Lastik değişimi

@erkanwrc yani hocam sizin kullandığınız lastik nedir? Önereceğiniz nedir? Veya bir lastik kaç senede değişmelidir.brigtoneden contiye geçince oh be dermiyiz yoksa ehh mi deriz😀

[mention=167]erkanwrc[/mention] yani hocam sizin kullandığınız lastik nedir? Önereceğiniz nedir? Veya bir lastik kaç senede değişmelidir.brigtoneden contiye geçince oh be dermiyiz yoksa ehh mi deriz[emoji3]
Bende michelin energy sever vardı 16” resmen arabadan soğuttu tamam konforlu ama yol tutmuyor , patinajdan gidemiyorsunuz ama fren olarak iyiydi sonra 17” le takas yaptıp onda da pirelli p7 vardı sertti kalkışlarda patinaj ve frende çabuk abs devreye giriyordu sonra continental conti sport 5 91y aldım birgün evden çıkar çıkmaz soğuk lastikle ufak bir kaza yaptım lastiklerde 4 yıllık oldu serleşmeye başladı o yüzden sportifliği bir tık az olan şehir içine uygun bir lastik arayışına girdim bridgestone kullanmadım ama o kadar olumsuz yorum varki herhalde kullanmam [emoji4] bence 4 senede değişmeli ve bridgestone dan sonra eh be dersiniz oh be demek için 16” jant ve michelin lazım [emoji4]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kişiden kişiye değişir ben conti derim., başkası farklı bir pencereden bakar X marka diyebilir özetle kişiden kişiye değişir., bu arada Asmmetric serisi premium touring summer kategorisinde bir lastik değildir kendisi performans lastiğidir.. bizim gibi standart bir araca performas lastiği çok gerekli olduğunu düşünmüyorum., haa kullanıcı hızı sever aracın limitlerini zorlar o ayrı.. Performas lastiği iyi yol tutabilir ama bizim gibi standart kullanıcıların bunu fark etmesi zor., çoğumuz kalabalık kentlerde yaşıyoruz performans lastiği daha geç ısınır yani ideal çalışma sıcaklığına daha geç ulaşır., performans lastiğini ısıtmazsan soğuk bir bahar sabahında fren ihtiyacın olduğu vakit sıkıntı yaşanır.. Primacy 4 bence pahalı o fiyata değer mi bütçe meselesi tartışılır.. Benim "kriterlerime göre" premium touring summer kategorisinde en başarılı lastik Conti ama başkası için daha farklı kriterler olabilir..
Maşallah hocam uluslararası bilgi topluyorsun [emoji4]

8b42c6db871948070ae1077f9b839e45.jpg

Maşallah hocam uluslararası bilgi topluyorsun [emoji4]

8b42c6db871948070ae1077f9b839e45.jpg

Yakalandık mı :D bilgilerimi pekiştirmek için yazmıştım., sonuçta el elden üstündür..

Ben de Golf 7 için konforlu, yumuşak, fren mesafesi düşük, yakıt tüketimine etkisi iyi yönde bir lastik arıyordum. Michelin kampanyasından faydalanıp geçen gün michelin primacy 4 225/45 r17 94w xl aldım tanesi 493TL'ye geldi. Daha yumuşak olduğundan xl olmayan standart 91W alacaktım ama etiket üstündeki değerleri (yakıt ve desibel) daha iyi olduğu için gaza gelip 94W seçtim inşaAllah pişman olmam.

image.png

Seçenek olarak siz de primacy 4'ün 91w olanını inceleyebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yakalandık mı [emoji3] bilgilerimi pekiştirmek için yazmıştım., sonuçta el elden üstündür..
Biraz öyle oldu [emoji3] yurtdışından bilgi toplamak iyidir bizde malesef kafalar sabit çoğu yerde objektif değerlendirme yapılmıyor

Bugün son karar olarak michelin pilot sport4 94 y Xl olan modeli almak. Nasip oldu.tek kelime ile bu kadar fark edeceğini bilseydim ilk gün bayiden çıkınca gider değiştirirdim.resmen eziyet çektirmişiz kendimize,kampanyalı olduğu için mevcut da 94 y XL vardı bende fazla düşünmedim 91 y istiyordum ama, brigstonelerin beni en az bir yıl daha atacağını düşünürken diş derinlikler 3.1 seviyelerine inmişti bile hatta önler çok daha vahim durumdaydı. 30 bin km tabi ön arka değişimi yapmamamında etkisi var. Uzun lafın kısası continentalin nasıl olduğunu belki bilemeyeceğim ama michelin ne harika olduğunu bir kez daha anlamış oldum

nQ1jza.jpg

lqn3Jp.jpg

26GnLO.jpg

EmvrGD.jpg

DYnBzy.jpg

Bugün son karar olarak michelin pilot sport4 94 y Xl olan modeli almak. Nasip oldu.tek kelime ile bu kadar fark edeceğini bilseydim ilk gün bayiden çıkınca gider değiştirirdim.resmen eziyet çektirmişiz kendimize,kampanyalı olduğu için mevcut da 94 y XL vardı bende fazla düşünmedim 91 y istiyordum ama, brigstonelerin beni en az bir yıl daha atacağını düşünürken diş derinlikler 3.1 seviyelerine inmişti bile hatta önler çok daha vahim durumdaydı. 30 bin km tabi ön arka değişimi yapmamamında etkisi var. Uzun lafın kısası continentalin nasıl olduğunu belki bilemeyeceğim ama michelin ne harika olduğunu bir kez daha anlamış oldum

Surus konforu nasil degisti ?

@Golf835 şöyle izah edeyim bundan önce geçtiğim çukurlar tırtırlar tümsekler yamalar eskisi kadar hissedilir değil direksiyon bile yumşadı.özellikle direksiyonu tam kırıp bir çukur ve tümsekten geçerken baya baya farkettiriyor yol tutuş;bir kaç kez denedim esp ye  bile gerek duymuyor. ki benim araçta orjinal spor süpspansiyon ve spor yay var.

@Golf835 şöyle izah edeyim bundan önce geçtiğim çukurlar tırtırlar tümsekler yamalar eskisi kadar hissedilir değil direksiyon bile yumşadı.özellikle direksiyonu tam kırıp bir çukur ve tümsekten geçerken baya baya farkettiriyor yol tutuş;bir kaç kez denedim esp ye  bile gerek duymuyor. ki benim araçta orjinal spor süpspansiyon ve spor yay var.
35 psi mi ?

32 vuralım dedi lastikçi elemanlar ben 34 olsun dedim

Sizin aydınlatmaların neticesinde Y olan lastik hız endeksi yüzünden lastiğin geç ısınacağı olayı kafama yattı bende mesela csc5 91y var keşke dedim 91w olanı alsaydım , şimdi bu premium touring lastikler daha konforlu olur dediniz fakat ben cpc6 nın ‘w’ olanına internette rastlamadım yinede cpc6 91y lastiği csc5 91y den daha mı konforludur ?
Lastik testlerine baktığımda michelin primacy nin esamesi bile okunmuyor bir testte de çok fazla yüzme efekti olduğu için beğenilmemiş

Öncelikle Conti PC6 'nın sadece Y ve V olanı var., W olarak üretilmi yoktur., diğer sorduklarınıza gelirsek.,

Şuan aracınızda bulunan Conti SC5 91Y olan lastiği almayıp yerine 91W olanını alsaydınız evet bir fark olurdu ama çok öyle aman aman hissedebileceğiniz bir fark olmazdı., SC5 (91V) alsaydınız evet o zaman ısınma anlamında iyileşme olurdu., bu sebebten ahh larr vahh lar yapmanıza gerek yok.. :)  

Şimdi bu konuda asıl olay şu; Bir lastik ısınana kadar., daha doğru bir ifadeyle ideal çalışma sıcaklığına ulaşana kadar "vaad ettiği" özelliklerini tam sağlayamaz., Bizim gibi şehir içinde araç kullanan standart bir kullanıcı ve buna büyük kentlerdeki trafiği de katarsak yüksek performans lastikleri ısınması zaman alıyor.., bu doğal bir durum çünkü performans lastiğinin hamuru ister-istemez daha sert yapıdadır..

Premium Contact 6 için konuşucak olursak;

Bu lastik Sport Contact 5 'in devamı olan lastik ancak SC5 'in devamı niteliğinde olduğu için performans lastiği olarak düşünmeyin.!! Lastik "premium touring summer" kategorisinde bir lastiktir.., Bu lastik geliştirilirken SC5 'in çok beğenilen yol tutuşu ve fren başarısı ile Premium Contact 5 'in dillere destan konfor özellikleri harmanlanarak geliştirildi.

Hocam sizin attiginiz videoda galip olarak goodyear asy 5 gosteriliyor , ancak bu lastik cok yeni bildigim kadariyla cpc6 yerine asy5 tercih etmek mantikli mi

Iyi akşamlar herkese,   

Araci aldigimdan beri lastikleri değişemedim orjinal lastikler üzerinde daha  :-( baktım ebat 205 55 R 16 91V .Kısmetse bu hafta değiştirecegim , konu ile ilgili bilgi ve tecrübe paylaşabilir mısınız? Tsk ederim.

Iyi akşamlar herkese,   

Araci aldigimdan beri lastikleri değişemedim orjinal lastikler üzerinde daha  :-( baktım ebat 205 55 R 16 91V .Kısmetse bu hafta değiştirecegim , konu ile ilgili bilgi ve tecrübe paylaşabilir mısınız? Tsk ederim.
Forumda lastik ile ilgili çok detaylı konular bulunmaktadır.. Yaşadığınız şehrin yol kalitesine, çevre koşullarına ve sürüş tarzınıza göre performans tipi veya konfor ön planda olan bir lastik bakabilirsiniz.. burda önemli olan bütçe..

Geri
Üst Alt