Akü Bitti Bilgilendirme

İsim
latissimusdorsi
Merhaba, aracım 3 yılını yeni doldurdu. Edremit D-550 3 şeritli ana yolda gece saat 04 sularında kırmızı ışıkta durdu, start stop devreye girdi, araç sustu. Ancak yeşil yandığında araç çalışmadı; 12 V battery almost empty uyarısını aldım.Gece karanlığında Ana yolda 4lüler bile çalışmıyordu, sıkıntı. Aracın muayeneden 2 gün önce geçtiğini belirteyim.

Yol yardımını aradım, 20 dkda geldi ve akü kutup başlarına bağlantı yapıp aracı çalıştırdı, İzmir’e devam edip edemeyeceğimi sordum,akünün durumu ne dedim, aracı durdurmayın ancak ne olacağı belli olmaz dedi. Servis 8:30da açılacağından bu saatten önce akü için işlem yapılamayacağını öğrendim.  Yola devam etmek riskli olabilir diye -arızanın tam olarak ne olduğunu bilmediğim için- Edremit çevresinde 30 dk turlayıp, bir benzinliğe girdim. İhtiyaçlar için aracı stop etmek zorundaydım. Ama araç çalışmadı. 8:30a kadar bekleyip yol yardımını aradım ve servise gittik.

Servis yetkilisine akünün bittiğini soyledim. Önce bir inceleyelim dediler. İnceleme sonrası akünüz bitmiş :)  değiştireceğiz ancak elimizde yok, beklerseniz Balıkesir’den gelecek dediler. Kabul etmeyince arıza tespit ücreti devreye girdi, bu durumda geri adım atıp beklemeye ve aküyü orda değiştirmeye karar verdim. Saat 14te servisten cikabildim. Takilan aku, Varta 12v 59ma 320ah ve sonuç şu şekilde:

99FD6D5B-C0F6-4950-86C2-478C8E77FAF7.jpeg

KDV dahil 1010 TL ödeme yaptım. %15 zubizu indirimi. İyi niyet olumsuz. Son bakım serviste yapılmıştı. Toplamda 10 saat yolda kaldım.

Akünüzü kontrol edin(trip tuşuna uzun basarak), trafik setinizin içinde ne olduğunu bilin. Akü değişimi sonrası akü durumu trip tuşunda SOC —% şeklinde çıkıyor, servis biraz kullanım sonrası düzelecek dedi.

Akünüzün markasını söylemeden ben bir kaç açıklama yapayım , aracınızdaki sorun Grift kopuğu , ya da sanayi diliyle köprü kesme diye tabir edilen ''+'' ve '' - '' Kutupların görevini yapamaması durumudur. Bu durum araç marka vb. ayırt etmeksizin EFB veya AGM akülerin alt markalarında sıklıkça görülen bir problemdir. Bu problemin 1.Kaynağı Marka, 2.Kaynağı ise Start-Stop sistemidir.Talihsiz bir anda denk gelmesi kötü olmuş , 3 sene sonunda yeni akünüzü , Vag-Com ile kodlayarak , ve start stopunuzu yine vag-Com ile iptal ederek önlem alabilirisiniz.Bu söylediğim hususları yaptığımız 2015 1.4 TSI aracımız 1 ayında değişen aküsünden sonra sorunsuz olarak yoluna devam etmektedir. Saygılarımla...

Upvote 0
@DoğanARABACI Bilgilendirme icin tesekkur ederim. Eski akunun ne olduguna bakamadim. Bu konularda bilgim yok malesef. O konu biraz dalgaya geldi serviste.

Merak ettigim bir husus var, golf 1.4 tsi manuel’e takilan aku 12V 59 amper iken, babamin leonuna (1.2 otomatik) takili aku 12V 69 amper, bu fark nedir acaba ? Araclarin elektronik donanim farkindan mi kaynaklaniyor ?

leon 1.2 tsi otomatik akusu

E635EED8-0AEE-4EC1-AC80-EF4D41FEFDE6.jpeg

Upvote 0
Geçmiş olsun uzun yolda bitmesi şanssızlık olmuş adınıza benim orjinal aküyle 4.yıl bitti hala kullanıyorum ancak burada bu gibi konuları okuyunca tedirgin olmuyor değilim start stopu hiç kullanmıyorum her bindiğimde kapatırım el alışkanlığı bu durumda yolda akü bitme olayını ortadan kaldırıyorum demek ki 😊

Upvote 0
Geçmiş olsun Hocam.Yolda kalma kısmı üzücü olmuş.

Akü kısmına gelince Bu işin Garanti Boyutu bir türlü netlik kazanmış değil, Sanki bölgeye, servise  yada kişiye göre değişiyor gibi. 5 yıllık aküsünü değiştiren de gördük 1-2 yıllık aküyü garantiye aldıramayan da Sanırım farklı uygulamaların olması üzücü. Hatta 7 yıl garantisi olduğunu savunanları servis çalışanlarını  bile hatırlıyorum.

Upvote 0
Bir sorun olmus olabilir.

Voltaj 7.8V’un altina dustugunda start stop zaten çalışmaz.Ekrandada uyari verir.

Benim orjinal aküm 5 yil gitti, en son cam filmi çekilirken cok acik kaldi ve yarim kontak yaptigimda aku seviyesi cok az, araci calistirin tarzi bir uyari vermisti ve calismistida.

Ardindan Adanadetailingde detayli yaparken, sarja takarak detayliyi yaptik cunku akü gidiciydi.Sarja takmamiza ragmen gene calistirmadan uyari vermisti.

Akü olayi soyle, tamam yol bilgisayarindan baktiginizda %80-90 goruyor olabilirsiniz ama akünün ömrü bittiginde bu dusus cok hizli oluyor.Mesela farlar acik start stop sistemi cok uzun devrede kaldiginda normal aku %80den %75 e duserken(salliyorim 5 dkde) , bitmis akü bir anda %30-40 lara inebiliyor.

Omru bitmis akuyu , sarji %30 ken kapanan telefon gibide dusunebilirsiniz.Akü elbette ki size bir belirti gostermistir oncesinden.Yaptiginiz start&stop olayindada ciddi enerji tuketimi oldugundan aku tekrar marsj basamayacak kadar bitmis.

Birde servis stop etmeyin calismaz demis, haklida oradasa biraz bile bile lades olmusumuz .Bununla geçmiş olsun akunuzu kontrol etmekte fayda var :)  

Upvote 0
Benimde şimdi bitti aküm araç çalışmışoor :(( 2016 model aracın aküsünün bitmesi normal mi sizce ? Ayrıca hangi marka almamı tavsiye edersiniz ? 

Upvote 0
Benimde şimdi bitti aküm araç çalışmışoor
( 2016 model aracın aküsünün bitmesi normal mi sizce ? Ayrıca hangi marka almamı tavsiye edersiniz ? 
Forumda garantiden akü değiştirenler oldu servisi bi zorlayın , akü erken bitmiş

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0
2 gün önce değiştirdim aküyü 2016 mart çıkışlı aracım..uzatılmış garanti kapsamında serviste değişti akü..üstündeki akü sebang efb 12v 59ah 360din idi.

Servis gene varta efb 12v 70 ah 460 dın taktı. Aracın harika çıkış aküsü efen ise edb agm ise agm takıyorlar..garantiniz devam ediyorsa ücretsiz değişim yapabilirsiniz..şayet yoksa malesef servisin ver  ye kestiği fatura 1300 tl idi. 

Upvote 0
Akü olayi soyle, tamam yol bilgisayarindan baktiginizda %80-90 goruyor olabilirsiniz ama akünün ömrü bittiginde bu dusus cok hizli oluyor.Mesela farlar acik start stop sistemi cok uzun devrede kaldiginda normal aku %80den %75 e duserken(salliyorim 5 dkde) , bitmis akü bir anda %30-40 lara inebiliyor.
Selam Ustad,

Yol bilgisayarında akü ömrünü nerden nasıl görüyorsunuz ?

Kontrol etmek istiyorumda Allaha şükür bir sorun yok şu anda 

Upvote 0
2013 mart çıkışlı 1.2 tsi aracımın aküsü bugün bitti. Aracı çalıştırmadı, yüzde 10 idi. Akünün hiçbiryerinde etiketi yok o kafamı karıştırdı ancak bayağı uzun dayandı. 

Kışın soğuklarda start stop çalışmıyordu. Ocak ayında Akü alıp eve atmıştım, her an bitecek endişesi ile.

Son 1 - 2 haftadır start stop devreye girmiyordu, ve kişisel sebeplerden araç kullanımım günlük değil de haftada bir güne dönüşmüştü. Kısa mesafe kat edince akü dolmuyor,

Ve nihayetinde bugün evden indirip taktım sorunsuz uyum sağladı. Varta 60 amper efb akü, Yüzde 80 çıktı oranı, Kodlama vs gerektirmedi, hatalar 1 km içinde tamamen söndü. Akşam döndüğümde kontrol ettim yüzde 90 olmuştu oranı.

Akü değiştirmek çok basit iş gerçekten sadece sökerken önce eksiyi, takarken de önce artıyı bağlamak gerekiyor. Ufak ayarlı bir İngiliz anahtarı yardımı ile değiştim. Ocak ayında 500 liraya almıştım aküyü. 

Orjinali gibi 6 sene gitsin beklentim yok ama 3 yıldan önce bitmez umarım. 

https://www.hepsiburada.com/varta-12v-60-ah-560a-varta-aku-efb-start-stop-blue-dynamic-d53-p-HBV000003Q0OW?magaza=ARABAMA YOKOHAMA&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=Cj0KCQjwxYLoBRCxARIsAEf16-sdGR0nwTcQQpob8jG68uMKoQ1Nd2IojhcS9uOyqGP4IKYDR9sDqgUaAmt_EALw_wcB

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

bugüne kadar tek marşta çalışan aracımın aküsü , tak diye bitti. nasıl oldu anlamadım. 4,5 sene götürdü.

Upvote 0

Geri
Üst Alt