Golf 7 1.6 tdi motordan gelen tuhaf ses

ibrahim043

Üye
İsim
İBRAHİM
Merhaba arkadaşlar aracım 1.6 TDİ 2015 kazasız 60 binde bir araç son zamanlarda gelen çalar saat gibi bi gelip bi giden ses kafama takıldı belki başına gelmiş veya yorum yapabilcek biri olur diye paylaşmak istedim aracı kimseye göstermedim henüz en ufak bir fikrim yok duruma göre servise veya özel servise göstericem.

Merhaba arkadaşlar aracım 1.6 TDİ 2015 kazasız 60 binde bir araç son zamanlarda gelen çalar saat gibi bi gelip bi giden ses kafama takıldı belki başına gelmiş veya yorum yapabilcek biri olur diye paylaşmak istedim aracı kimseye göstermedim henüz en ufak bir fikrim yok duruma göre servise veya özel servise göstericem.

Aynı ses benim araçtada var.takipteyim.sonuç olursa paylaşırmısın lütfen hocam.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynı ses benim araçtada var.takipteyim.sonuç olursa paylaşırmısın lütfen hocam.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Soğuk motorda, rölantide "çır çır çır" şeklinde bir ses benim araçtan da geliyor ancak motor ısınınca ses kesiliyor. Hatta geçen hafta videoya aldım ama ses anlaşılır olmadığı için paylaşamadım. Bende takipteyim.

@ibrahim043 kardeşim benin ses normal kayış gergi makarasından geliyor normal bi ses endişe etme benim şuan duydum ses tüm dizellerde motor soğukken çok fazla duyarsın ısınınca biraz geçer 

@MRHocam benim bahsettiğim "çır çır çır" sesi değil o sürekli ısınıncaya kadar geliyor. İnce bir ses var tarif etmek gerekirse "dırırıt.....dırırıt" kesik kesik gelen bir ses var telefona çok yansımamış fakat dikkat edilirse duyuluyor genede, özellikle tekeri çektiğim yer ve sonrasında daha net geliyor o ses.

@Kemalkapaklı Hocam araç 4 yıldır bende sese karşı baya dikkatliyimdir malesef :)   fakat bu zamana kadar bu sesi hatırlamıyorum ilk 120 km hızda giderken aracın içinden duydum aynı sesi sonra dün baktım araç dışındada geliyor aynı ses müsait bi zamanda soracam bakalım genede inşallah dediğiniz gibidir 

@ibrahim043 Hocam servise götür sor aynı ses benim aracımdada var bana söyledikleri soğuk havalarda gergi makarasından gelen ses dediler yinede bi servise gösterin bizide bilgilendirirsen sevinirim

@ibrahim043 bu sesi yaparken ekstra bir titreme yapıyor mu araç içinde size hissettiren? 

Bana böyle bir ses gelmedi hiç fakat bizim Golf'de bazen ilk çalıştırmada ve bazen de motor yeni ısındığında vs, bir titreme oluyor ekstradan. Hani araba kapancak gibi olup, çalışmaya devam eder ya. Tam tarif edemedim aslında, ''hır hır hır'' tarzında yani böyle tır tır tır ediyor ama ses yok araba titriyor ekstradan. Sanki minik minik öksürüyor gibi. Sanırım en doğru benzetme böyle oldu.

Her sefer olmuyor ama oluyor arada bir bu anlattığım durum.

Sizce ne olabilir arkadaşlar? Araçta daha önce hiç motor türevi bir sıkıntı yaşamadık. Maşallah.  TDI DSG 2013.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu sesin iki-üç sebebi olabilir..biri v kayışı ve kasnaktan gelen diğeri triger kayışı devir daim pompası sesi..üçüncüsüde motorda oluşan diğer hatalar...Ben biraz kasnak kayış sesine benzettim

Konu eski ama cevap vereyim, balatada(debriyaj)  ki yaylardan kaynaklaniyor(zamanla bosluk yapiyor)

Debriyaja bastiginizda ses gidecektir, problem degil her zaman yapmaz o rezonans frekansina girdiginde yapar

Benim araçım dsg aynı sesten benim araçtada var ben su pompasından geldiğini düşünüyorum şahsen Motor soğuk iken geliyor ısınıca gelmiyor 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ibrahim043 selamun aleyküm,
çözüm olarak ne yaptınız? 2014 facelift 1.6 tdi manul jetta aldım 93bin km de ve aynı ses mevcut. Soğukken sıcakken kurmalı saat gibi içten içten saniyeyle dıırt dıırt ediyor. Stop edincede dört kez cark ediyor, egr den dendi. Sizin bulduğunuz çözüm nedir? Teşekkürler

Geri
Üst Alt