Disk Üzerindeki Bozulmalar

niclayt

Üye
İsim
Yalcin
Arkadaşlar bugün lastik değişimi yaparken Diskler üzerindeki kusurlar dikkatimi çekti. Özellikle arka disklerde fazla.   Önde sadece solda diskte resimde göründüğü kadar iz var...
Sağ ön diskte hiç bir şey yok.   
(Ön balatalar yakın zamanda değişmişti)  
Ön disklerin uç noktasına elimi sürdüğümde az aşınma var. Arkalarda aşınma yok.  (46000 de)

Diskler sıcakken yolda  sıçrayan suların vb. sebep olabileceğini düşünüyorum. Bu da bana göre kaçınılmaz bir durum. (Sıcakken özellikle su tutmamaya çalışıyorum) 

Sorun acaba nedir ?  Herhangi bir şey gerekli mi ? Bu şekilde kullanılır mı.

sağ arka.jpg

sol arka.jpg

sol ön.jpg

sağ arka 2.jpg

Hocam ayni durum onceki arabam golf6 dada mevcuttu resmen diskler de kazinti vardi.Bu arabamdada mevcut 26k da arabam.Servis danismaninin dedigi diskte asbest malzemesi kullanimi birakilmis ondan oluyormus ama zarari yokmus bu bozulmalarin.Bazi yorumlarda disk tornalatma geciyor diskin duzlestirilmesi yonunde.Ben boyle devam ediyorum kullanmaya.Yeni disk alsaniz ondada olacak bu durum.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim bildiğim balatalardan asbest kalkmıştı. Otomobil servislerinde bir taktik herhalde, fren sistemiyle ilgili her şikayet asbeste bağlıyorlar :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
@slck hocam   @Mugzy hocamın dediği gibi asbest'in balatalardan kalktığını duymuştum. 

Diskleri bu halde yanımdaki tırcı amca görünce bir şey olmaz bunlardan, sıcakken su değmesinden oluyor dedi (tecrübeli birine benziyordu)   

Şöyle bir durum var bu izleri ben geçen yıl görmedim. Çünkü lastikleri ne zaman çıkartsam bakabildiğim her yeri detaylıca inceler fotograf çekerim. İzler hiç dikkatimi çekmemişti sanırım yoktu.  

Neyse 4 diskinde aynı anda kırılması gibi bir durum olacağını sanmıyorum. Şimdilik kullanalım bakalım  :(  

Bu konuda benim.dikkat ettigim durumlari şu şekilde siralayabilirim.
1.Düzenli olarak Kaliteli Balata fren spreyleri kullanmak
2.Sıcak soğuk temasından kaçınmak
3.Tozlu ve stabilize yollarda dikkat etmek ( Töz kum ve taş sıkışması)
4. Fren Balata değişimlerini Üretici firmanın tavsiyesi yönünde kullanmak
5.zaman-ı geldiğinde Disk ve Fren Balatalarini imkanlar dahilinde birlikte yenilemek. SAGLIKLI bir fren mekanizması için Bu durumlara dikkat edilmelidir. Iyi Forumlar diliyorum

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt