1100 tl lik bakımdan nasıl kurtulabilirim

Kutay1905

Yeni Üye
İsim
Ural
Aracımda yağ servisi uyarısı geldi muhtemelen yıllık bakımla birlikte yapılcak sizce 1100 tl vermelimiyim yoksa sanayide mi halletmeliyim

İlk bakımsa ne olur ne olmaz servise yaptırın derim. İlk bakım değil ve dsg ise yine servise yaptırın. İlk bakım değil ve manuelse özel servise yaptırın derim. Zaten Doğuş grubu baktı manuel araçlar gelmiyo artık manuel getirtmiyor sıfır araçların hemen hepsi dsg

@Kutay1905 Hocam ben sanayide yaptırıyorum.Eskiden wv de çalışnış ustalar kendi dükkanını açıyorlar sonuç olarak servistede o adam yapıyordu şimdide aynı adam yapıyor.ama ilkini serviste yapın diye bir muhabbet var isterseniz servistede yaptırabilirsiniz.

Kacinci bakim. Garanti durumu km vs nedir ?

Sanayide bakım yaptırdığım araç ile ilgili başımdan geçen bir olay;

---------------------

2 gün yatmış 2013 1.4 tsi manuel araçta (57 bin km de) marşa basınca devir göstergesi dalgalanıp yağ basıncı düşük uyarısı verdi,

Araçta yağ var fakat tekerlere tahrik verilmek istenince motor sürekli stop etti.  Boş viteste gaz verip devri yükseltince normale döndü herşey..

Bir ay öncesi bakımında edge 5w30 yağ ve filtreler yeni değişmişti (tamamı orjinal bosch  / internetten sipariş)

----------------------

Bu konu vasıtasıyla ben de sormuş olayım neden olmuş olabileceğini..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aracınız yeni ve Garantili ise yada ilk bakımı ise; Mutlaka Serviste yapılmasını öneriyorum.

Zıbuzu yada vw nin kendi indirimlerine de bakmanızı tavsiye ederim.

@isok aynısı benim başıma da geldi cevabını bulursanız sevinirim mecbur hep servise gidiyorum sıkıntı çıkmıyor aracim manuel 65 bi  de 1.2 golf 7 

3 senedir servise gidiyorum aracım dsg..manüel olsada giderdim 200 300 kar ederiz diye sanayide ugrasmayin arkdaslar nacizane  tavsiyem fazladan servise verdiğiniz parayi bi nevi sigorta gibi düşünün iyi niyet bozulmasin..satarkende servis bakımlı araç herzaman kolay alıcı bulur..sadece satarken bile fazladan verdiğiniz paranın değerini bulursunuz. Saygilar

MRB ARACINIZ DSG İSE KESINLIKLE SERVİS DERİM ONUN DISINDA SANAYİ YETERLİDİR

Aracımda yağ servisi uyarısı geldi muhtemelen yıllık bakımla birlikte yapılcak sizce 1100 tl vermelimiyim yoksa sanayide mi halletmeliyim
abim servise git kafan rahat etsin, aracın sanayi yoluna girerse bir daha çıkmaz o yoldan.... serviste yapılan iş garantili, herhangi bir şey olsa dahi yol yardımı vs ücretsiz, parça değişimi gerekirse sadece parça bedelini ödüyorsunuz çekici vs bakımına karışmıyorsunuz.

Araç da DSG olup olmadığına göre risk faktörü / cep ten çıkacak para maliyetleri hesabı yapılmalı. 

Manuel bir araçta  dsg yok diye   diğer herhangi bir parçanın/sistemin/ekipmanın  patlamayacağı anlamı mı çıkar ?  tabiki değil ? 

Dediğim gibi risk faktörü hesaplamak lazım!

15 yıldır piyasalarda dönen Dsg arızalarının  rastlanma frekansıyla 

Baskı balata / turbo/triger sistemi/varsa ön uled jled lerin durup dururken sönme riskleri / hayalet kadran ekran kararması (yine durup dururken) / diğer tüm elektronik aksamlar /beyin,klima vs. vs.  bunların rastlanma sıklığı oranlanmalı

Bunları Dsg ye oranladığımızda çıkan sonuç önemli ?

Sanayiye gitmeyenin kendine göre 2 nedeni var

1-garantiı dışı kalırsam  herhangi bir  xxx  arızada cebim yanar

2- Sanayiye gidersem  işi bilmeyen adamlar yanlış filtre takar yanlış yağ koyar yanlış montaj yapar.

Valla 1. ci için konuşursak  Manuel bir golfün arıza risk faktörü   İstanbulda  7,7 lik bir deprem olma riskinden daha az ? (Ben demiyorum depremciler diyor) .Böyle bir olsalıkta ısrarla manuel aracını yetkili servise götüren , kendini sağlamcı olarak görüyorsa evine de girmemeli ??? 

2. ciden korkanlar için durum şu aslında  ? Babasından dedesinden saltanatı devam ettiren en az20-25 yıllık vw ustasının olmaması ?

Sanayide     önüne gelenenin tabela astığı   herhangi bir xyz  vw özel servisine aracı teslim ederseniz risk var tabi ? İşi bilen sanayi mekteblerinden manevi master'lı-doktoralı bir usta için 2-3 filtre yağ  balata-fren hidroliği-buji değişimi  gözü kapalı yapılacak işlerden sayılmalı?

Biz zannediyoruz ki yetkili servise aracı bırakıyoruz ,  aşağıda yanına yaklaşılması yasak olan anca  20 metreden cam arkası seyredilmesine izin verilen servis alanında çok özel çok itinalı /gizemli filtre değişimleri falan yapılıyor . İşi yapan ümraniye endüstri meslek lisesi son sınıf  stajyer     öğrenciler aslında ?    Ortamı görüpte  orada  2. dünya savaşı zamanlarında almanların  yaptığı  çok gizli labaratuvar çalışmaları /insanlık üstü deneyler / icatlar  olduğu zannediliyor falan ? bildiğin tamirhane işte!

Sonuç : Dsg  risk faktörü için yetkili servislere devam edilmeli

Manuel araçlar için risk faktörü yine var ?  ama ben kimseye yetkili servise gerek yok da diyemem.Sanayi bakımı sonrası sağ ön uled farı alakasız yanmayan birinin masrafını ben karşılamıyorsam sanayiye de davet etmem. Her koyun kendi bacağından ..... 

Ben bana göre risk faktörünü hesapladım . 2018 ocak çıkışlı manuel aracın garantisi 2020 ocakta bitecekken , gittim sanayide bakım yaptırdım. PXA- yada Pxb herneyse  ön jledler bir akşam aniden sönerse ? yada hayalet ekran karardı /ekran kartı yandı falan ? olursa bakarız ! korkunun ecele faydası yok

1390 liralık bakım  540 liraya yapıldı  (Mann filtreler (yakıt filtresi dahil tüm filtreler 200) + castrol 5 litre 5w-30 240 TL  + 100 tl işçilik 

doğuş 1390 istiyordu indirmler dahil 

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ben kendi araçlarımızın bakımını kendim yapıyorum . Parça kataloglarından  filtreleri seçtikten sonra güvenilir bir yerden filtreleri alıyorum (isteyen servisten uğraşmadan alabilir ) . Yağıda kitapçıktan gereken onaylara bakıp alıyorum . Parçaların faturalarını saklıyorum , ikinci elde araç alırken eğer araç dışarda bakım yaptırdıysa benim açımdan faturaların durması önemli. Kendi aracımla kendim uğraştığım için yok vida sıkılmamış , baştan savma bir işlem yapmışlar , acaba filtreyi değiştirdiler mi gibi bir durum olmuyor . Aracınızı dışarda bakım yaptırdınız için garantiden çıktı diye birşey yok . Dışarda bakım yaptırdığınızda yetkili servis aracınız iyi niyete sokmaz . Kronik bir sorun varsa ve bu vw tarafından kabul edilmişse parçayı değiştirmek zorundalar. Dsg şanzımana sahip bir araç kullanıyorsanız yetkili servise gitmenizi öneririm , iyi niyet kapsamında tüm sorunlarını çözüyorlar.

Geri
Üst Alt