Golf 7 1.2 Tsi AKÜ PROBLEMİ

eyupgolf

Üye
İsim
eyup
Arkadaşlar dün aksam arabami calistirmak ostedigimde mars biraz zor aldi hemen akü durumuna baktım yuzde 60 görünüyordu bi 70 km yol yaptim park halinde 2 3 saat bekledikten sonra araç bu sefer ilk seferde calisti ama bi hantallik sezdim marşta yolda bu sefer plaka aydinlatma hatasi diye bi uyari aldim plaka isigi yanip sonuyordu sanki elektrik sistemi bi hantal acaba aküm mü bitiyor araç 2013 model 1.2 tsi benden onceki sahibi akuyu degistirdi mi bilmiyorum ustundeki akü ispanyol mali made in spain diyor sanirim fabrikasyon akü 

Ayrıca yeni akü gerekiyorsa ne almaliyim nasil oluyor hangisi daha uygun ve iyi hicbir bilgim yok yorumlarinizi bekliyorum

@eyupgolfAkü gereken minimal enerji beslemesini yapamıyor araç beynine işte. Beyin düzgün komut gönderemeyince Plaka lambası vs diğer elektrik üniteleri zamanla cortlayacaktır.

Aracın kaputunu açın ! Akünün üzerinde

Efb mi Agm mi yazıyor onu bilmek lazım!

Ona göre yeni akü takılacak

Upvote 0
Akü bu arkadaslar olcum yaptirdim bitmis dediler bu 12 v 59 ah efb  Fabrika EFB takmis ben Agm almazsam ne olur fiyat 2 kati sonucta

20190506_172153.jpg

Upvote 0
Agm almıycaksınız zaten . Efb alcaksınız.

Yalnız yeni aküyü taktıktan sonra kodlama diye bir problem var.

Yani yeni akünün araç beynine tanımlanması. 

Eğer bu kodlama yapılmazsa yeni akünün ömrü kısalır en baştan diyor @forzaGilles

Ne kadar kısalır? Keyfe keder mi kısalır?

Yarı yarıya?? Bilinmez?

Günde 2 paket sigara içiyorum.

Akciğer filmi çekildi!

Doktor filme baktı ! Bu şekilde ömrünüz 2 yıl kısalır dedi

Ha 78 ha 76 (Allah yazgısı tabi)

5 yıla ölürsün deseydi ? Direk akciğeri kodlayıp sigarayı bırakırdım

Upvote 0
Exide efb diğer efb akülerden farklı olarak fren enerjisi geri kazanımını destekliyor varta efb vs desteklemiyor , kimisi desteklese ne olur desteklemese ne olur diyor kimisi buna önem veriyor serviste değiştiriyor veya agm alıyor , ben mesela muallaktayım acaba desteklemese akü ömrü kısamı olur , 6 senedir fabrika aküsünü kullanıyorum yeni akü alsam 3 sene mi gider yoksa 6 sene mi ... amaan 6 seneye kim öle kim kala [emoji3] ama ben varta agm den yanayım her türlü servisten ucuza gelir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0
Bu kodlama yapilmazsa yol bilgisayarindan hata veriyor mu acaba yoksa sadece basit bi tasarruf icin mi

Upvote 0
Bu kodlama yapilmazsa yol bilgisayarindan hata veriyor mu acaba yoksa sadece basit bi tasarruf icin mi
Araç çalışır haldeyken değiştirdikleri için hata vermiyor.,  bazı uyarı ışıkları yanıyor ama 1-2 saat sonra sönüyor., kodlamanın amacı araç aküyü efektif kullanmak için..

Upvote 0
@forzaGilles Son bi sorum olacak aracimdaki akü 59ah ben 70 alsam bi sorun oluyor mu bu degerlerin degismesinde

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@forzaGilles Son bi sorum olacak aracimdaki akü 59ah ben 70 alsam bi sorun oluyor mu bu degerlerin degismesinde
Öyle bir hata yapmayın., siz araca 70 alsanızda kodlama yapılmadığı sürece araba o aküyü 59ah olarak görecektir ve ona göre davranıcak., ikinci sıkıntı aracın şarj dinamosu 70ah lık bir aküyü besleye bilecek kadar güçlü olmayabilir., bu da şarj dinamosunun aküyü şarj etmek için didinip durmasına yol açacak., dinamoyu gereksiz yorulacak., bozulmaya kadar yolu var., 60-65 yeterli gelir., Varta blue dynamic EFB öneririm veya bütçe el veriyorsa silver dynamic AGM

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Öyle bir hata yapmayın., siz araca 70 alsanızda kodlama yapılmadığı sürece araba o aküyü 59ah olarak görecektir ve ona göre davranıcak., ikinci sıkıntı aracın şarj dinamosu 70ah lık bir aküyü besleye bilecek kadar güçlü olmayabilir., bu da şarj dinamosunun aküyü şarj etmek için didinip durmasına yol açacak., dinamoyu gereksiz yorulacak., bozulmaya kadar yolu var., 60-65 yeterli gelir., Varta blue dynamic EFB öneririm veya bütçe el veriyorsa silver dynamic AGM
Araçlarda fren enerjisi geri kazanımı var ise neden EFB (fabrika çıkışı da EFB ama asıl olması gereken AGM değil mi? iki akü tipi de start/stop'u destekliyor.

Upvote 0

Geri
Üst Alt