Yurtdışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti kaldırıldı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

onurmat

Üye
İsim
Onur
15 Mayıs 2019 Çarşamba, 09:33Güncelleme: 15 Mayıs 2019 Çarşamba, 09:40

Amazon, Alibaba gibi uluslar arası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek korgayla gönderilen ve bedeli 22 euroyu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı.

Habertürk.com'un haberine göre, Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirtilenlere yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gönderi başına bedeli 75 euroya kadar olan ürünlere sağlanan vergi muafiyetinde, limit önce 30 euroya, 2016 yılında da 22 euroya indirilmişti.

Şimdi posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Kaynak:Bloomberg

aldıgım far yagmur sensoru dun kargoya verildi bgun tasıma sirketine teslim edildi 15 gunde inş gelir 🙈 yoksa akı mokunu geçecek.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ülkeye sokulan china her türlü telefon aksesuarı bu şekilde vergisiz kargo poşetleriyle giriyordu

Adamlar 1 kargo x 200 telefon koruma kılıfı/camı siparişi verip vergiye girmek yerine

Bir günde 10 ayrı sipariş oluşturup 20 li 10 kutu getirip vergiden yırtıyorlar 

Sanane bundan diyen olabilir??

Ben eşşşşeeeekkk gibi ocakta temmuzda mtv veriyorsamm herkes her sektörde versinn...

Ülkeye sokulan china her türlü telefon aksesuarı bu şekilde vergisiz kargo poşetleriyle giriyordu

Adamlar 1 kargo x 200 telefon koruma kılıfı/camı siparişi verip vergiye girmek yerine

Ben eşşşşeeeekkk gibi ocakta temmuzda mtv veriyorsamm herkes her sektörde versinn...
çoklu alımlarda yani birden fazla ürün varsa koysunlar eyvallah hocam ama ben çinden 150tlye alabildiğim ürüne trde 850tl fiyat çekiliyorsa o iştede bir yanşılık var. onada bir düzenleme getirsinler madem. en basit örneği çinde 333tlye bulabildiğim 6.5inç multimedyaya trde 1750 2000tl arası fiyat isteniyor.  ticaretinde bir adabı olmamalımı? belli bir kar marjı neden yok?  madem öyle trde satılan ürünlerede bir el atsınlar maliyeti nedir satışı nedir kar marjı nedir?.. desinki yüzde 20den fazla kar edemezsin mesela. en basiti 1 lirayada ayran satan var 10lirayada.. ellenmesi gerekwn çom şey varken nedense devlet benim cebim için düzünleme yapmıyor ama hazine için kaynak yaratıyor.. neyse benim düşüncem bu yönde yoksa vergiye karşı deilim. vatandaşı düşünen yok ona karşıyım. 

@Savatage zekana kurban, inek gibi sağılıyoruz ona laf yok! Bana girmiş onlara da girsin kafası.. Bu kafayla semeri sırtımızdan indirmezler. ( Şakın ha bana vatan, millet Sakarya türküsü söyleme ağır seyler yazarım. ( edit: buradaki herkes için sözüm ) )

preveze deniz zaferinin  , II. viyana kuşatmasının  çaldıran savaşının , murat hüdavendigarın   yerden doğrulan yaralı sırp askeri tarafından hunharca hançerlenmesinin  bunlarla ne alakası var ? 

vatan millet sakarya bi tarafta dursun (ağır sıklet konuşmaya ne gerek var???)

ya bendende vergi alınmayacak (kutsallık camilerde türbelerde , vergi kutsaldır boş laf) 

yada herkesten alınacak 

22 avroya gelene kadar neler  neler vardı... kodomanların silinen vergileri, taksicilere geçilen kıyaklar... neyse hayırlı olsun... 

Bugün multimedya ekran aldım. Bakalım nolcak.

@Savatage bu konuda sonuna kadar size katılıyorum yıl olmuş 2019 ortalık hala pos cihazım yok diyen fiş kesmemek için uğraşan esnaf dolu 1 lira da olsa fişimi alırım pos olmayan yere de adım atmam.

@onurmat size 6 bin fiyat çekilen ürün ile çindeki ürün aynı değil 😀ama 1500 falan vardır orası kesin

Tüm vergi kaçıranlar tespit edilip ceza verildi, bi telefoncular kaldı değil mi? Az mantıklı yorum yap dayıcım ya.

dayına selam söyle !!!  

tarz yanlış !!! 

hitap yanlış ! 

telefon aksesuar işiyle uğraşan tanıdık mı var ? 

ben  pazar payında sonunda bol sıfır olan bir sektör örneği verdim . Tüm  vergi  kaçırılan sektörleri  T.C  Maliye  Müfettişleri tespit etsin.   

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Geri
Üst Alt