Yakıt Filtresi

Akdnz

Üye
İsim
Ahmet
2015 golf 7 1.6 tdi Yakit filtresi aloparcadan mann kisa tip olani geldi.servis uzun tip olani olmali diyor.Yakit filtresi ile ilgili net bilgisi olan var mi? Farki ne, kisa tipin nasil bir dezavantaji olabilir? Geri gondermeli miyim? Mann uzun tip bulamazsam ayni kalitede bizim araca hangi marka ve model filtre alayim? Teşekkürler..

@forzaGilles paylaşımlarında Kısa tip mann filtresinin bizim araçlara uyumlu olduğunu belirtti açıkladı

Mann web sayfasındada uzun kısa her ikisininde uygun olduğu yazıyor

Kısa tipte olur yani 

@Akdnz yakıt fltresi su sensörsüz olmalı kısa uzun farketmez deniliyor ama mann ın zaten uzun yakıt fltresi yok mahle hengst falan almanız lazım aloparçadan ben de mann aldım bir ay önce sanayide usta olmaz dedi gittim sanayideki parçaçıya kısa mann ı verip serviste takılan dediği tunus malı uzun filtreyi aldım.

@Akdnz servisin filtre olarak ne taktığını bilmiyorum ama yakıt filtresinin kabına bakarsanız ufi marka olduğunu görürsünüz mann kadar kaliteli değildir ama ufi de kaliteli kısa mann taksanız da problem olmaz çünkü v8 makine kullanmıyoruz 

2015 golf 7 1.6 tdi Yakit filtresi aloparcadan mann kisa tip olani geldi.servis uzun tip olani olmali diyor.Yakit filtresi ile ilgili net bilgisi olan var mi? Farki ne, kisa tipin nasil bir dezavantaji olabilir? Geri gondermeli miyim? Mann uzun tip bulamazsam ayni kalitede bizim araca hangi marka ve model filtre alayim? Teşekkürler..
Nereye götürdünüz de size böyle dediler., O servisin bişey bildiği yok., aracın ilk defa mazot filtresi değişirken söktüklerinde fabrikanın kısa tip taktığını bizzat kendim gördüm., kısa tip veya uzun tip fark etmiyor her ikiside uygun..  Boşuna aramayın Mann uzun tip bulamazsınız çünkü Mann uzun tip üretmiyor., Yok ben uzun tip istiyorum derseniz Mahle veya Hengst bakınız.. 

Su sensörlü olanlar bizim araçlara uygun değil..!! Yetkili servisten aldığınızda kutuyu açıp baktığınızda Made in Tunisia UFi marka olduğunu görürsünüz., Yanlış hatırlamıyorsam 2016 temmuz sonrasında VW mazot filtresi için ana tedarikçi olarak UFi ile çalışmaya başladı..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Akdnz

@forzaGilles

Bende bugün bursadan DNC isimli firmadan (vw orijinal yedekleri satan bir firma) kargoyu teslim aldım

Ben sipariş verirken sahibinden.com daki ilanları 4 lü set (yakıt filtresi de dahil) 200 liraydı. Ben siparişi verdim ertesi gün 250 lira yaptılar fiyatı.???

Yakıt fıltresi kısa tip mann Pu8021 kırmızı (Forumdan ve mann web sitesinden onaylı)

Kutulama çok iyi / 200 lira fiyat süper/ücretsiz kargo 

Demek ki aracım tsi benzinli olsa yakıt filtresi olmadan 120 liraya filtre işini halledicektim mann en iyisi den

(Yetkili servisler x3 misli fiyatlarla çok günah işliyor)

Garantinin bitmesine 10 ay daha varken ben sanayiye kaçma kararı aldım

Araç manuel tdi 2017.

2018 Ocak çıkışlı km şu an 30222 

IMG_20190316_122205.jpg

IMG_20190316_125251.jpg

@forzaGillesYakit filtresi aynen tunus mali uzun tip cikti.polen ve hava da mann.sadece vw ag yazisi var diger her sey ayni.velhasil servisler 70 80 tl lik filtreye 208 tl fiyat veriyor.

Baska bir konu da sogutma suyu arac calismazken min degerin altinda, calisip 90 dereceye geldiginde motor min deger çizgisinde.bildigim kadari ile vw su eksiltmiyor.demekki orada da bir oyun donmus. Bu sogutma suyu ile ilgili bilginiz var mi ?
Mazot filtresi her zaman pahalı bir bakım kalemidir., Bunun VW ile alakası yok., Opel, BMW veya VW AG mühürlü bir filtre almak istediğinizde pahalı olması kaçınılmazdır, orjinal yedek parça her zaman pahalıdır ve hep öyle de olacaktır.,

Serviste satılan mazot filtresinin kutudan UFi marka çıkması veya Tunus üretimi olmasına çok takılmayın., Aynı parçayı gidip İngiltere’den veya herhangi bir avrupa ülkesinden de alsanız yine aynı olacaktı.,   (ufi normalde italyan menşeli bir firmadır..) UFi marka istemeyen ama aynı zamanda da orjinal yedek parça kullanmak isteyenler, isterse 5Q0127177B parça koduyla servise sipariş talebi vererek VW AG mühürlü Made in Germany Mann filtre getirtebilir., Sipariş verdiniz diye ekstra ücret vs. ödemezsiniz, distribütör firma için UFi olmuş, Mann olmuş farketmez., UFi için istenen ücret ne ise Mann içinde aynı fiyattan fiyatlandırma yapılır., Çok çok o an ki döviz kuruna göre +\- 5-10 lira fark eder.,

CMS ve Kormetal gibi yerli jant üreticileri Mercedes, Porsche gibi dünya devlerine uzun yıllardır jant üretmekte., Bu firmaların Türk firması olması onları kalitesiz yapmıyor., UFi eğer ana tedarikçi olmaya hak kazanmışsa kaliteden ödün vermeden VW’nin istediği kalite standartlarında üretim yapmaya mecburdur., Tabii şu da var; Mann, Mahle, Hengst gibi firmaların büyük tecrübesi., Ar-Ge yatırımlarına yaptığı milyonluk harcamalar., marka algısı ve marka bilinirliği de tartışılmayacak şeyler., Filtre deyince ilk akla dünya devi bu üç firma gelir..

Soğutma suyu, min değer çizgisi falan ne tür bir oyun dönmüş.., ne demek istediniz anlayamadım., ne demek istediğinizi konuyu biraz açarsanız yardımcı olalım.. 

Motor yağı, Antifiriz gibi sıvıların seviyesini ölçerken yapılması gereken ilk şey aracın düz bir zeminde olması şart., eğimli yerde yapılan ölçüm hatalı ölçüm verecektir..!! Antifiriz ölçümünde 2. önemli husus doğru ölçüm için daha doğrusu seviyeyi doğru okuyabilmeniz için motorun soğuk olması gerekli., Motor ısınınca sistemin içindeki basıncın ve sıcaklığın etkisiyle antifiriz seviyesi normal seviyeden 1-2cm yukarıya çıkar.. 

Yani motor soğukken seviye min. seviyesinin altındaysa ilave yapmanız gerekir., Ancak bu ilaveyi çeşme suyu veya içme suyu ile yapmamalısınız., Çeşme suyu içindeki kireç ve diğer mineraller antifirizin yapsını bozar., motorda korozyon oluşmasına paslanmasına yol açar., antifirizin korucu özelliğini yitirmesine sebebiyet verir., aynı şey içme suyu içinde geçerli.,

Doğru yöntem eksilme az miktarda ise saf su ile yapılmalıdır.,  Siz saf su bile koysanız sistemin içindeki karışımı seyreltmiş olursunuz bu da antifiriz donma seviyesini düşürecektir., Sistemin içinde fabrika tarafından %50 G13 tip Antifiriz ile %50 saf su karşımı doldurulmuştur., Yine yanlış bilinen birşey bazıları saf antifiriz ilavesi yaparlar bu da yanlış bir yöntemdir., Çünkü saf antifirizin donma noktası -12 derecedir., yani hiç bir işe yaramaz., Antifiriz saf su ile karıştığı vakit kimyasal reaksiyona girer ve bu iki sıvının karışması donma noktasını -30 gibi derecelere çıkmasını sağlar., Ancak pek tabii istinai durumlar olabilir örneğin o an motor sıcaklığı birden yükselmeye başlamıştır., kaputu açıp bakarsın antifiriz miktarı azalmıştır çok acilen ilave yapılması gereklidir., doğal olarak bu aciliyette hemen saf su veya g13 antifiriz bulma imkanı yoktur., naparsın içme suyu ilave edersin, içme suyu yoktur mecburen çeşme suyu ilave edersin bunlar istisnai durumlar :)  

Diğer konu piyasada satılan mavi ve yeşil renk antifirizler bizim araçlar için uygun değildir..!! Zaten motor kaputunu açtığınızda antifirizin renginin kırmızı/pembe/mor benzeri bir renk olduğunu görürsününüz., ancak yine piyasada satılan her kırmızı renk antifirz de bizim araçlara uygun değildir., Bizim araçlara uygun olan antifiriz G13 tip antifirizlerdir.., Aslında bu antifirizlerin rengi pembedir ancak sanayi dili ile kırmızı antifiriz diyoruz., Tekrar ediyorum bizim araçlar için uygun olan antifiriz G13 antifirizdir., diğer kırmızı antifirizler uygun değildir., Zaten pahalı bişey de değil., Serviste 1,5 litre’lik bidon olarak satılıyor., En son aldığımda serviste 1,5 litresi 65-70tl. gibi bişeydi., ürününün saf yani konsantre olduğunu göz önüne aldığımızda kolay kolay bitiremezsiniz.., 

Eksilme var ise doğru yöntem; göz kararı eksilme miktarı kadar %50 G13 tip antifiriz ile %50 saf su karışımı ayrı bir kapta hazırlanır ve Max. çizgisine kadar ilave yapılır (motor soğuk iken) 

Motor sıcakken ilave yapılacak ise siz o an ki antifiriz seviyesini 1-2cm aşşağıdaymış gibi varsayarak ona göre ilaveyi yapmalısınız., tabii motor sıcakken sistemin kapağı yüksek basınç altında olduğundan çok dikkatli olmalısınız., kapağı yavaş yavaş açıp sistemdeki yüksek basıncın birden kapağı fırlatmasını önlemek ve en önemlisi vücudunuzun çıkan buhardan yanmasını önlemek için kapağı azar azar açıp havasını alarak içerdeki basıncı düşürmelisiniz..!! 

Not: Bakımda değişen motor yağı, filtreler veya diğer yedek parçalar gibi Antifirizin de bir ömrü vardır., ve zamanı geldiğinde değişmesi gerekir., Kırmızı antifirizler eski tip mavi-yeşil antifirizlere göre daha uzun ömürlüdür., 4-5 yılda bir veya 60-80bin km’de bir (süre olarak önce hangisi dolar) ise değişmesi gerekir., Antifiriz ömürlüktür değişmez, eksilme yapar ise ilave edilir diyen insan 40 yıllık usta bile olsa itibar etmeyiniz., Aracın hiç bir sıvısı buna antifiriz ve fren hidroliği de dahil olmak üzere hiç birisi ömürlük değildir., zamanı geldiğinde değişmesi gerekir.. 

Not 2: VW araçlarda kronik sorunların başında devirdaim pompası gelir., Normalde 150-200bin km dayanması gereken devirdaim pompası çok yaşanmış örnekleri var bi bakarsın 60-70bin de arıza yapar sürücü araba ile alakası olmayan anlamayan biri ise motorun su kaynatmasına kadar giden arızalar yaşanmış olaylar var., Bu sebebten vw araçlarda riske girmeme adına triger seti değişiminde devirdaim pompasını da değiştirirler., Antifirizin seviyesine, bakımına, çeşme veya içme suyu koymamaya önem gösterin..

@forzaGilles 

Makale tadında yazılarınızı keyifle takip ediyorum.

Size sorum:

Dışarda satılan saf sulara güvenim yok. Motor soğutma suyu ve cam suyu için yağmur suyu  kullanıyorum. Yorumunuzu rica edebilirmiyim.

@forzaGilles 

Makale tadında yazılarınızı keyifle takip ediyorum.

Size sorum:

Dışarda satılan saf sulara güvenim yok. Motor soğutma suyu ve cam suyu için yağmur suyu  kullanıyorum. Yorumunuzu rica edebilirmiyim.
Evet ben de dışarda satılanlara pek güvenmiyorum., bi ara kaliteli bi saf su aramıştım bulamadım., Servis bizde var normalde sarf malzeme satmıyoruz ama istersen veririz demişti (tanırlar beni)., ancak 10lt. bidon olarak var fiyatı 20 lira dedi., alacatım ama 10lt. saf suyu napıcam diye almadım., Sonuç olarak saf su denilen şey kapağını açtığınız anda kullanmanız gerek., ömrü kısa olan bişey., 

Bazıları çözümü yağmur suyu veya klima suyu kullanır ancak., yağmur suyu o kadar masum değildir ister istemez içinde bir miktar toz barındırır., hatta hava kirliliği çok olan veya fabrika veya tozlu bir yerleşkede yaşıyorsanız bu daha fazla toz anlamına gelir., yine klima suyu denilen klimadan akan su hiç de temiz değildir., klimadan neden su akar serpantinlerde nem yoğuşması sonucu suya dönüşür., yalnız klima bakteri cenneti bir cihazdır., Klimayı açtığınızda o serpantinlerin leş gibi olduğunu görürsünüz o leş gibi pis yoğunlaşan suya saf su demek ne kadar doğru tartışılır., 

Ben bu olayı şu şekilde çözdüm; bu bahsettiğim G13 antifirizlerin 2 çeşidi vardır., 1.cisi yukarda anlattığım gibi konsantre olanlar yani saf su ile karışım hazırlanıp kullanılması gerekenler., diğeri yani 2.cisi hazır karışım olan üzerinde ready-mix, pre-mix gibi ifadeler yazan, üretim esnasında “kullanıma hazır” olarak üretilenler., Yani bu kutunun üzerinde ready-mix, pre-mix veya pre-mixed yazan kullanıma hazır antifirizleri hiç saf su vs. ile uğraşmadan direkt olarak kullanıyoruz., Serviste konsantre olanı satılıyor., ama yedek parçaya gidip aşşağıda parça kodunu parlaştığım kullanıma hazır olandan istiyorum derseniz sipariş geçerler 1 ay içinde gelir., bagaja koyarsınız kafanız rahat sıfır sıkıntı., ben böyle yaptım., Şimdi efendim taaa Almanya’dan antifiriz getirtilir mi., efendim Doğuş o ürüne 10 katı para ister vs.. söyleyenler çıkabilir., hemen cevap vereyim öyle bişey söz konusu değil..!! Siparişi verirsiniz 10-20 lira kapora verilir.,asla  kargo falan 5 kuruş kargo ücreti ödemezsiniz., Ürün geldiğinde ararlar konsantre olanın fiyatı ne ise kullanıma hazır olan içinde aynı rakamı öder çıkarsınız.. :)  tabi o 1 ay içinde dövizde dalgalanma vs. olur 5-10 lira fark edebilir o zaten ülkemizin klasik sorunu.. Bu anlattıklarım kendi tecrübelerim Orjinal VW marka ilk yardım kiti sipariş verdim geldi, kullanıma hazır antifiriz sipariş ettim geldi., hiç birinde de yok efendim olmaz getiremeyiz zorluk falan çıt ses çıkarmadılar., Sadece tek dedikleri beyfendi bu zamana kadar böyle siparişler verene hiç rastlamadık., daha önce sipariş geçilmemiş şeyler ilk defa sizin için sipariş geçiyoruz dediler biraz şaşırıyorlar  :D

Kullanıma hazır antifirizler de kendi içinde ikiye ayrılır., aslında üçe ayrılıyor ama şimdi onu karıştırmayalım., 3.cüye yazının sonunda değiniceğim., 

Parça kodu:

G 013 774 M2 (-36 °C dereceye kadar koruma) 1,5 Litre ürün üretim esnasında kullanıma hazır olarak üretilmiştir (ürünün içindeki sıvı %50-50  oranında antifiriz-saf su karışımından oluşur.)

G 013 040 M2 (-25 °C dereceye kadar koruma) 1,5 Litre 

G 013 040 M5 (-25 °C dereceye kadar koruma) 5 Litre 

**** yukardaki bu iki ürün ise %40 antifiriz %60 saf su karışından oluşur., Adana, Antalya, İzmir, İstanbul, Muğla, Çanakkale, Mersin, Balıkesir gibi (örnekler çoğaltılabilir) kışları ılıman geçen şehirlerde kullanılmak için üretilmiştir., 

3.cü kullanıma hazır olan antifirizler ise %60 oranında antifiriz ile %40 oranında saf su karışımından oluşur., -50°C derece gibi Alaska, Kanada, İsveç, Norveç gibi soğuktan ziyade buzlar ülkesi diyebileceğimiz iskandinav ülkeleri için üretilmiştir., bunlar bizim gibi ülkelere gereksiz olduğundan sadece bu tip ülkelere özel üretiliyor.. 

Doğal olarak insanın aklına şöyle bişey gelebilir; antifiriz oranı arttıkça donma noktası yükseliyor o zaman biz bu karışımı %70-80 oranında antifiriz ile saf su karışımı yaparız ve o zaman daha iyi donma noktası elde edebilir miyiz..?? Hayır elde edemeyiz çünkü %60 oranı sınır değerdir., eğer karışım oranı %70-80 gibi antifiriz içerir ise donma noktası kötüleşmeye yani düşmeye başlar olumsuz etkilenir...!! Ayrıca az-çok konuya hakim olanlar bilirler sistemdeki antifirizin oranı arttıkça donma noktası daha iyi olsa da motorun ısınması için geçen sürede uzayacaktır.., 

Yani örnek vermek gerekirse %40 antifiriz %60 saf su karışımı olan bir araç atıyorum 5-6dk. ‘da ideal çalışma sıcaklığına ulaşıyorsa., tam tersi %60 antifiriz %40 saf su karışımı olan araçta bu süre 15-20dk.’ya kadar varır., Ayrıca arabalarla haşır-neşir olanlar iyi bilir ki motor ne kadar çabuk ideal çalışma sıcaklığına ulaşırsa motorun sağlığı açısından o kadar iyidir., 

Genel olarak en ideali ve en çok tercih edilen %50-50 olan karışımdır., 

Cam suyu olarak ben marketlerde satılan içme sularından kullanıyorum., bu pek tabii tercih meselesi bazısı gereksiz masraf olarak görür tercih etmez herkesin görüşüne saygı duymak gerek., ben çeşme suyu kullanıp bir süre sonra hortumlarda tıkanma ve kireçlenme ile uğraşmaktansa fiyatı en uygun olan 5 litrelik içme suyundan alıp kullanıyorum..

Servise gidene kadar bugün için SAF SU/ DİSTİLE SU/ DEİYONİZE SU diye tabir edilen sulardan alıp çizgiye kadar tamamlayın. 

Geri
Üst Alt