi hızlara çıktıysanız ve sonrasında hava ayarı yapacaksanız o zaman etiket değerlerinden 3-4psi fazla basmanız gerekir., çünkü yol yapan lastik ısınır., ısınan lastiğin basıncı artmış olur., Etikette yazan aynı değeri basarsanız bu sizi yanıltır ve aslında siz doğru hava bastığınızı zannederken aslında normal değere göre düşük değerde hava ayarı yapmış olursunuz.. 

Her seferinde lastikçilerle uğraşmak istemiyorsanız veya yakında lastikçi yok ise şöyle bişey alarak kendi işinizi kendiniz halledebilirsiniz; https://www.bauhaus.com.tr/oto-hava-pompalari/michelin-michelin-mc12295-99psi-dijital-lastik-basinc-olcer-61023660?gclid=EAIaIQobChMIm4fctNWW5gIVgbHtCh0OMQX9EAQYAiABEgLv6_D_BwE 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Araç çalışıyorken yaptığınız setleme işleminin sonunda setlemenin başarısız olduğu uyarısını verecektir. @forzaGilles hocamın dediği gibi motor stop konumunda kontak açıkken yapmanız önerilir.
İlginç ben çalışırken de yaptığım oluyor 2014 model araç hata vermiyor başarısız oldu diye 

Benzincideki makinalar genelde hatalı ayar yapıyor., lastikçilerde yaptırmanızı öneririm., ayrıca yol gittiğiniz için lastik ısınmış olduğundan aracın etiket değerlerinden 1-2psi yüksek hava basmanız gerekmektedir.. 120-130km gibi hızlara çıktıysanız ve sonrasında hava ayarı yapacaksanız o zaman etiket değerlerinden 3-4psi fazla basmanız gerekir., çünkü yol yapan lastik ısınır., ısınan lastiğin basıncı düşmüş olur., aynı değeri basarsanız bu sizi yanıltır ve aslında siz doğru hava bastığınızı zannederken aslında normal değere göre düşük değerde hava ayarı yapmış olursunuz.. 

Her seferinde lastikçilerle uğraşmak istemiyorsanız veya yakında lastikçi yok ise şöyle bişey alarak kendi işinizi kendiniz halledebilirsiniz; https://www.bauhaus.com.tr/oto-hava-pompalari/michelin-michelin-mc12295-99psi-dijital-lastik-basinc-olcer-61023660?gclid=EAIaIQobChMIm4fctNWW5gIVgbHtCh0OMQX9EAQYAiABEgLv6_D_BwE 
Hocam bilgiler ve öneriler için teşekkürler ama ısınan lastiğinin hava basıncı düşer demişseniz. Tam tersi olması gerekme iz mi? Isı ve basınç doğru orantılı 

Geri
Üst Alt