Kaza Sonrası Karar Süreci ve Arka Tampon, Yetkili Servis ve Eksper İişkisi.

Matt

Yeni Üye
İsim
Ahmet
Arkadaşlar merhaba;

Ana yola bağlanmak için beklerken alkollü sürücü fren yapmadan arkamdaki araca, arkamdaki araçta bana çarptı.

Hasar: Bagaj kapağında minik bir gözük, ki onu serviste yaptırmayı düşünmüyorum, plaka yamuldu ve etrafında minik göçükler oluştu, bagaj kapısı ile tamponun plaka tarafında birleşen yerinde hafif boya çatlakları ve esneme oldu, tamponda vida deliği oluştu, difüzör dişlerinden çıktı ama dişleri takılabilir gibi (kontrol sonucu belli olacaktır), sis reflektörü kırıldı, ve benim bilemediğim başka bir arıza varsa o.

Yakınlarda olayı gören polis ekibi geldi, alkol kontrolü yaptı ve bir kaç gün sonra kaza tutanağını trafik şubeden alabileceğimizi söyledi.

Tutanakta alkollü sürücü %100 hatalı.

Tampon değişiminin tramerde görünmesini dert etmeyip için rahat olsun diye orijinal tampon değişimi istersem ve/veya sanayide yaptırırken ilave arıza çıkarsa ve sonra "keşke yetkili servise gitseydim kasko sigortası ile" demek istemediğimi düşünüyorum.

1 - Alkollü sürücü beni aradı ve sigorta üzerinden gitmek istemezsem kendisi sanayide tamir için yardımcı olmak istediğini söyledi. Öğrendim ki arkamdaki arabanın Fiat yetkili serviste kasko üzerinden başlattığı 10000 TL masraflı işi iptal ettirip elden yine aynı yetkili serviste yaptırıyormuş. Böyle yaparak trafik ve kasko poliçesinin yenilenmesi durumunda prim artışının önüne mi geçmeye çalışıyor anlamadım, çünkü kimse sigortaya başvurasa bile adamın alkollü ve %100 hatalı olarak zincirleme kazaya sebep olduğunu sigorta şirketleri göremezler mi ?

2 - Alkollü sürücüye teklifim, kaskoyu kullanmadan yetkili serviste orijinal parça ile değişim olacak.Tabi kasko sonrası trafik, eksper, dosya masrafı, ıvır zıvır derken elden ödemeye göre daha çok masrafı çıkacak ama değer mi veya bilmediğim başka bir dezavantajı mı var?

3 - Kasko ile başvurursam, karşı taraf %100 hatalı olduğundan hasarsızlık indirimim bozulmuyor, ama eksperin değişimi kabul etmeyip tamire yollama ihtimali var mı ?

(Kendi kaskomun müşteri himetlerini aradım, net cevap vermediler ve topu ekspere attılar. Bende birazdan servise gideceğim soruşturmak için)

4 - Yoksa alkollü sürücü %100 hatalı olduğundan yetkili servisin çıkaracağı masrafı, alkollü sürücünün trafik sigortasından alacağı için tampon değişimi isteğime sıcak bakar mı?

5 - Eğer kabul etmezse kaskoyu devreye sokarak orijinal tamponu değişitirmek. (Trafik sigortası 3 yaşından büyük araçların tamponunu değiştirmiyormuş, karşı tarafın sigort şirketinden öğrendim.)

Bilgisi veya tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını rica ederim.

Golf.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam böyle şeylere boşuna kafanızı yormayın. Yetkili servise kaza tutanağı ile bırakın aracınızı. Sizin kasko ve sigorta bozulmaz. Tamponda kırık yırtık varsa değişir tampon. 

Alkollü olduğu tutanakta var ise trafik sigortası para ödemez . Adam her durumda cepten öder. Servise gidin kaskodan işlemleri başlatın kasko karşı taraftan şahsi olarak alacaktır. Eğer karşı taraf ben cepten öderim diyorsa yetkili serviste olsa elden yaptırırken pazarlık yaparsınız parayı adamdan peşin alın ödemeyi önce yaptırın başınız ağrımasın. Senet işine sen yaptır ben öderim işine hiç bulaşmayın

Gecmiş olsun. Ya elden para alıp yaptıracaksınız alkolu aractan yada kasko üzerinden aracını yaptıracaksın Baska secenegın yok gibi. Sigorta alkolden dolayı odeme yapmaz 

öncelikle geçmiş olsun. benim görüşüm tampon değişmez en fazla boyanır. göçükde düzelir boyasız. eğer hatalı sürücü kabul ederse serbis fiyat çıkartsın elden versin direk çıkarılan ücreti. ha baktınız yanaşmıyor kaskoya verin kasko hertürlü alır ondan :) ancak dediğim gibi tamponda bişey yok görünen. 

Alkollü olduğu tutanakta var ise trafik sigortası para ödemez . Adam her durumda cepten öder. Servise gidin kaskodan işlemleri başlatın kasko karşı taraftan şahsi olarak alacaktır. Eğer karşı taraf ben cepten öderim diyorsa yetkili serviste olsa elden yaptırırken pazarlık yaparsınız parayı adamdan peşin alın ödemeyi önce yaptırın başınız ağrımasın. Senet işine sen yaptır ben öderim işine hiç bulaşmayın
Hocam konuyu yanlış biliyorsunuz Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortacısı sigortalı aracın 3 cü kişilere verdiği zararı kusur oranında karşılamak için vardır. Sigortaladığı aracın 3 cü kişiye verdiği zararı öder ancak kendi sigortalısı alkollü olduğu için ondan rücu eder. Ayrıca alkol olayında kısa bır bilgi daha vereyim diyelim ki alkol ranınız yasal sınırın üzerinde ama siz ışıkta duruyorsunuz biri geldi size arkadan çarptı ne olacak şimdi siz alkollüsünüz diye ödeme olmayacak mı ? Elbetteki hayır kaza münhasıran alkolden kaynaklanmış ise ödeme alamazsınız ama kazada alkolün etkisi yoksa siz 1000 promilde alkollü olsanız kusura direkt etki eden bır durum değildir. 

Hocam konuyu yanlış biliyorsunuz Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortacısı sigortalı aracın 3 cü kişilere verdiği zararı kusur oranında karşılamak için vardır. Sigortaladığı aracın 3 cü kişiye verdiği zararı öder ancak kendi sigortalısı alkollü olduğu için ondan rücu eder. Ayrıca alkol olayında kısa bır bilgi daha vereyim diyelim ki alkol ranınız yasal sınırın üzerinde ama siz ışıkta duruyorsunuz biri geldi size arkadan çarptı ne olacak şimdi siz alkollüsünüz diye ödeme olmayacak mı ? Elbetteki hayır kaza münhasıran alkolden kaynaklanmış ise ödeme alamazsınız ama kazada alkolün etkisi yoksa siz 1000 promilde alkollü olsanız kusura direkt etki eden bır durum değildir. 
Dediğiniz doğru ama çarpan araç sürücüsü alkollü burada ben yanlış okumadıysam. Trafik sigortası ödeme yapmaz. Sanırım sizin demek istediğiniz trafik sigortası ödemeyi yapacak parayı sigortalıdan kendisi alacak şeklinde . Yani para bir şekilde alkollü sürücüden alınacak. 

Arkadaşlar;

Alkollü sürücü, kazaya sebep olan en arkadaki sürücü.

Benim durumum için yazıyorum; karşı tarafın sigortası veya kasko ile ilerlediğimde her türlü alkollü olan sürücüden tahsil edilecek. Zincirleme kaza durumlarında bir arkadaki sürücünün sigortasından rücu ediliyormuş ama arkamdaki de duruyordu, yani o da suçsuz. Emin değilim ama benim kaskom arkamdaki sürücünün trafik sigortasından alıp onun trafik sigortasıda alkollü olanın trafik sigortasından, sonra oda doğrudan alkollü sürücüden parayı alabilir, ki bu durumda zincir büyüyüp alkollü sürücü için masraf kabarabilir.

Salih Bey'in dediği de doğru, bende de alkol olsaydı ve bu değer yasal sınırın altında ise ve de benim hiç bir hatam olmadığı tutanak ile sabit ise veya bunu ispatlayabilirsem ben hiç bir ödeme yapmıyorum. Ancak zaten bende alkol yok. Buna ek olarak ticari araç sürücüleri için yasal sınır gözetilmeksizin alkol değeri 0 promil üzerinde olduğu durumlarda, veya yasal sınır olan 0,50 promilin altında da olsa yine alkollü sürücü sorun yaşıyor. Bu paragraftaki bilgilendirme benim durumum ile alakalı değil.

Yetkili servis ile görüştüm. Önümüzdeki günler için randevu aldım sıra olduğu için. Zaten 2 yıla kadar da sürem varmış başvuru için.

Alkollü olan tarafıda arayıp yetkili serviste kasko üzerinden ilerleyeceğimi söyleyerek, sanayide yaptırmaya sıcak bakmadığımı söyledim.

Yorumlarınız için teşekkürler, gelişme olduğunda yazacağım.

Dediğiniz doğru ama çarpan araç sürücüsü alkollü burada ben yanlış okumadıysam. Trafik sigortası ödeme yapmaz. Sanırım sizin demek istediğiniz trafik sigortası ödemeyi yapacak parayı sigortalıdan kendisi alacak şeklinde . Yani para bir şekilde alkollü sürücüden alınacak. 
Şöyle anlatayım durumu size Kasko ve Zorunlu Mali Trafik Sigortalarında durum farklı;
A Aracı Şoför Alkollu (500 promil)
B Aracı Şoför Alkolsüz 
Kazada kusur A aracında 
ZMMTS de B parasını A nın sigortasından limit dahilinde alır sigorta A aracının şoföründen rucü eder
Kasko B aracını yaptırır A aracının sigortasından tahsil eder A nın sigortası şoförden rücu eder
bahsettiğim kazanın münhasıran alkolden meydana gelmediği duruma şöyle bir örnek vereyim A aracı alkollü ve şeridinde gidiyor B aracı alkolsüz ve A ya a'nın şeridinde vuruyor bu durumda A'nın hiç kusuru yok (kusur yok derken alkolden kaynaklı bir kusuru yok yoksa 2918 uyarınca %100 kusurlu) alkollü olsa dahi kaza alkol kaynaklı değil. Ya da daha ekstrem bir örnek vereyim A aracı alkollü ama mekanik arıza frenı patladı öndekine vurdu öndeki araç zaten her türlü parasını sigorta şirketinden alacak A nın ama A nın sigortası da A ya bu sefer rücu edemeyecek çünkü kaza alkolden kaynaklanmadı adam alkollü olmasaydı da o kaza kaçınılmazdı. Bilme anlatabildim mi ? Şu noktayı unutun kaza yapan alkollü onun sigortası para ödemez hayır efendim paşa paşa ödeyecek ZMMTS nin amacı verilen zararı karşılamak (poliçe limitiyle sınırlı olarak) Kusur hesabında alkol münhasıran alkollü olunmasaydı kaza olmazdı dyebiliyorsak etkilidir onun dışında zerre etkisi yoktur. 

Arkadaşlar;

Alkollü sürücü, kazaya sebep olan en arkadaki sürücü.

Benim durumum için yazıyorum; karşı tarafın sigortası veya kasko ile ilerlediğimde her türlü alkollü olan sürücüden tahsil edilecek. Zincirleme kaza durumlarında bir arkadaki sürücünün sigortasından rücu ediliyormuş ama arkamdaki de duruyordu, yani o da suçsuz. Emin değilim ama benim kaskom arkamdaki sürücünün trafik sigortasından alıp onun trafik sigortasıda alkollü olanın trafik sigortasından, sonra oda doğrudan alkollü sürücüden parayı alabilir, ki bu durumda zincir büyüyüp alkollü sürücü için masraf kabarabilir.

Salih Bey'in dediği de doğru, bende de alkol olsaydı ve bu değer yasal sınırın altında ise ve de benim hiç bir hatam olmadığı tutanak ile sabit ise veya bunu ispatlayabilirsem ben hiç bir ödeme yapmıyorum. Ancak zaten bende alkol yok. Buna ek olarak ticari araç sürücüleri için yasal sınır gözetilmeksizin alkol değeri 0 promil üzerinde olduğu durumlarda, veya yasal sınır olan 0,50 promilin altında da olsa yine alkollü sürücü sorun yaşıyor. Bu paragraftaki bilgilendirme benim durumum ile alakalı değil.

Yetkili servis ile görüştüm. Önümüzdeki günler için randevu aldım sıra olduğu için. Zaten 2 yıla kadar da sürem varmış başvuru için.

Alkollü olan tarafıda arayıp yetkili serviste kasko üzerinden ilerleyeceğimi söyleyerek, sanayide yaptırmaya sıcak bakmadığımı söyledim.

Yorumlarınız için teşekkürler, gelişme olduğunda yazacağım.
Sizde Alkol olsaydı da kaza da kusurunuz olmayacaktı. Sonuç değişmez bu hususta yüzlerce yargıtay kararı mevcut evet Kaskonuz zorluk cıkartırdı ama ilanihayetinde o bedeli size ödemek zorunda kalırdı.

Arkadaşlar merhaba;

Geç geri dönüş için pardon. Devamını paylaşmak isterim. 
Servise vermeye karar vermiştim. 
Sebep ise servis harici yerde içime sinmemesi ve olası araba satışında insanlara foto ve doküman ile olanları anlatıp onları rahat ettirmek. Kendimi alıcı gibi düşündüm, Serviste yapılmayan arka tampon demiri bende güvensizlik yaratırdı. 
İyi de oldu çünkü demirde yamulma ve göçük olduğu ortaya çıktı. Sanayide bu el ile düzeltilecekti. Gerçi çokta fark  etmez diyenler olabilir ama yenisi 100% güvenli en azından. Yani şöyle, bi kere yamulmuş bi arka tampon demiri ile korunmak istemezdim şahsen. Sanayide bunu görsem servise vermedim diye üzülürdüm kesin. 

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim
Herkese kazasız belasız yolculuklar 😃

Arkadaşlar merhaba;

Geç geri dönüş için pardon. Devamını paylaşmak isterim. 
Servise vermeye karar vermiştim. 
Sebep ise servis harici yerde içime sinmemesi ve olası araba satışında insanlara foto ve doküman ile olanları anlatıp onları rahat ettirmek. Kendimi alıcı gibi düşündüm, Serviste yapılmayan arka tampon demiri bende güvensizlik yaratırdı. 
İyi de oldu çünkü demirde yamulma ve göçük olduğu ortaya çıktı. Sanayide bu el ile düzeltilecekti. Gerçi çokta fark  etmez diyenler olabilir ama yenisi 100% güvenli en azından. Yani şöyle, bi kere yamulmuş bi arka tampon demiri ile korunmak istemezdim şahsen. Sanayide bunu görsem servise vermedim diye üzülürdüm kesin. 

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim
Herkese kazasız belasız yolculuklar 😃
Nerden bakarsan bak hatta VAR ile incele doğru hareket, geçmiş olsun.

Geri
Üst Alt