15.000 Bakım Sonrası Yakıt Tüketimi

Culture33

Paylaşımcı Üye

İsim
Mehmet
Selamlar arkadaşlar,

Golf 1.4 TSI/DSG Temmuz 2018 çıkışlı aracımın ilk bakımı (15.000) geçen yetkili hafta yaptırdım, ancak şehir içi 6,5-6,7 olan yakıt sarfiyatım 8.8-9.0.-9.2 lere kadar çıktı. bu durum herkeste yaşanıyor mu yoksa bakımda bir sıkıntımı oluştu.

@Culture33 aracınızı aynı güzergahta kullandığınıza eminseniz sorun var demektir. Hava filtresinde problem olmuş olabilir, yağ değişiminin bu kadar etkileyeceğini düşünmüyorum.Büyük ihtimal yeni taktıkları hava filtresi motoru daha iyi besliyor bu da daha fazla yakmasına neden oluyor ama 1.4 tsi için bence şehir içi tüketim rakamlarınız uygun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
yetkili servislere rest çekmemin önemli sebeblerinden biride bu ? 

SSK hastanesine çocuğu doktora götürüp ,  kapıdan girerken  doktorun kolordu komutanı edasıyla siz içeri girmeyin  sadece çocuk gelsin komutu sonrası kapalı kapılar ardında beklemek gibi bişey bu

Yetkili servis ?  Araç yerin 4 kat altına indirliyor . araç sahibi niye araç başında duramaz?  (Kozmik oda mübarek) 

Niye güveneyim?

Ümraniye End. Meslek  stajiyer öğrencilerler bakım yapıyor mesela ? 

Hadi kadrolu usta/kalfa/çırak takımı yapıyor. Doğuş servislerinde çalışan usta olsam 40 lık cipralex anca günü kurtarır. Az para çok iş. Muadil ustalar çoktan  sanayiye kaçtı kendi mekanlarını açtılar. 

gerçekten böyle bir yakıt artışı varsa (psikolojik değilse??)

1001 soru  ? 

yanlışlıkla  20-50 kamyon yağı mı koydular

Hava filtresini ters mi taktılar?

Bujileri iyi sıkmadılar mı ?

Merkezden gelen  çokda ayrıntı olmayan yeni bir yazılım güncellemesi  yaparken  windows çöktü ,  araca alakasız transporter yazılımı mı yüklendi ?

Ben olsam böyle halüsinasyonlar görürdüm ?

@Culture33 aracınızı aynı güzergahta kullandığınıza eminseniz sorun var demektir. Hava filtresinde problem olmuş olabilir, yağ değişiminin bu kadar etkileyeceğini düşünmüyorum.Büyük ihtimal yeni taktıkları hava filtresi motoru daha iyi besliyor bu da daha fazla yakmasına neden oluyor ama 1.4 tsi için bence şehir içi tüketim rakamlarınız uygun.
Genelde sakin kullanırım, ani hızlanma veya frenleme yapmam. genelde de aynı güzergahta kullanırım. 500 km oldu bakımdan çıkalı, 1000 km olsun bi kontrole götüreceğim ama böyle durumu daha önce yaşayan var mı diye sormak istedim.

yetkili servislere rest çekmemin önemli sebeblerinden biride bu ? 

SSK hastanesine çocuğu doktora götürüp ,  kapıdan girerken  doktorun kolordu komutanı edasıyla siz içeri girmeyin  sadece çocuk gelsin komutu sonrası kapalı kapılar ardında beklemek gibi bişey bu

Yetkili servis ?  Araç yerin 4 kat altına indirliyor . araç sahibi niye araç başında duramaz?  (Kozmik oda mübarek) 

Niye güveneyim?

Ümraniye End. Meslek  stajiyer öğrencilerler bakım yapıyor mesela ? 

Hadi kadrolu usta/kalfa/çırak takımı yapıyor. Doğuş servislerinde çalışan usta olsam 40 lık cipralex anca günü kurtarır. Az para çok iş. Muadil ustalar çoktan  sanayiye kaçtı kendi mekanlarını açtılar. 

gerçekten böyle bir yakıt artışı varsa (psikolojik değilse??)

1001 soru  ? 

yanlışlıkla  20-50 kamyon yağı mı koydular

Hava filtresini ters mi taktılar?

Bujileri iyi sıkmadılar mı ?

Merkezden gelen  çokda ayrıntı olmayan yeni bir yazılım güncellemesi  yaparken  windows çöktü ,  araca alakasız transporter yazılımı mı yüklendi ?

Ben olsam böyle halüsinasyonlar görürdüm ?
Hava filtresini ters takması imkansız ama 1000'de 1'de olsa zorlayıp takmış olabilir, yağ serviste tek tip farklı koymaları imkansız. buji olsa hemen ateşlemez, sıkıntı yaratır. psikolojik değil, yıllardan beri çok iyi takip ederim yakıt olayını, arıza var mı yok mu belli eder yakıt sarfiyatı. aracı ankara/Çankaya doğuş otomotivden o km aldım ve alalı 10 ay oldu ama ilk almam da hemen uzun yola çıktım. Ankara Mersin arası klima açıkken bile 8,5'i görmedi araç. bu hafta da geçsin tekrar servise götüreceğim.

@Culture33 dediğim gibi değişen bir şey olduğunu sanmam büyük ihtimal servise gitseniz de aracınızın kontrolleri yapıldı olumsuz bir duruma rastlanılmadı denilerek sizi gönderecekler kaldı ki 1.4 tsi aracınız için bu tüketim değerleri şehir içi normal. Yaz geldi klima kullanıyorsanız onun da etkisi olur. 1.6 tdi ile 20km ort hız ile şehir içi 6.5 lt ortalamam var.Ort hızım 50 olsa 5.5 düşüyor tamamen aracın ivmelenmesine bağlı. Yani her şehir içi bir değil.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Savatage periyodik bakımda yaptıkları farklı bişey yok 13 yaşında elleri ve gözü olan her insan yapabilir, adamlara da hak vermek lazım sürekli soru soran ve işi aksatan 10 tane araç sahibinin içeride olduğunu düşünsenize. Zaten yetkili servislerin çoğunda kafeterya camından araçların olduğu yer gözüküyor.

@Culture33 dediğim gibi değişen bir şey olduğunu sanmam büyük ihtimal servise gitseniz de aracınızın kontrolleri yapıldı olumsuz bir duruma rastlanılmadı denilerek sizi gönderecekler kaldı ki 1.4 tsi aracınız için bu tüketim değerleri şehir içi normal. Yaz geldi klima kullanıyorsanız onun da etkisi olur. 1.6 tdi ile 20km ort hız ile şehir içi 6.5 lt ortalamam var.Ort hızım 50 olsa 5.5 düşüyor tamamen aracın ivmelenmesine bağlı. Yani her şehir içi bir değil.
Klimasız kullanım bu dediğim klimalıda max 7.5 yakıyor. kullanım güzergahım çok kalabalık bir yok değil onun için bu değerler de kullanıyorum devamlı ama bakımdan sonra ne olduysa (yazılım güncellemesi yapılmadı dediler.) yazılım vs. de yok tuhaf. emisyon değer kontolünde mi bişeyler var acaba. hava akış ayarlayıcı vs.

Geri
Üst Alt