Temizlik Kiti

İsim
Alican
Arkadaşlar herkese merhabalar,

Aranıza katılalı 3 ay oluyor, artık oto temizliğimi kendim yapma kararı aldım ve burada tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. İhtiyacım olan malzemeleri az çok belirledim lakin marka/ürün noktasında değerli görüşlerinizi bekliyorum. Kendime şöyle bir kit oluşturmayı planlıyorum : 

-Şampuan

-Kurulama Bezi

-Araç içi (Torpido ve plastik aksamlar) temizleyici

-Koltuklar ve Tavan döşemesi için temizleyici

-Hızlı cila (sık ve sil şeklinde, yıkama sonrası)

-Genel amaçlı kullanacağım (koltukları, döşemeleri vs silerken) bez

-Jant temizleyici

Herkese iyi forumlar, şimdiden teşekkürler.

@alicankaradag

Hocam merhaba,

En iyisini yaparsınız aracınızı kendiniz ve kaliteli malzemelerle temizleyerek, bakımını yaparak.

Şu konuda birçok ürün tavsiyesi mevcut bütçenize göre f/p ürünlerini tercih edebilirsiniz. Yine de kafanıza takılanlar olursa her zaman danışabilirsiniz.

@KaiZeN hocam o kadar çok çeşit var ki, ister istemez kullananların önerilerini almak durumunda kaldım. Bir de ek olarak tavan-koltuklar (yarı alcantara)-plastik aksamlar noktasında zarar vermekten korktuğum için, doğrudan bu işlemleri yapan arkadaşların tavsiyelerini/uygulama şekillerini de öğrenmek istedim.

Cila olarak Koch Chemie PW Protector Wax  öneririm ıslak yada kuru uygulabiliyorsunuz . Ben ıslak araca uyguluyorum su itmesi boncuklanması çok iyi. 1/300 sulandırma oranı olduğu için ekonomik.

Bez olarak microfaser markasını öneririm türk markası f/p oranı açısından iyi fiyat sıkıntısı yoksa Chemical Guys Woolly Mammoth güzeldir.

Tavan döşemesinde köpük kullanmanız mantıklı olur sarkma yapmaması için AUTO Glym markasının köpük temizleyicisi var .

Koltuklar için Koch Chemie Pol star

Diğer aksamlar için sulandırılmış apc kullanabilirsiniz. Ben Valet pro apc kullanıyorum .

Jant temizleciğe bence pek gerek yok ama almak isterseniz Valet Pro Bilberry kullanabilirsiniz.

@mbonat Hocam kıymetli önerileriniz için çok teşekkürler. Ben de özellikle jantlara takılıyorum. Araba henüz tam olarak kirlenmemişken, jantlar deyim yerinde ise "leş" gibi oluyor.

@mbonat Hocam kıymetli önerileriniz için çok teşekkürler. Ben de özellikle jantlara takılıyorum. Araba henüz tam olarak kirlenmemişken, jantlar deyim yerinde ise "leş" gibi oluyor.
Hocam malesef o tüm vw serilerinde var . Su tutunca rahatlıkla çıkıyor bence ürün kullanmaya gerek yok . Ürün kullandıkça kaliperın boyasına zarar veriyor. En iyisi basınçlı su ve fırça kullanmak. Geç kirlenmesini istiyorsanız janta seramik veya cila yapabilirsiniz.

@mbonat Hocam başlangıçta basınçlı su imkanım olmayacak. Ama dediğiniz gibi, fırça ve sünger yardımı ile temizlesem de başarılı olabileceğini düşünüyorum.

@alicankaradag

Detay işi o kadar kapsamlıki kişiden kişiye kullanılan ve memnun kalınan ürünler değişebiliyor. Genel olarak kabul görmüş ürünlerden tercih etmeye çalıştım ve birkaç aydır kullanmaya başladım.

Şampuan - Zymöl veya Nanolex pure. İkisini de aldım ve gayet iyi işlerini yapıyorlar. Detay forumlarında satan arkadaşlar var zymöl kargo dahil 120tl ve 1.40lt. Nanolex i n11 üzerinden 80tl ye 750ml alabilirsiniz.

Kurulama bezi - Yeni çıkan ve çok tutulan benimde çok memnun kaldığım iyi ki almışım dediğim twisted pile havlular var ve yine detay sitelerinde yurtdışından getirip satan arkadaşlar var 70/90 ölçülerinde 150-175tl arasında. Klin korea duo, purestar duplex veya wizard gloss marlin üç markadan birisini alabilirsiniz. Havluyla çok rahat 1.5 araba kurulayabilirsiniz ve sıkma gibi bir derdiniz yok. Bunlarla uğraşamam derseniz de gyeon soft dryer n11 üzerinden 60/90 ölçüleri yanlış hatirlamıyorsam 70tl.

Araç içi temizleyici - Auto finesse spritz gayet başarılı. Tozu hafif bir nemli bezle alıp. Üstünden bunla geçerseniz mat ve yeni bir görüntü bırakır. Herhangi bir yağlı doku hissi yoktur.

Koltuklar ve tavan temizleyici - Koltukların normal yan bölgeleri ve halılar için valet pro carpet cleaner. Alkantara kısımlar çok nazik olduğu için Dr Beasley's microsuede cleanser ile temizleyip, Dr Beasley's microsuede protection koruma altına alabilirsiniz. Ben kılıf kullandığım için bu ürünü kullanmadım. Colourlock bulabilirseniz onu da kullanabilirsiniz. Tavan ı da bence auto finesse verso gibi iyi bir apc veya valet pro carpet cleaner ile mikrofiber beze sıkıp silebilirsiniz. Çok ıslak bırakmadan kuru bir bezle de üzerinden geçersiniz.

Hızlı cila - Sonax bsd epey sevilen ve kullanilan bir ürün. Toz tutmasından şikayetler var ama parlaklık ve su iticiliği gayet başarılı. Autobrite project 32 ile 50/50 karıştıranlar var ama ben daha deneyemedim toz tutmasini azaltmak için.

Genel amaçlı bez - Bimden alınan 5 li mikrofiber bezlerden kullanabilirsiniz. Iyi bir bez kullanıcam derseniz de gyeon soft wipe kullanabilirsiniz. Asıl cila silme bezidir ancak ben çok begendim araç içinde de kullanıyorum. Sadece tozlu yerlerde.

Jant temizleyici - Chemical guys signature wheel cleaner. Kullaniyorum gayet başarılı. Sonax falkenreiniger çok az kullandım ama o da işini iyi yapıyor. Chemical guys 3.78tl 155tl ve 1/5 oranında seyreltebilirsiniz. Ayrıca size tavsiyem Valet pro dragons breath veya auto finesse iron out ile ilk önce demirtozu temizliği yapmaniz yönünde olur. 6 ayda bir yada yilda bir yapabilirsiniz. Aracın tamamına da uygulayabilirsiniz. Gözle görülmeyen demirtozlarini sokecektir kaportadaki ve camlardaki.Hatta lastikleri söküp yaparsanız daha da iyi olur. Jant fırçası olmazsa olmaz. Ömürluk isterseniz wheel woolies a kit (3lüdür) 270tl almalısınız. Biraz fiyatlıdır ama hakkını fazlasıyla veriri. Yafa gyeon medium brush 100tl alabilirsiniz.

Nacizane tavsiyelerim bu yöndedir, elbette karar sizindir. Kolay gelsin..

@KaiZeN koltuk kılıfı olarak ne kullanıyorsunuz hocam.?

@forzaGilles

Ali hocam,

İlk aracımdan 2016 yılından beri aynı kılıfı kullanıyorum ve gayet memnunum. Bod marka. Hava yastıklarını kapatmıyor. Su döküldügünde koltuklara geçmiyor. İlk aracımı sattığım kişi koltuklara işlemmi yaptırdın diye sormuştu :)

https://m.n11.com/volkswagen-golf-7-oto-koltuk-koruyucu-kilif-2012-sonrasi-bod-P100650785?Renk=Siyah&gclid=Cj0KCQjwt_nmBRD0ARIsAJYs6o3rFOreG43_29ylb0gJcKwX2Ly_7RX2XrxdeBLDiHCG8E2cv8DE9lsaAh0pEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

20190429_004457.jpg

20180521_090529.jpg

20180519_202134.jpg

@KaiZeN Kıymetli bilgilerin için çok teşekkür ederim hocam. Kiti oluştururken senin önerilerini de dikkate alacağım. Uygulama noktasında da bir sorum olacak. Örneğin Valet pro dragons breath veya Auto finesse iron out aldık, bunu 6 ayda bir tüm araca mı uygulamalıyız ? Yoksa bu ürünler sadece jant için midir ? Genel olarak bir soru daha sorayım, kil temizliği ile alakalı da biraz araştırma yaptım. Mevcutta kullandığınız ve memnun olduğunuz bir ürün var mı ?

@alicankaradag

Ben sanayiye yakın oturdugum için 6 ayda bir uygulamayı düşünüyorum tüm aracıma. Demirtozu uygulanan birkaç aracın internetten videosunu izlerseniz nasıl çözüldüklerini göreceksinizdir. @AdanaDetailing mahmut hocamın da bir fikrini alalim isterseniz, üstad onlar.

Kil olarak valet pro nun turuncu kilini aldım. En yumuşağı o. Benim aracim 2018 olduğundan yeterli geliyor. Aracın durumuna göre sert mavi olandan da kullanabilirsiniz. Uygularken kil kaydırıcı veya şampuan yardımıyla kullanmalısınız. Kili her panelde güzel yoğurup yapışan pisliklerin çizmesini önlemek gerekiyor. Kili 3-4 parçaya bölmeli, yere düşeni kesinlikle kullanmamalısınız.

@AdanaDetailing hocam demirtozu çözücünün tüm araca uygulanışı ile ilgili kıymetli yorumlarınızı eklerseniz memnun oluruz. @KaiZeN hocam ben de turuncu valet pro düşünüyorum tam olarak. Benim aracım 2015 lakin çok hor kullanılmış durumda değil, biraz bakım ile sunset red renginin hakkını vereceğine eminim :)  Uygulamada da spreyli şişeye, yıkama şampuanından az miktarda döküp su ile beraber kaydırıcı olarak kullanabiliriz sanırım.

Cila olarak Koch Chemie PW Protector Wax  öneririm ıslak yada kuru uygulabiliyorsunuz . Ben ıslak araca uyguluyorum su itmesi boncuklanması çok iyi. 1/300 sulandırma oranı olduğu için ekonomik.

Bez olarak microfaser markasını öneririm türk markası f/p oranı açısından iyi fiyat sıkıntısı yoksa Chemical Guys Woolly Mammoth güzeldir.

Tavan döşemesinde köpük kullanmanız mantıklı olur sarkma yapmaması için AUTO Glym markasının köpük temizleyicisi var .

Koltuklar için Koch Chemie Pol star

Diğer aksamlar için sulandırılmış apc kullanabilirsiniz. Ben Valet pro apc kullanıyorum .

Jant temizleciğe bence pek gerek yok ama almak isterseniz Valet Pro Bilberry kullanabilirsiniz.
Pw 1/300 olarak mı kullanıyorsun? 1/20 den 1/200 e kadar birçok oranda demedim ama Bi türlü istediğim Boncuklanmayı göremedim. Başka markaların pw den daha başarısız olarak söylenen ürünlerinde pw ye göre daha iyi boncuklanma ve su itişi gözlemledim

Geri
Üst Alt