1.4 TSİ KULLANANLAR BAKABİLİR Mİ ?

Onur Sarı

Üye
İsim
onur
Arkadaşlar merhaba araç kullanmaya başladım başlayalı hep dizel araç kullanmışımdır en son ki aracmda golf 7 1.6 tdi idi.Tabi dizel oldugu için cok rahattım 18 jant olmasına rağmen ne kadar basarsam basayım ortalama 12 litre gecmiyordu sakin kullanımda 6-7 arası geziniyordu dizelin ekonomisine tabi cok alıştım ama bir yandanda dizel araç sahibi olmaktanda bi hayli sıkıldım artık benzinli araç kullanmak istiyorum ama öğrenci oldugum için yakıtıda düşünmek zorundayım golf 7 1.4 tsi 125 hp likler 18 durban jant ile biraz agresif ve yıllık 10-15 bin km yaptığımı varsayarsak   şehir içi, şehir dışı ne kadar yakar,yorum yapan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Şehir içi 7-7,5 arasında şehir dışı 5.5 civarında yakar karma ortalama genelde 6,5 olur.

Kullanım güzergahınız da önemli ben istanbulda öyle bir güzergahtayım ki günlük sadece 4km ve sakin kullanıyorum kışın 9 litrenin altını göremiyorum

@Serkanasn

Hocam biraz agresif kullanacağım demiş ve dizele 12lt ortalama yakalatmış @Onur Sarı.. 

Eğer dizeldeki ortalamayı yakaladığınız gibi kullanırsanız sanırım 14-15lt den aşağı düşmez. Biraz agresif olursa şehiriçi 8,5-9,5 arası, şehir dışı 7-8 arası ancak yakalarsınız diye tahmin ediyorum. 

@KaiZeN12 litre klima acık ve sürekli şehiriçi tapagaz kullanıldıgında okadar yakıyor normal şehiri .içi kullanımımda 6-7 litre tabi jant büyük olmasa 1 litre daha az olurdu

Hani bizim ülkemizde 100 bini deviren dizelin yüzüne bakılmaz burun kıvrılır deniyor ya?

Bu sizin 12 litre yaktırdığınız (sürekli tapagaz!?? Tabir ettiğiniz her kalkış ara hızlanmada 5000 deviri sakız eden) motorlar için geçerli olabilir. 

• Beğen
Tepkiler: Nfk
Ort. Karma 6.5-7 lt. 1.4 tsi icin gercekci degerler. Gaz pedalinin altinda gercekten yumurta varmis gibi kullanirsaniz biraz daha duser bu deger. Ama galiba siz 7 lerde dolasirsiniz :D

@Savatage hayır değil o değer yaz ayına ait klima acıkken sıkışık trafikte 3 bin deviri gecmesem bile yakıyordu.

@Savatage Hani bu dizeller devir çevirmeyi seviyordu, 100.000 km olan her dizel hurdalığa verilmeli piyasa böyle maalesef.

Corsa D aracımız 12 yaşında ve şuan 175.000 km’de neden çöp olsun neden hurdalığa verilmeli taş gibi araç... arabaya baktıktan sonra 250bin olmuş ne fark eder..

@Onur Sarı bu tüketim değerlerinizle 1.4 tsi bulaşmayın derim 9-10 lt aşağısına düşemezsiniz. Bir yıl sizin gibi 1.2 polo kullandım 90 beygirin 90 ına da bindim sonuç 9 lt şehir içi camı hiç açmam kış yaz klima hep açık.1.4 tsi 6.5  7 lt yaktıran kişi 1.6 tdi 5 yaktırır. Siz de benim gibi turboyu hissedip 2500 3000lerde vites değiştiriyorsunuz onun için benzinli biraz tuzlu gelebilir. Şu an tdi ort . 6.5 bassam da geçmiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sürekli sabah akşam non stop sabit hız 80 km/h   

Genelde hep 1800 dv/dk optimal devir çevirdiğim

36 km çevre yolu tarzı güzergahta

İsviçre Rolex analog saat gibi stabil durağan soft relax işleyen bu tdi aracımın 268 bin km yi sorunsuz katedeceğini tahmin ediyorum bende.

Zaten100 bin den sonra satıp üzerine para ekleyecek durumum yada buna yaratacağım ekonomide yok

Geri
Üst Alt