Akü Bitti Bilgilendirme

İsim
latissimusdorsi
Merhaba, aracım 3 yılını yeni doldurdu. Edremit D-550 3 şeritli ana yolda gece saat 04 sularında kırmızı ışıkta durdu, start stop devreye girdi, araç sustu. Ancak yeşil yandığında araç çalışmadı; 12 V battery almost empty uyarısını aldım.Gece karanlığında Ana yolda 4lüler bile çalışmıyordu, sıkıntı. Aracın muayeneden 2 gün önce geçtiğini belirteyim.

Yol yardımını aradım, 20 dkda geldi ve akü kutup başlarına bağlantı yapıp aracı çalıştırdı, İzmir’e devam edip edemeyeceğimi sordum,akünün durumu ne dedim, aracı durdurmayın ancak ne olacağı belli olmaz dedi. Servis 8:30da açılacağından bu saatten önce akü için işlem yapılamayacağını öğrendim.  Yola devam etmek riskli olabilir diye -arızanın tam olarak ne olduğunu bilmediğim için- Edremit çevresinde 30 dk turlayıp, bir benzinliğe girdim. İhtiyaçlar için aracı stop etmek zorundaydım. Ama araç çalışmadı. 8:30a kadar bekleyip yol yardımını aradım ve servise gittik.

Servis yetkilisine akünün bittiğini soyledim. Önce bir inceleyelim dediler. İnceleme sonrası akünüz bitmiş :)  değiştireceğiz ancak elimizde yok, beklerseniz Balıkesir’den gelecek dediler. Kabul etmeyince arıza tespit ücreti devreye girdi, bu durumda geri adım atıp beklemeye ve aküyü orda değiştirmeye karar verdim. Saat 14te servisten cikabildim. Takilan aku, Varta 12v 59ma 320ah ve sonuç şu şekilde:

99FD6D5B-C0F6-4950-86C2-478C8E77FAF7.jpeg

KDV dahil 1010 TL ödeme yaptım. %15 zubizu indirimi. İyi niyet olumsuz. Son bakım serviste yapılmıştı. Toplamda 10 saat yolda kaldım.

Akünüzü kontrol edin(trip tuşuna uzun basarak), trafik setinizin içinde ne olduğunu bilin. Akü değişimi sonrası akü durumu trip tuşunda SOC —% şeklinde çıkıyor, servis biraz kullanım sonrası düzelecek dedi.

@latissimusdorsi hocam geçen bende aküden sorun yaşamıştım servise gittiğimde akü yüzde 60 düşmüş denip bir gün şarj ettiler ve sorun çözüldü ve 60 tl ücret aldılar.hatta servis danışmanı bana akünün garantisinin 3 yıl olduğunu söyledi ben 2 yıl biliyordum. sizin akünüz garantiye girmiyor mu?

Upvote 0
Bu olay araç 3 yılını doldurduktan 20 gün sonra oldu. Sanırım o yüzden garantiye girmedi. 3 yıl + 20 gün :)  

Upvote 0
3 gün önce ben de akü yüzünden sıkıntı yaşadım. Arabam 2013 model bu 2. aküsü, varta efb 2016 da serviste değiştirildi. Ara ara seviyesini kontrol ediyordum hep 80 90 gösteriyordu. Sonra sabah bir anda zor çalıştı gidici olduğunu hissettirdi. Akşamına zar zor çalıştı. Hemen 80 90 km yol yaptım ve durdurup kontrol ettiğimde 80 gösteriyordu seviyesi. 10 dk sonra kontrol ettim  50 gösteriyordu ve yine çok zor çalıştı. Çalışınca yine biraz şarj ettim ve bıraktım sabah zar zor yine 10-15 marş denemesinde çalışınca direkt servise götürdüm. akü sorunu olduğunu söyledim, eğer onlar inceleme yapacaklarsa (alternatörü vs. kontrol ediyoruz dedi) işlemin uzun süreceğini ertesi gün aracı verebileceklerini söylediler (ümraniye avek), ama kendi talebimle akü değişimi yapılmasını istediğimi söylediğimde 2 saat içerisinde aracı teslim ettiler. 2 adet akü önerdiler bir tanesi ekonomik diğeri normal dediler, iyi olanı takın dedim ve toplamda 713TL ödedim zubizu dahil. işçilik almadılar. yeni aküyü bir miktar kullanım sonrası seviyeye baktığımda 80 gösteriyor. inşallah başka bir sorun yoktur ve zamanla daha da artar seviyesi.

Avek parça ayırt etmeksizin tüm parçaların 2 yıl garantisi olduğunu söyledi. Ayrıca garantiden değişen bir parçanın tekrar 2 yıl bir garantisi yok dediler. Şimdi para ile akü aldığım için bu akünün 2 yıl garantisi varmış.

Upvote 0
Çok geçmiş olsun hocam, üzücü aynı zamanda sinir bozucu bir durum. Hiç birşey yokmuş gibi gidiyorsunuz ve bi anda akünüzün bittiğini öğreniyorsunuz....tekrar geçmiş olsun

Upvote 0
edremitten slmlar keske habetleşebilseydik de çağırsaydınız takbiye vs hazır bagajda :) edremit yağcı trnin en kötü vw serbisidir muhtemelen.  memnun kalmanıza sasırdım:) 

Upvote 0
@kaganoztrk  aslinda memnun kaldım diyemem, sadece onları iyi yönleriyle hatırlamaya çalışacağım. Çünkü ana yol gece saat 4, dörtlüler yanmıyor. 20dkda gelip beni ordan kurtarmaları hatrina  susuyorum :) golf’e nazar degirdim resmen :) ama serviste gecen 6 saatte, avek’i ozledim.

Upvote 0
@Recep Gül tesekkurler hocam, arkadaslarimizin bu durumu yasamamasi icin yazdim, deneyim olmasi icin. Ancak aku bitmeye yakin golf niye bir uyari vermez.? Bilen var mi ? Anahtar pil seviyesinde bile uyari verirken 🧐

Upvote 0
@Recep Gül tesekkurler hocam, arkadaslarimizin bu durumu yasamamasi icin yazdim, deneyim olmasi icin. Ancak aku bitmeye yakin golf niye bir uyari vermez.? Bilen var mi ? Anahtar pil seviyesinde bile uyari verirken 🧐
Çok doğru bir tespit! 

Aracın her şeyine sensör koyuyorsun

Yağ azalma/eksilme sensörü

Fren Balata bitme sensörü vsvsvs

Gece saat 4 de 4 lüleri bile yakamayacak derecede full bitik bir akü? Nerde güvenlik donanımı?

6 voltun altına düşen  besleme değerlerinde akü hiçbir şekilde aracın beynini aktif edemiyor? Bu nedenle marş basmayı geçtim 4 lüleri / park lambalarını yakacak komutu bile veremiyor araç beyni!!! (Araç beyinsiz olsa sönük bile olsun 4 lüler parklar yanar/eski tip 80 lerin araçları!!

Aküye Bir eşik volt değeri belirlersin ......takarsın sensörü! İkaz yandığı an doğru servise!

Geceyarısı full elektrik kesik ne halt yenir!! Mum yak otur sabaha kadar

Ambiyans Romantik aydınlatma !!!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Benim golf de 3 yılını yeni doldurmuşken - geçtiğimiz mart ayı - başka bir şikayet sebebiyle gittiğimde servisin önünde çalışmadı şansıma. Baktılar, akü bitik dediler. Garantiden değişti. Vdf kredisi çekerken kullandığım garanti uzatmanın faydasını görmüş oldum.  :)  

Araba servis bakımlıysa garantiden değiştiriyorlar 

Upvote 0
@bf417  :rolleyes:  aynen hocam şans işte şükür diyelim acil ya da sıkıntı bir zamanda yerde de olabilirdi. 

İşin ilginci ara ara aküye bakıp üstündeki renk var mı yok mu kontrolu yapıyordum. Bitme emaresi yoktu. Sabahına çalıştırırken de hiç zorlanmadı. 5 - 10 km mesafedeki servise gittim, orda çalışmadı. 

Upvote 0
Geçmiş olsun önceden bi uyarı belirti vermedi mi ? Geç çalışma akü az vb Aynı şey başıma gelse (uyarı belirti olmadan ) aracı yaptırır galeriye anahtarları bırakırdım .  Rezil bir durum .

Upvote 0

Çok doğru bir tespit! 

Aracın her şeyine sensör koyuyorsun

Yağ azalma/eksilme sensörü

Fren Balata bitme sensörü vsvsvs

Gece saat 4 de 4 lüleri bile yakamayacak derecede full bitik bir akü? Nerde güvenlik donanımı?

6 voltun altına düşen  besleme değerlerinde akü hiçbir şekilde aracın beynini aktif edemiyor? Bu nedenle marş basmayı geçtim 4 lüleri / park lambalarını yakacak komutu bile veremiyor araç beyni!!! (Araç beyinsiz olsa sönük bile olsun 4 lüler parklar yanar/eski tip 80 lerin araçları!!

Aküye Bir eşik volt değeri belirlersin ......takarsın sensörü! İkaz yandığı an doğru servise!

Geceyarısı full elektrik kesik ne halt yenir!! Mum yak otur sabaha kadar

Ambiyans Romantik aydınlatma !!!!
Valla hocam buraya yazmamış olsamda içimden "akü enerjisi düşük" diye uyarı vermemiş mi?  Diye içimden sormadım değil. İlginç. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt