Koltuktaki su lekeleri ?

ugur67

Yeni Üye
İsim
uğur
Arkadaşlar merhaba, 2014 highline tdi aracımda, arka koltuklarda su lekeleri oluşuyor. Araçta su alan yer bulamadım. İşin enteresan tarafı sürücü koltuğunun arkasında bile bu lekelerden gördüm. Eskiden bagajdan su almıştı  ve sorun çözüldü, koltukların altı ve bagaj kuru. Bu lekeler neden oluşabilir ? Nem kaynaklı olabilir mi ?

B5D6B06B-9C25-4686-BD91-AA7675053AA7.jpeg

Arkada oturanlardan dolayı olmuş olabilir mi? Önce güzelce temizleyin sonra takip edin derim. Kendiniz temizlemek isterseniz diye ana konuya yazdığım mesajı buraya alıntılıyorum.

Klasik pazar günü aktivitesi olarak bu sefer koltuklarımı temizledim. Burada paylaşmayı uygun görüyorum.

Malzemeler:

Koch Chemie Pol Star ( Deri-Kumaş- Alcantara) temizleyici. Bizim araçlar için en optimum ürün bu. Bizim araçlarda arabanın döşemelerini direk bunla temizleyebilirsiniz.

51a7476dec9f3ee868b477401cf46988.jpg

1 adet mikrofiber bezli aplikatör (elimde bu vardı bunu kullandım)

7ae2dd508b0b44fc50e98002b1fd5556.jpg

Uygulanışı:

Pol Star’ı 1/5-1/20 oranında sulandırmanız gerek. Ben 1/7 sulandırdım. Fazlası bence çok seyrek olur. Elinizde suyu çekebilecek vakum makinesi yoksa anlattığım şekilde yapabilirsiniz. Aplikatöre yeterinde sıktıktan sonra aracın koltuklarına sürün ve fazlasını mikrofiber bezle alın. Sonra kurumaya bırakın.

Fotoğraflar:

24f898185cde5ba914458477be03295a.jpg

Sol koltuğu anlattığım şekilde temizledim. Sağ koltuğa dokunulmadı.
a1492890d23da8114e7800563002ad38.jpg

b5ce6d79de96522476e63a09f0166468.jpg

Buraya yüksek ihtimal tavuk suyu döküldü. Bu lekelerde de gayet etkili.
66f8eb4b8a65a7d80a13f9b6ca2e0189.jpg

Yaklaşık 10 mesaj yukarıda motoru nasıl temizlediğimi göstermiştim. 2 hafta/1000 km nin ardından motor haliyle hafif tozlanmıştı. Plastiklerin üstünde Koch Chemie NMPC vardı. Bu ürün dış aksamlardaki plastiklerde koruyucu özellik görüyor. Solan plastikleri yeni kondisyonuna getiriyor. Motoru 2 hafta sonra nemli bezle sildim ve ilk günkü haline döndü.
3ad3474b8f4642fed870dfefbb45237f.jpg

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim[emoji1] Umarım faydalı olmuştur.

@DuzboruDownpipe teşekkür ederim cevabınız için, daha önceden koltuklar temizdi. Arka koltuklara ıslak elbiseyle kimse oturmadı.

Arkada oturanlardan dolayı olmuş olabilir mi? Önce güzelce temizleyin sonra takip edin derim. Kendiniz temizlemek isterseniz diye ana konuya yazdığım mesajı buraya alıntılıyorum.

Hocam maşallah gayet başarılı olmuş. Ben de ps almayı düşünüyorum da ps yi pedle silip bezle kurulasak da içeride yine de ürün kalıyor.  Zamanla kusma durumu olur mu? Bende de su çekecek süpürge bulunmuyor. Uzun vadede herhangi Bi kusma vs gördünüz mü tekrarlayan? 

Hocam maşallah gayet başarılı olmuş. Ben de ps almayı düşünüyorum da ps yi pedle silip bezle kurulasak da içeride yine de ürün kalıyor.  Zamanla kusma durumu olur mu? Bende de su çekecek süpürge bulunmuyor. Uzun vadede herhangi Bi kusma vs gördünüz mü tekrarlayan? 
Yapalı daha 1 hafta oldu. Herhangi bir kusma falan görmedim. Olacağını da zannetmiyorum çünkü fazlalığı silip kalanı kurumaya bırakıyorsunuz. Sadece bir kısımda kuruduktan sonra leke kalmıştı orayı bir daha yaptım leke çıkmıştı. Yarın akşam unutmazsam bir daha bakarım koltuklara.

Yapalı daha 1 hafta oldu. Herhangi bir kusma falan görmedim. Olacağını da zannetmiyorum çünkü fazlalığı silip kalanı kurumaya bırakıyorsunuz. Sadece bir kısımda kuruduktan sonra leke kalmıştı orayı bir daha yaptım leke çıkmıştı. Yarın akşam unutmazsam bir daha bakarım koltuklara.
Tamamdır hocam çok teşekkürler. Valet pro carpet cleaner var ama alcantara bambaşka Bi kumaş olunca yapısını bozmaktan korktum. Ürünü pede fısfıslayıp direk bastırarak silip vakit geçmeden de kuru bir bez ile kurumasını-durulamasınj sağladığınız dimi sadece? 

Tamamdır hocam çok teşekkürler. Valet pro carpet cleaner var ama alcantara bambaşka Bi kumaş olunca yapısını bozmaktan korktum. Ürünü pede fısfıslayıp direk bastırarak silip vakit geçmeden de kuru bir bez ile kurumasını-durulamasınj sağladığınız dimi sadece? 
Evet ürünü pede fısfıslayıp koltuğa biraz baskı ile uyguladım. Uyguladıktan sonra bez ile fazlasını gene bastırarak aldım ve kalan kısımları kurumaya bıraktım. Her yere eşit miktarda bastırarak fazlasını alırsanız kusma olmaz diye düşünüyorum.

Evet ürünü pede fısfıslayıp koltuğa biraz baskı ile uyguladım. Uyguladıktan sonra bez ile fazlasını gene bastırarak aldım ve kalan kısımları kurumaya bıraktım. Her yere eşit miktarda bastırarak fazlasını alırsanız kusma olmaz diye düşünüyorum.
Anladım hocam :) bölünmüş yarım litre ayarlamaya çalışayım geçen ay vardı İnternette ama şimdi 1 litreye dönmüş hepsi 😁  peki bu köpük yapan fısfıs şişeler var. Karışımı o şekilde şişeye yapsak da koltuğa köpük şekilde fısfıslasak? 

Anladım hocam [emoji4] bölünmüş yarım litre ayarlamaya çalışayım geçen ay vardı İnternette ama şimdi 1 litreye dönmüş hepsi [emoji16]  peki bu köpük yapan fısfıs şişeler var. Karışımı o şekilde şişeye yapsak da koltuğa köpük şekilde fısfıslasak? 
Ben de 1 litre aldım ve sulandırdığımız için sadece 30 ml falan kullandım [emoji1] En ucuz 67 tl ye bulunabiliyor daha bölünmüşünü görmedim. Köpüğe dönüştürüp sıkmak da mantıklı bence kullanılabilir. Ben normal fısfıslı şişeye sulandırmıştım.

Edit: Koltuklara bir daha baktım kusma vs var mı diye herhangi bir kusma olmamış 1 haftada.

Geri
Üst Alt