Manuel vites değişimlere geç tepki veriyor

YMT-61

Üye
İsim
Senol
Merhaba arkadaşlar,

Hayırlı haftalar diliyorum.

Evet başlığı yanlış okumadınız manuel vites geçişlerini geç algılıyor :)  

Bu sabah başıma gelen bir olay olay şu şekilde;  

Vitesi küçültme ya da büyütme yaptığımda hem dijital ekran hem de şanzıman geç tepki veriyor. Vites geçişi sonrası anlamsız bir yığılma ya da motorda bağırma.

Sabah şakası mıdır nedir? Karşılaşmış olan yahut fikri olan var mıdır?

Tamamen mekanik olan bir şanzımanın geç tepki vermesi biraz anlaşılması güç bir olay..

Hocam baskı balatanız bitmiş olabilir. Vitesi değiştirdiğiniz halde mfa ekrandaki vites göstergesi sapıtıyor ve araç bağırdığı halde ivmelenmiyorsa büyük ihtimalle baskı balata problemi. 

Ayni durum yakin zamanda bir arkadasimin basina geldi, baska balata degistirdikten sonra duzeldi.

Bende 1 haftada farklı günlerde 2-3 kez trafik lambalarında 1. Vitese geçirememe sorunu yaşadım.

Bu zaten bizim golflerin klasik bir sorunuydu. Ama 4-5 ay bunu yaşamayıp kafasına göre böyle bir teknik sorun yakışmıyor vw'e

Tofaş üretimi bir punto da kabul edilebilir ama???

Baskı balata değildir diye kendimi kandırmak, hatta inandırmak istiyorum :)  

@ucozer 2016 Model 35000 Km de. 

Dün servis ile telefonda görüştüm, debriyaj kavrama ya da baskı balata kaynaklı olabilir dediler. 

Fırsat bulabilirsem gidip göstereceğim. Sadece dün sabah ilk defa yaşadım bu sorunu. Bugün 

ve dün akşam daha uzun mesafe kullandım hiç problem olmadı. 

Hocam o km.de sadece kullanım kaynaklı değil prizdirek keçesinden yağ sızdığı için balata yanığı problemi oluyor. Bunu çoğu servis ve usta bilmiyor. Prizdirek keçesi (volanın arkasında 3cm çapında conta) değişmezse balata değiştirseniz dahi bir süre sonra tekrarlar. Balata yanmışsa söyleyin mutlaka conta değişimi de yapılsın. 25-30 tl.lik bir conta.

Merhaba arkadaşlar,

Hayırlı haftalar diliyorum.

Evet başlığı yanlış okumadınız manuel vites geçişlerini geç algılıyor :)  

Bu sabah başıma gelen bir olay olay şu şekilde;  

Vitesi küçültme ya da büyütme yaptığımda hem dijital ekran hem de şanzıman geç tepki veriyor. Vites geçişi sonrası anlamsız bir yığılma ya da motorda bağırma.

Sabah şakası mıdır nedir? Karşılaşmış olan yahut fikri olan var mıdır?
Hocam arabayı ilk aldığım zamanlar ben de yaşıyordum(48-49 bin km de iken). Yokuşta misal 80 km hız ve 4. Viteste hızlanmak için gaza fazladan basınca araba sanki vitesi boşa almış gibi kaçırma yapıyordu. Bu km de bitmez heralde 45 bin bakımı yapılmış araba sonuçta dedik.  2 hafta sonra yolda kaldı araç. Debriyaj seti değiştirdik. İhmal etmeden kontrol ettirin derim. Kullanım tarzı çok etkiliyor malesef ve yolda kaldıktan sonra fena tüh deniliyor :)

Geri
Üst Alt