Partikül Filtresi Pasif Rejenarasyon Sıklığı

Lead

Üye
İsim
Mehmet Akdeniz
Merhaba arkadaşlar partikül filtresi rejenarasyon sıklığınız kaç km acaba ben 23R7 Güncellemesi yaptırdım önceden 750-1000 km arası devri bine sabitleyip temizleme yapıyordu şimdi aynı etken aynı yakıt koşullarında 300 km ye kadar düştü 
Dikkatli araç sürücülerinin fark edeceği bir şey lamba yanmadan temizlik yapmasından bahsediyorum 
Şimdiden herkese teşekkür ederim

Dostum Merhaba,

"Dikkatli araç sürücülerinin fark edeceği bir şey lamba yanmadan temizlik yapmasından bahsediyorum" durumunu nasıl ayırt edebiliyorsun. Açıkcası merak ettim. :)  

Bende yaklaşık olarak 1.000km yada 3.000km arasında yapıyorum ,aracın rahatladığını hissediyorum :D  

@ycetin Park ederken bin devire sabitleyip fan açıyor. Sürüş esnasında yığılma gaz tepkisinin azalması sarsıntılı vites geçişleri turbodan gelen ses ile fark edilebiliyor :)  Bunu yazmamda ki amaç çoğu tdı kullanıcısına sorunca o filtre ne diye bir cevap alıyorum hatta çoğu kişi de filtreyse değiştir uğraşma bile diyebiliyor. Çoğu kişi de bu pasif temizlemeye dikkat etmiyor veya fark etmiyor uyarı lambası yanınca sadece temizlik yapılıyor sanıyorlar.

300-350 km de bir pasif rejenerasyon oluyor. (devir saatinin rölantide 1000 dv/dk ya çıkmasından direksiyonda ve aracın genelinde fazladan bir titreşim olmasından ve aracın çalışma sesinin detone olmasından anlaşılıyor bu pasif rejenerasyon denen olay. Bu temizlik devam ettiği sürece ortalama tüketim de artıyor ayrıca)

yalnız şuna dikkat ettim, yakıt aldığımda istisnasız pompadan ayrılır ayrılmaz devreye giriyor bende genelde.

Dizel'e laf söyleyenler, motor sesi TSİ lara göre fazla diyenler bu partikül filtresi temizliği sırasındaki desibel artışı durumunda haklılar. Araç bu temizlikte harbi dizel gibi çalışıyor.

Geçende yazdım eğer otoban çevre yolu tenha bağlantı yollarına çıkıp 2000 devir 4. vites kullanmadan full şehiriçi dur kalk  bu temizliğe denk geldiyse bu nasıl dizel araç dersiniz,

ortalama tüketim 9,5  civarına falan fırlıyor partikül filtresinin tetiklemesi ile .

DPF devrede değilken 7-7,5 oluyor full trafik dur kalk 

@Savatage Bildiğim kadarıyla 21 litre ve altı yakıtta bu temizliği yapamıyormuş sanırım araca yakıt alınca o yüzden yapıyor 

@Lead Merhaba , Depodaki yakıt miktarı ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Çünkü geçenlerde çok az bir yakıt kalmasına rağmen temizlik başlamıştı.

2500 km oldu daha 1 kez denk geldi bana temizleme işi.  Uzun yolda ben hissetmemiş olabilirim.

152000km de passat variant kullanıcısıyım, güncelleme sonrasında pasif rejenerasyon  sıklığı arttı ama asıl önemli sorun daha önce DPF uyarı lambası hiç yanmazken son 1000km de iki kez yandı ve sönmesi için yaklaşık 40 dakika temizlik yapması gerekti. Bende nasıl ve nerede temizletiyim diye araştırıyorum, İzmirdeyim. Tecrübesi olan var mı?

@Savatage bendede aynı kardeşim depoyu ne zaman füllesem vitesi boşa alıp bakıyırum 1000 devirde çalıştını görüyorum yaklaşık 400 kmde bir temizleme yapıyor 

Peki bu temizlemeyi yarıda bırakmanın zararı var mı bilginiz var mı bu konuda 

Hangi hanıma?

Canım ! Partikül filtresi temizliğinin bitmesi lazım ..yarım saat gecikicem siz yemeği yiyin diyebiliriz ki?

Direk kaçamak var zanneder!

Ben akşam eve dönüşte devreye girdiyse sallamayıp ertesi sabaha bırakıyorum.

Eğer pasifse yarım bırakılması pek sorun olmaz tahminen. Eğer ışık yanıyorsa pek sağlıklı olcağını zannetmiyorum. Sadece benzin lambası yanıyor ise rejenerasyona girmiyor araç diye biliyorum ben

Geri
Üst Alt