GOLF 7 1.2TSİ , EPC IŞIĞI VE START&STOP ARIZASI

Emre3333

Yeni Üye
İsim
Emre
Merhaba arkadaşlar 2014 Golf, 1.2 TSI DSG, aracımı motor soğukken çalıştırdığımda Epc ışığı yakıp titremeye başlıyor, ardından yol bilgisayarında Start Stop Hatalı diye bir ibare beliriyor 2. veya 3. kontakta sorun düzeliyor,  daha önce önce böyle bir sorunla karşılaşan, sebebini bilen , çözümünü söyleyebilecek kimse var mı? 

Şimdiden Teşekkür Ederim.

Merhaba arkadaşlar 2014 Golf, 1.2 TSI DSG, aracımı motor soğukken çalıştırdığımda Epc ışığı yakıp titremeye başlıyor, ardından yol bilgisayarında Start Stop Hatalı diye bir ibare beliriyor 2. veya 3. kontakta sorun düzeliyor,  daha önce önce böyle bir sorunla karşılaşan, sebebini bilen , çözümünü söyleyebilecek kimse var mı? 

Şimdiden Teşekkür Ederim.
Çözüm bulabildiniz mi? Sorun neymiş?

arkadaslar selam ben forumda yeniyim aracimin start stop devreye girmiyor sicaklik yeterli seviyede onu soyliyim once klima kapali farlar kapali daha once calisiyordu uzun zamandir calistirmadim araci gecen bir isim sebebi ile 30 40 km yaptim trafiktw kalarak fakat devreye girmedi ekrana gelen mesajlarda baktigimda  aku yuksek enerji gerek gibi bi hata vardi sebebi bilen varmidir

arkadaslar selam ben forumda yeniyim aracimin start stop devreye girmiyor sicaklik yeterli seviyede onu soyliyim once klima kapali farlar kapali daha once calisiyordu uzun zamandir calistirmadim araci gecen bir isim sebebi ile 30 40 km yaptim trafiktw kalarak fakat devreye girmedi ekrana gelen mesajlarda baktigimda  aku yuksek enerji gerek gibi bi hata vardi sebebi bilen varmidir
Merhaba aracınızın aküsü nün muhtemelen şarja ihtiyacı var imkanımız var ise biraz uzun yolculuk yapın veya akünüze uygun şarj cihazı ile dışarıda sarj ettirin araç aküleri uzun süre düşük sarj da kalır ise ömrü kısalıyor bilginiz olsun.

@Salim tsk ederim kardes yani bende akude sorun oldugunu dusunmuyorum dogrusu uzerindeki siyah ve sari ekran yuvarlak isarete bakinca siyah yaniyor yani gayet iyi durumda oldugu yaziyo siyah rengin yanindaki yazida sari yanarsa aku sorunlu ben uzun zamandir calistirmadifim icin olabilir yaklasik 7.8 ay kadar bir kere oda 5 dakika kadar calistirdim arac tek marsta aliyo sorun yok ama ekranda yuksek elektirik gucu gibi tam animsamiyom ama oylebi uyari cikti yaptigim yol 40 km filan sanirim yeterli olmadi dolmasi icin arac 2016 model ve 16 binde akude bi sorun yoktur diye tahmin ediyodum

@Salim tsk ederim kardes yani bende akude sorun oldugunu dusunmuyorum dogrusu uzerindeki siyah ve sari ekran yuvarlak isarete bakinca siyah yaniyor yani gayet iyi durumda oldugu yaziyo siyah rengin yanindaki yazida sari yanarsa aku sorunlu ben uzun zamandir calistirmadifim icin olabilir yaklasik 7.8 ay kadar bir kere oda 5 dakika kadar calistirdim arac tek marsta aliyo sorun yok ama ekranda yuksek elektirik gucu gibi tam animsamiyom ama oylebi uyari cikti yaptigim yol 40 km filan sanirim yeterli olmadi dolmasi icin arac 2016 model ve 16 binde akude bi sorun yoktur diye tahmin ediyodum
3 yaşına gelmiş bi arabada motor 7-8 ay çalıştırılmaz ise o akü ömründen ciddi şekilde çalmış olursunuz., Ekrandaki göstergenin siyah olması sizi yanıltmasın., araç aküleri soğuk havayı sevmezler., en geç 10-15 günde bir şarj etmek gerekir., Yatan araçta akü boşalır çünkü araçta motor çalışmasa bile gerekli üniteleri beslemeye devam eder., Şöyle düşünün gücü %50 seviyesine düşmüş bir araç aküsü artık tam anlamıyla şarj tutmaz ve bir gün hiç beklemediğiniz bir anda yolda bırakacaktır.. Ölçüm cihazıyla akünüzün voltajını ölçtürmeniz yararınıza olacaktır..

3 yaşına gelmiş bi arabada motor 7-8 ay çalıştırılmaz ise o akü ömründen ciddi şekilde çalmış olursunuz., Ekrandaki göstergenin siyah olması sizi yanıltmasın., araç aküleri soğuk havayı sevmezler., en geç 10-15 günde bir şarj etmek gerekir., Yatan araçta akü boşalır çünkü araçta motor çalışmasa bile gerekli üniteleri beslemeye devam eder., Şöyle düşünün gücü %50 seviyesine düşmüş bir araç aküsü artık tam anlamıyla şarj tutmaz ve bir gün hiç beklemediğiniz bir anda yolda bırakacaktır.. Ölçüm cihazıyla akünüzün voltajını ölçtürmeniz yararınıza olacaktır..
Hocam bizim 1,2golfte arabayi aku bitince vurdurma gibi bir durum yapabilirmiyiz.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam bizim 1,2golfte arabayi aku bitince vurdurma gibi bir durum yapabilirmiyiz.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Önerilen bir uygulama değildir., kitapçık katalitik konvertöre zarar verebilir diyor., aynı şekilde aktrma organlarına şanzıman volan vs. zararları var., Böyle bir durumda en basit ve sağlıklı olan yöntem bagajınızda akü takviye kablosu taşımanızdır..Ancak bunu da kafanıza göre artı kutbu artıya eksi kutbu eksiye bağlayarak değil., gerekli prosedürlere uyarak yapmanız gerek;

Önce her iki araçta motor stop edilip., klima, kalorifer., far, radyo vs. akım çeken ne var ise kapatılacak., Sonrasında aşşağıda paylaştığım resimdeki gibi bağlantıyı yapmalısınız., Ancak aracın model yılına göre kitapçıkta farklıklıklar olabiliyor., Aracınızın kitapçığı en doğru olanıdır;

img_001.jpg

@Salim bakim fiyatlariyla alakali bilgisi olan varmi acaba km olarak gunu gecmedi ama sene olarak servis yaziyor ekranda 4 bin km yapildi servis bakimindan sonra yagda bir bozulma olabilirmi degisimi gereklimidir bilgisi olan varmi acaba 

@Salim bakim fiyatlariyla alakali bilgisi olan varmi acaba km olarak gunu gecmedi ama sene olarak servis yaziyor ekranda 4 bin km yapildi servis bakimindan sonra yagda bir bozulma olabilirmi degisimi gereklimidir bilgisi olan varmi acaba 
turgay8268 bakım aralığı bizim araçlarımız için servisin uygun gördüğü 15000 km veya 1 yıl(dizel-benzin) olarak belirlenmiş sizin km dolmamış olsada yılı dolması sebebi ile bakımını yaptırmanızda yarar var.Bakım fiyatları yapılacak bakıma göre değişiklik gösterir servisten fiyat almakta fayda var zubizu indirimi ile dışarı da yapilacak bakım fiyatı ile servis fiyatları arasında fazla fark kalmaya bilir.Birde dışarıda yapilacak bakimda kullanılacak filtre ve yağ markasına muhakkak dikkat edilmeli formda bakımlar ile ilgili konular var araştırmanızı tavsiye ederim iyi forumlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bakımlar 15.000 km 'de bir veya 1 yılda bir önce hangisi dolar ise yapılır...

Serviste yedek parça ve işçilikte zibuzi kampanyası indirimi uygulanıyor https://binekarac.vw.com.tr/tr/kampanyalar/Zubizu-Servis-Kampanyasi.html

Bu benimkine benzer bir durum gibi bazen devreye giriyor bazen de hiç girmiyordu bilgi ekranında enerji ihtiyacı yüksek ibaresi çıkıyordu ama buji leri ve kablolarını değiştirdikten sonra çözüme kavuştu bilginize

Geri
Üst Alt