Jump to content

lasttohit

ÖZEL PLAKA ALMAK

Recommended Posts

Selamın aleyküm arkadaşlar, aracımın plakasını değiştirmek istiyorum fakat bunu satış-devir yapmadan yapmak istiyorum. İnternet'ten biraz araştırdım fakat net olarak bir bilgi bulamadım, merak ettiğim şey şu;

1-Aracımı devir yapmadan plaka değiştirebilir miyim ?

2-Almak istediğim özel plaka boş mu nasıl sorgulayabilirim ve ücreti nedir ?(İstanbul)

3-Bu süreç tam olarak nasıl oluyor, belge olarak ne lazım ve nereye başvurmalıyım ? 

Şimdiden teşekkürler :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Alacağınız plakanın boşta olması lazım

İkametinizin aynı ilde olması gerekiyor

O plakanın kayıtlı olduğu emniyet müdürlüğünde (bağış karşılığında) plakanın tc numaranıza yazılması gerekiyor  (yazılınca notere plakayı söylediğinizde size o plakayı verebiliyor)

Ama bu yazdıklarım araç alırken o aşamada yapılanlar, aractaki plakayı iptal edip bu plakayı almanın aşamaları nedir bilmiyor.

 

Beşiktaş1903 bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hocam iyi günler. Öncelikle 34 plakadan 34 plakaya geçiş yok. Yani ikametgahı şehir dışında olan birine satıp, plakayı değiştirip sonra kendi adınıza alırken istediğiniz plakayı alabiliyorsunuz. Aşama aşama anlatırsam eğer. 1-) İstenilen plakanın hangi ilçe de olduğunu öğrenip sonundaki rakamlarla beraber plaka netleştirilir. 2-) Plakayı seçtikten sonra tc kimlik numarana o plaka kaydedilir ve bu sayede noterden alırken direk o plaka verilir. 3-) 34 plakadan 34 plakaya yada 25 ten 25 e plaka değiştirilmiyor. Yani önce ikametgahı şehir dışında olan birine satıp (eş dost yani güvenilir birine) onun plaka değiştirmesi gerekecek. Ardından kendi üstüne alırken hali hazırda senin kimliğine kayıtlı olan istediğin plakayı alabilirsin. 

 

 

Sorularınız için cevap vermeyi unutmuşum. Devirsiz yapamazsınız. Plakanın boş olup olmadığını emniyetle görüşmelisiniz. Zorluk çıkartmıyor, kolayca sorgulayabilirsiniz. Belgeye falan gerek yok. Tc numaranızı emniyete veriyorsunuz sadece. 

Beşiktaş1903 bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Cevaplarınız için teşekkürler ama malesef ikameti başka bir yerde olan tanıdığım yok.

Peki bu plakaların çalınması ile değiştirme olayı nasıl oluyor bir bilgisi olan varmı acaba ?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Araç plakalarınızın 2 sini tek seferde veya ayrı ayrı toplamda 2 plaka kaybetmeniz halinde araç plakanız siz isteseniz de istemeseniz de değişiri. Cezai işlem var mı yok mu bilmiyorum. Ama plakalar değişiyor.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Notere gidip sordum ve aynı ile kayıtlı iki kişi araba alışverişi yaptıkları zaman plaka değişikliği hiç bir şekilde yapılamıyormuş, eğer başka şehire kayıtlı bir araç alınacak ise ya sistem otomatik bir plaka veriyor ya da emniyetten ayırttığınız plakayı alabiliyormuşuz.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Satis yapmadan kafamiza gore plaka degisim olmuyor. Sahsen arastirmistim bi ara.. birde yeni sistem noter plaka verdigi icin sirada hangi plaka varsa onu veriyor sistemsel olarak.. ama eski cikma plaka almak icin emniyet tanis varsa onlar su plaka olur diye yazi gibi bi kagit veriyor o zaman alabiliyorsun eski cikma plaka

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

@lasttohit diğer bir konusu ise örnek bir araba alacak olun, alacağınız arabanın şaşe numarasıyla birlikte bölge trafiğe gidiyorsunuz plaka havuzu içerisinden bir plaka belirleyip o şaşe numarasını belirlediğiniz plakaya kayıt ettiriyorsunuz.  araç devir işlemi sırasında seçmiş olduğunuz plaka noterin sistemine düşüyor ve seçtiğiniz plakayı direk size atıyor. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Ben geçen ay yaptım eski aracımı plakasız sattım ama şehir dışından birine satınca plakasız satılıyor, satış yapılınca eski plaka boşa çıkıyor, sonra plakamın kayıtlı olduğu ilçe emniyetinden plakamı istedim (yeniden bağış istiyorlar), o plaka benm tc ye işlendi, ertesi gün araç aldım, notere plakayı söyledim ve aldım. Burada önemli nokta aracı plakasız satmak, ve eski plakayı emniyetten tc ye kaydettirmek.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Ben geçen ay yaptım eski aracımı plakasız sattım ama şehir dışından birine satınca plakasız satılıyor, satış yapılınca eski plaka boşa çıkıyor, sonra plakamın kayıtlı olduğu ilçe emniyetinden plakamı istedim (yeniden bağış istiyorlar), o plaka benm tc ye işlendi, ertesi gün araç aldım, notere plakayı söyledim ve aldım. Burada önemli nokta aracı plakasız satmak, ve eski plakayı emniyetten tc ye kaydettirme

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...