Şifreli Bijon Değişimi

MR

Üye
İsim
Emre
Geçtiğimiz günlerde BMW'de lastik değişimi esnasında şifreli bijon kırıldı ve hikaye rezil bir biçimde tornacıda sonuçlandı. Yaptığım incelemeler sonucunda şifreli bijonlarda yanlış uygulamadan kaynaklı bu sorunun yaygın olduğu sonucuna ulaştım. Golf'te yaşamamak adına şifreli bijonları iptal etmeyi planlıyorum. Servisten bijon adedi için 21₺ gibi komik bir fiyat aldım. Servis bijonlarına 84₺ vermeye gerek var mı, lastikçiden temin edeceğim bijonlarda malzeme kalitesinden kaynaklı yine kırılma olabilir mi bilmiyorum. 

Günümüzde 17" bir takımın çalınma riskinin olduğunu düşünmüyorum, zaten araç daima kapalı garajda hal böyle olunca tornacıda bitecek bir maceraya daha yol yapmak mantıklı gelmiyor.

Konuyla alakalı tecrübe ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

@MR hocam böyle bir sorun yaşasanız dahi çözüm basit. Kaynak ile çıkarılıyor. Bence daha iyisi lastikçide başında durup şifreyi makina ile değil el ile açmalarını söyleyin. Bu şekilde kırılması çok zor olacaktır. 

Şifreli Bijon işlevini yitirecek diye ben Yeni Bijon almazdım  yada kullanmazdım :)  

Elimde yedek bijonlarımda olmasına rağmen şifrelilerin kalmasından yanayım herdaim. (y)  

• Beğen
Tepkiler: MR
@MR hocam böyle bir sorun yaşasanız dahi çözüm basit. Kaynak ile çıkarılıyor. Bence daha iyisi lastikçide başında durup şifreyi makina ile değil el ile açmalarını söyleyin. Bu şekilde kırılması çok zor olacaktır. 
Hocam bmw de kaynakla kılavuz atıp öyle çıkardılar zaten özensizlik yüzünden yaşanan rezil bir durum gerçekten. El ile sökülüp takılması en makul çözüm ama arkayı dönmeye gelmiyor ne yazık ki ustalara. Değiştirdiğim üçüncü lastikçi. Sezon geçişlerinde yoğunluktan baştan savma iş yapmasınlar diye erken gidiyorum birde ama nafile. 

@frknyldrm evde saklayamayiz, mecbur arabada biryerde olacak

Ulan ne bicim insanlar var ülkemizde?
Karantinadan dolayı araçlar da uzun süre yatıyorlar, tahminimce uzun süredir yeri değişmeyen bir arabaydı. Birkaç günde bir yerini değiştirmek lazım bence. 

Şerefsizliğin somut örneği, elini kolunu keseceksin bakalım bir daha yapıyorlar mı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@frknyldrm

2 yıldır  bagajda kendi yerinde duran şifreli bijonu an itibariyle , alıp evdeki çekmeceye attım. 

şehiriçi kullanımda lastik patlarsa   , çok da sıkıntı değil .  bir dosta / arkadaşa   telefona bakar. evden alıp getirir. 

şehir dışı seyahatlerde de  ?  

aaaaa   şifreli bijon evde  kaldı tühhhhhh  diyecek kadar  aptallık yapmayız sanırım.  (gerçi 15 yıl önce eski tip tüplü tv yi  21 gün açık unutup gitmişiz tatile o da ayrı konu)

@frknyldrm

2 yıldır  bagajda kendi yerinde duran şifreli bijonu an itibariyle , alıp evdeki çekmeceye attım. 

şehiriçi kullanımda lastik patlarsa   , çok da sıkıntı değil .  bir dosta / arkadaşa   telefona bakar. evden alıp getirir. 

şehir dışı seyahatlerde de  ?  

aaaaa   şifreli bijon evde  kaldı tühhhhhh  diyecek kadar  aptallık yapmayız sanırım.  (gerçi 15 yıl önce eski tip tüplü tv yi  21 gün açık unutup gitmişiz tatile o da ayrı konu)
Torpido gözümüz kilitli olsa belki orada da saklanabilirdi.

Televizyonun açık unutulması da yine hırsızlığa karşı farkında olmadan alınan bir önlem diyebiliriz belki. :)

Torpido gözümüz kilitli olsa belki orada da saklanabilirdi.

Televizyonun açık unutulması da yine hırsızlığa karşı farkında olmadan alınan bir önlem diyebiliriz belki. :)
Arabanın bagajı patlatıp giren hırsıza, torpido kilidi tutar mı dersin hocam? :D

@frknyldrm

bu arada  konuyla alakalı ? 

şehir dışı seyahatlerde tatillerde  ,   ve daha  önemlisi  dağ / bayırlı / sulak yerli  / camping falan   

bu yolculuklara  yedek anahtarı da yanınıza almanızı tavsiye ederim .

özellikle şort gibi cepleri derin olmayabilen bazı kıyafetlerde   anahtar  dağın yamacından uçurumdan ağır çekim modunda  200 metre aşağıya uçar  . baka kalırsınız . o an da hanımın çantasındaki yedek anahtar hayat kurtarır 

[mention=16324]frknyldrm[/mention]
bu arada  konuyla alakalı ? 
şehir dışı seyahatlerde tatillerde  ,   ve daha  önemlisi  dağ / bayırlı / sulak yerli  / camping falan   
bu yolculuklara  yedek anahtarı da yanınıza almanızı tavsiye ederim .
özellikle şort gibi cepleri derin olmayabilen bazı kıyafetlerde   anahtar  dağın yamacından uçurumdan ağır çekim modunda  200 metre aşağıya uçar  . baka kalırsınız . o an da hanımın çantasındaki yedek anahtar hayat kurtarır 

Bu konuda bende paranoyakim

Isallah kaskoludur

Basima gelse çalanlara bol küfür ve beddua okurdum ama

Durban a geçmek için bahanem olurdu

Geri
Üst Alt