Skoda SUPERB incelemesi

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Skoda Superb Mk3 İncelemesi

Giriş.....(1)

İnsan hafızası insana oyunlar oynar...

İtiraf etmeliyim taa çocukluktan gelen bir ön yargım olduğunu ve bu ön yargının oluşmasında ortaokul ilk sınıfımdaki matematik hocamın baş müsebbibi olduğunu fark ettim..

Aradan geçen 30 yıla rağmen detayları bu denli canlı anılarım size ne denli etkilendiğime dair de kanıttır.

Hocam, üzerinde bir dolu anahtarın takılı olduğu Mercedes ambleminden oluşan anahtarlığı  tüm ders anlatısı boyunca elinden bırakmaz, zaman zaman kara tahtamıza onunla tak tak diye vururken şıngırtısı yine eşlik eder, adeta her jesti her hareketiyle bizi hipnotize ederdi...

Bize hayattan bahsederdi zaman zaman..

Çalışmazsak ne olur, çalışırsak ne olur diye anlatır, bize hayat dersleri de verirdi.

Nasıl ki kalite ve değer bakımından arabaların bir sıralaması varsa çalışkan öğrencilerin de hayatta edineceği başarılar ve kazançlarla; elde edecekleri veya edinecekleri değerlerle insanlar arası bu sıralamada tıpkı lüks arabalar gibi önde olacaklarını anlatırdı.

İşte bu bize bir şeyleri zihnimizde canlandırabilmemiz için yaptığı metaforik anlatıda;

Çalışkan öğrenciler belki de gelecekte binecekleri arabaları olan Mercedes ve BMW'ye;

tembel olanlar ise  "üstüne yük binince lastikleri düzelen çarpık bacaklı skoda" ya benzetirdi.

İşte bu benzetmede benzetme amacından uzaklaşıp meseldeki misale değil emsale takılı kalmışım o çocuk aklımla. o tazecik dimağımda üstüne basaaa basa defalarca alataaa anlata o denli derine işlemiş ki avuç içlerini  birbirine bakacak şekilde yaklaştırıp  altlarını şööyle dışa doğru iyice açarak gösterdiği benzetmesi  hiç aklımdan çıkmamış.

O eski günlere dönerek o matematik derslerinden sonra mahallemizden tıklım tıklım yüklü çeyizcisinin ve binbir kokuyu mahallemize getiren manavın mat açık mavi boyalı Skoda kamyonetine kötü gözle bakmaya ve küçük aklımla onların tembel öğrenciler olduklarını gizliden gizliye kendi kendime bir sır gibi sessizce söylediğim olumsuz kodlamama anlam verebildim.

Uzun lafın kısası oldukça olumsuz bir marka imajına sahip bu aracı, bilinç altıma kazınmış olumsuz önyargılarıma karşın bir incelemeye başladım.

Aslında bundan yıllar sonra öğrenecektim ki; o çarpık bacak denen durum arka tekerleklerde pozitif kamberdir ve aracın üzerine yük bindikçe torsiyon gibi görev yaparak  artan negatif kambere karşılık vererek yol tutşunun azalmasına ve iç lastiklerin kenarlarına  basarak gitmesine engel olmak için geliştirdiği müthiş bir keşfiydi..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Önde görünüm,bmw anımsatır gibi olsa da takıldığım şey SUPERB yazısının emanet duruşu,daha özenli olmalı ve kalite hissi oluşturabilmeli....Lakin bir çok markada bu yazılar ucuz görünümlü ve bütünlüğe aykırı diye düşünüyorum...

Murat Hocam, incelemenizi sabırsızlık bekliyorum  s=yourock

Bana göre octavia ve superb çok ama çok güzel araçlar, az çok benim tarzımı yansıtıyor(son kasa full paketleri), çok ağırbaşlı ama aynı zamanda keskin hatlarıyla hırçın. yalnızca Umut hocamızında dediği gibi superb yazısı çok çok çok sahte duruyor, octavia ona nazaran daha güzel. Gelmiş geçmiş en beğendiğim model yazı tipiyse yeni kasa led stoplarla birlikte passat yazısı.

Nedendir bilmiyorum ama bir yanımda hep bir Skoda merakı var. Superb aralarında en dikkatimi çeken araç, incelemenizi merakla bekliyorum Murat hocam.

Skoda son yıllarda resmen firma tarihte devrim niteliğinde araçlar üretmeye başladı. Oldukça guzel bir çizgide gidiyorlar. Bu gelen yeni kada superb ile piyasa guzel bir yer edinebilirler. Tek sıkıntıları tanıtım yönünde. Reklam konusunda zayıflar. Türkiye'de Skodaya kotu bir gözle bakılıyor skoda ne ya filan gibi. Bu imajın değişmesi lazim. Açıkcası yeni yapılan araçlar ile coktan aslında bu imaj yikilmis olmaliydi.

yusuf dedi:
@mcanerol

Ben özellikle yeni fabia ve suberp ikilisini çok beğendim.
Aynen katılıyorum bende size. Bence Skodanın şu an ürün gamında kötü denebilecek bir araç yok. Yani bütün araçlar fiyat performans anlamında oldukça başarılı. Hele şu son zamlar olmasa tam f/p araçları oluyorlardı. Bir tek citigo biraz değişik bir araç :D Gerçi bizim ülkemizde tercih edilmiyor. Yurt dışında bu tarz düşük motor ve ebat araçları epey tercih ediyorlar. Benim gözdem şu an SuperB hocam içine oturdunuz mu evde divanda oturuyor hissine kapılıyorsunuz :D

Ben hiç superb ye oturmadım ama öyle olduğunu eminim @mcanerol

ErsinEsk dedi:
Ben hiç superb ye oturmadım ama öyle olduğunu eminim @mcanerol [emoji2] dediğiniz gibi tanıtım zaten yok, ben sadece yollarda gorduklerimden beğenerek skodanın varlığını fark etmiştim [emoji2] ayrıca apayrı iki kategori ama, hatta insana ne alaka dedirtebilir, skoda yeti almayı duşunuyordum golfum yerine [emoji23]
Aynen hocam bende yollarda gördüklerim ile yeni Octavia fark ettim daha sonra inceleyince daha neler varmış dedim. Yeti cok değişik bir araç ya farklı bir tarzı var aracın :D Tek sıkıntısı halen Multimedya olarak geride kalmış olması onun haricinde gayet kullanışlı geniş iç hacimli bir araç. Ama tabi ki bir GOLF degil :D

Değerli Golf tutkunları;

Skoda Superb inceleme yazıma Giriş  girişimim ilk mesajımda değişiklikle yapıldı... &:

Geri
Üst Alt